The Capitals: Maďarsko už nepatří mezi demokracie, upozorňuje americká organizace

© EPA-EFE/Szilard Koszticsak

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Freedom House: Maďarsko už není demokracií. Maďarsko je podle americké neziskové organizace Freedom House první zemí EU, která opustila „klub demokracií“. Maďarsko se podle studie „Nations in Transit“ mapující vývoj postkomunistických zemí propadlo z kategorie semi-konsolidovaných demokracií do kategorie hybridních režimů. Podle zprávy organizace se loni dostaly v zemi pod tlak další oblasti veřejného života zahrnující vzdělání a umění. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Polsko jde v maďarských stopách. Propad ve studii Freedom House zaznamenalo i Polsko, které dosáhlo 65,48 % možných bodů (loni to bylo 67 %) a spadlo do kategorie semi-konsolidovaných demokracií. Polsko je tak druhou unijní zemí po Maďarsku, která už není považována za konsolidovanou demokracií. Vládní strana Právo a spravedlnost vede  podle studie válku proti soudnictví, ze kterého si chce vyrobit „flexibilní politický nástroj“. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Pochybná uzavírka hranic. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec se pokusil vyvrátit tvrzení, že vláda při omezování přeshraničního pohybu jednala bez potřebných legislativních dokumentů. Podle Mikulece vláda uzavřela hranice poté, co o tom obeznámila Evropskou komisi a spustila článek 23 Schengenského hraničního kodexu. Samotné usnesení vlády ale odmítá zveřejnit. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Stupeň imunizace: velmi nízký. Ministerstvo zdravotnictví včera zveřejnilo předběžné výsledky studie kolektivní imunity, do které se zapojilo 27 tisíc Čechů. Protilátky na koronavirus se potvrdily pouze u 107 z nich. „Už nemáme plošný problém, že by nám rostl pozitivně vyšetřených pacientů v celé České republice, ale máme lokální ohniska,“ vysvětlil ministr Adam Vojtěch. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

ZÁPAD

BERLÍN

Uvolňování se záchranou brzdou. Po včerejším (6. května) jednání mezi federální vládou a zástupci spolkových republik uvolní Německo další ze zavedených opatření proti šíření koronaviru. V nejbližší době má dojít k otevření všech obchodů a v druhé polovině května bude obnovena fotbalová Bundesliga. Omezení shromažďování na veřejnosti zůstane nicméně platné až do 5. června.

Důležitou součástí uvolňovacího plánu je pojistka, díky které budou omezení automaticky obnovena ve chvíli, kdy týdenní počet nově nakažených přesáhne 50 na 100 tisíc občanů. Na dobře podchycené případy s jasným zdrojem nákazy, jako například v nemocnicích nebo domovech důchodců, se ale mechanismus nevztahuje. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Hraniční kontroly s Itálii a Slovinskem do 31. května. Rakouské ministerstvo vnitra oznámilo, že kontroly na hranicích s Itálii a Slovinskem, které měly původně trvat pouze do 7. května, budou prodlouženy do konce měsíce. Do té doby bude překročení hranic možné pouze s negativním testem na koronavirus. Ten nesmí být starší než čtyři dny. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Počet mrtvých přesáhl 25 tisíc. Francouzské úřady ve středu 6. května zaznamenaly 278 dalších úmrtí s covid-19. Francie tak hlásí již 25 809 obětí, což je srovnatelné se Španělskem. Informovala o tom agentura Reuters.

BRUSEL

Druhá fáze má zelenou. Od příštího týdne se znovu otevřou belgické obchody. Brzy se také uvolní ostatní restrikce a společenský život se začne pomalu vracet do normálu. Informovala o tom Národní bezpečnostní rada, podle které je na čase spustit tzv. druhou fázi uvolňování opatření dříve, než se původně plánovalo. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

HAAG

Nizozemský premiér zveřejnil strategii pro návrat k normálu. Nizozemské vládě se díky restriktivním opatřením podařilo dostat virus pod kontrolu. Oznámila proto své plány pro oživení společenských a ekonomických aktivit. Většina lidí bude sice nadále pracovat z domova, někteří podnikatelé ale budou moci od 11. května otevřít své provozovny. Lidé budou muset při veškerých aktivitách udržovat 1,5metrové rozestupy. (Daniel Eck | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Ukrajinci přicházejí! Finsko a Ukrajina ve středu (6. května) vyjednaly podmínky pro ukrajinské sezónní pracovníky ve finském zemědělství. Podle dohody budou mít ukrajinští pracovníci nárok na minimálně tříměsíční pracovní smlouvy a zdravotní péči na úrovni finských občanů.

Dohodu velice přivítali zástupci finského zemědělství, které v současné době trpí nedostatkem pracovní síly. Za normálních okolností přijde do Finska více než 10 tisíc sezónních pracovníků – především z Ruska, Ukrajiny nebo Asie. Kvůli koronaviru bude ale letos jejich počet limitován na 3 tisíce. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

Další změny? Vládní kabinet dnes projedná stávající restriktivní opatření. Premiér Boris Johnson již naznačil, že od pondělí 11. května by se mohla některá z nich rozvolnit. Detaily by měl uvést v neděli, kdy bude mít další proslov k britskému národu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

JIH

LISABON

Plán reindustrializace. Portugalsko má jasnou strategii, jak překonat ekonomickou krizi způsobenou pandemií covid-19. „První linie [strategie] je taková, že Portugalsko chce být v popředí evropské reindustrializace a chce Evropě poskytnout k dispozici své enormní průmyslové kapacity,“ řekl před portugalskými poslanci ministr zahraničí Augusto Santos Silva. (Patrícia Cunha, Ana Matos Neves, Lusa.pt)

ŘÍM

Ministryně zemědělství hrozí rezignací. Teresa Bellanová hrozí, že odstoupí ze své funkce, pokud vláda neudělí povolení k pobytu více než 600 tisícům nelegálních migrantů, kteří pracují na italských farmách. Ti, kteří jsou proti, by podle ní měli převzít zodpovědnost za to, že nechají shnít jídlo na polích. Bez migrantů by totiž zemědělci sklizeň nezvládli. Zemědělci a církev tedy prosí o to, aby stát migrantům povolil zůstat. Proti je opozice v čele s protiimigrační stranou Liga Mattea Salviniho. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BALKÁN

SOFIE

Cesta zpátky je otevřená. Bulharský premiér Bojko Borisov řekl, že pokud bude v Bulharsku denně přibývat více než stovka nakažených, opatření v boji proti koronaviru se opět zpřísní. Ve středu bulharské úřady povolily cestovaní mezi městy, restaurace a kavárny otevřely své zahrádky a skončila povinnost nosit roušku na veřejných místech. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Hluboký propad. Rumunská ekonomika se podle odhadů Evropské komise letos propadne o 6 %. Její prognóza je tak mnohem horší než odhady rumunských úřadů. Rozpočtový deficit podle Komise dosáhne více než 9 % HDP.

Už žádné další pokuty? Rumunský ústavní soud ve středu (6. května) rozhodl, že udělování pokut za narušování společenského odstupu je v rozporu se zákony. Rumunsko se v rozdávání pokut stalo doslova „šampionem“. Za přestupek muselo zaplatit více než 300 tisíc osob a státní kasa díky tomu inkasovala zhruba 125 milionů eur, odhaduje server Profit.ro. (EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Rychlé zotavení? Podle čerstvé ekonomické prognózy Evropské komise je chorvatská ekonomika připravena na dopady koronavirové krize lépe než na dopady ekonomické krize z roku 2008. Po očekávaném propadu o 9,1% by se chorvatská ekonomika měla v roce 2021 rychle zotavit. Podle eurokomisaře Paola Gentiloniho je tak Chorvatsko jedním z pěti států EU (spolu s Rakouskem, Polskem, Slovenskem a Německem), kde by se ekonomická aktivita měla přiblížit hodnotám z posledního čtvrtletí roku 2019 ještě před koncem příštího roku. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Cykloprotest. Tři opoziční strany – LMŠ, SD a Levica – vyzvaly občany k pravidelným protivládním protestům. Konat se mají každý pátek a demonstrující by se měli dostavit na kolech. Šéf LMŠ očekává, že protestující v pátek zaplní celé lublaňské Náměstí republiky. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

BĚLEHRAD

Srbsko je připravené. Srbský ministr financí Siniša Mali ve středu 6. května prohlásil, že stav národních financí je stabilní a že země splňuje veškeré své povinnosti, ať už doma, nebo v zahraničí. Srbsko je podle něj připravené reagovat i na ty nejhorší scénáře dopadu koronavirové pandemie. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.