The Capitals: Maďarskou nominaci do Soudního dvora provázejí kontroverze

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BUDAPEŠŤ 

Nominaci do Soudního dvora EU provází kontroverze. Novým maďarským zástupcem u Soudního dvora EU se má stát soudce Zoltán Csehi. Nominaci však doprovázejí kontroverze. Do významné pozice jej totiž nominovala ministryně spravedlnosti Judit Vargová, a to bez jakéhokoliv výběrového řízení. Informoval o tom server Telex.

Csehi byl do roku 2016 právníkem v soukromé společnosti předešlého maďarského ministra spravedlnosti, pak se stal soudcem Tribunálu unijního soudu, tedy soudu EU nižší instance. Předtím podle Telexu neměl v podstatě žádné zkušenosti s právem Evropské unie. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


NOVINKY Z BRUSELU

Nová obchodní politika. Ráznější přístup k obchodním partnerům a větší zaměření na klima a pracovní práva budou patřit mezi klíčové pilíře nové obchodní politiky EU představené Evropskou komisí ve čtvrtek (18. února). Základem jakékoliv budoucí dohody mají být pařížské klimatické závazky, oznámil eurokomisař zodpovědný za oblast obchodu Valdis Dombrovskis. (Jorge Valero | EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN 

Reflexe rasismu a extremismu. Rok po rasově motivovaném teroristickém útoku v Hanau se německá politická reprezentace ohlédla za snahami o potírání rasismu a pravicového extremismu v zemi. Generální tajemník sociálních demokratů (SPD) Lars Klingbeil v rozhovoru pro televizní stanici tagesschau uvedl, že se Německo skutečně „s problémem rasismu potýká“ a že „boj proti nacistům musí probíhat na mnoha úrovních.“

Zástupci strany Zelených v souvislosti s tím vyzvali k vytvoření nového federálního „ministerstva sociální soudržnosti“, jehož agendou by bylo řešení mnoha různých druhů diskriminace. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ 

Hlavní město může nadále omezovat Airbnb. Francouzský soud včera (18. února) potvrdil, že regulace omezující provozování ubytování Airbnb zavedené v Paříži byly skutečně v souladu s evropským právem. Rozsudek také pokládá za relevantní, že opatření město opírá o nutnost boje proti nedostatku dlouhodobých pronájmů. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ 

Ministerstvo vnitra hrozí aktivistům žalobou. Rakouské ministerstvo vnitra chce žalovat právníka a konzultanta Rudolfa Fussiho za pomluvy, které podle rezortu šíří na sociální sítí Youtube. Fussi na svém kanále kritizuje vládu a státní správu za jejich chování, nedávno například uvedl, že „policejní psi jsou inteligentnější než jejich psovodi.“ Podle opozice je zvažovaná žaloba pokus o umlčení kritických hlasů. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN 

Svět se musí připravit na další pandemie. Britský premiér Boris Johnson se na summitu G7 chystá vyzvat své kolegy k podpoře plánu na urychlení vývoje vakcín. Podle plánu by měli být vědci schopni vynaleznout novou vakcínu proti různým chorobám již 100 dní po jejich výskytu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Nová mutace koronaviru dorazila do Finska. Finská společnost Vita Laboratories odhalila novou variantu koronaviru s názvem Fin-796H, která unikátním způsobem kombinuje britskou a jihoafrickou mutaci. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

TALLINN 

Rusko-estonská smlouva o hranicích. Nová estonská vláda je ochotná pokračovat v jednáních o formálním řešení hraničního sporu s Ruskem. Estonsko je poslední členskou zemí EU, která takovou dohodou nedisponuje. V obou zemích se jedná o zásadní a značně zpolitizované téma. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA 

Senát odmítl jmenovat nového komisaře pro lidská práva. Horní komora polského parlamentu odmítla kandidaturu náměstka ministra zahraničí Piotra Wawrzyka (Právo a spravedlnost) na pozici komisaře pro lidská práva. Proti kandidatuře hlasovalo 51 senátorů, 48 bylo pro. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA 

Německé restrikce ohrožují slovenský průmysl. Slovenští zaměstnavatelé se obávají německých hraničních omezení, které se týkají i řidičů nákladní dopravy. Ti by se měli na hranicích mezi Německem a Českem prokazovat negativním testem na covid-19. (Irena Jenčová | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID 

Rekordní státní dluh. Španělsko v roce 2020 navýšilo kvůli pandemii svůj dluh o 112 miliard eur, což je přibližně ekvivalent ročních nákladů země na důchody. V důsledku toho vzrostlo zadlužení z 95,5 procenta HDP v roce 2019 na 117,1 procenta v prosinci 2020. Jedná se o nejvyšší úroveň zadlužení za více než sto let. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM 

Vydělávat na pandemii se nevyplácí. Italská finanční policie ve středu zadržela majetek osmi osob v hodnotě 70 milionů eur. Skupina lidí si ilegálně přivydělávala na vládních kontraktech na nákup osobních ochranných pomůcek. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY 

Řecko slaví 40 let v EU. Řecko letos slaví dvojí výročí. Kromě 200 let od vyhlášení nezávislosti si připomíná také 40 let od vstupu do EU. Slavnostní akce se uskutečnila ve čtvrtek (18. února) za účasti představitelů Evropské komise i Evropského parlamentu. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

ZÁHŘEB

Nová varianta koronaviru? Tým odborníků Institutu Ruđera Boškoviće nejenže identifikoval přítomnost brazilské varianty viru Sars-Cov-2 v Chorvatsku, ale rovněž varoval před objevem další mutace této varianty. „Možná se jedná o novou „chorvatskou mutaci,“ uvedl Oliver Vugrek, vedoucí odborníků, kteří analyzovali vzorek odebraný v Záhřebu 30. ledna. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

SOFIE 

16 % Bulharů prodělalo covid-19. Zhruba 16 % dospělých Bulharů již prodělalo onemocnění covid-19. Vyplývá to z průzkumu Gallup International. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ  

Hlavní protikorupční žalobce jedná s americkou ambasádou. Američtí diplomaté v Bukurešti jednali s hlavním rumunským protikorupčním žalobcem. Tématem byl boj proti úplatkářství a role protikorupčního úřadu. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.