The Capitals: Maďarsko se dohodlo se Slovinskem na vzájemném uznávání covidových pasů

© EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BUDAPEŠŤ | LUBLAŇ

Maďarsko se dohodlo se Slovinskem na vzájemném uznávání covidových pasů. V Bruselu se v současné době vyjednává o podobě tzv. digitálních zelených certifikátech či covidových pasech, které mají umožnit cestování po Evropě. Evropská komise odhaduje, že spuštěny by mohly být již do konce června. Slovinsko a Maďarsko se rozhodly nečekat, společně pokročit a navzájem si uznávat vlastní covidové certifikáty. (Sebastijan R. Maček | STA).


NOVINKY Z BRUSELU

EU musí být „méně naivní“ vůči Číně. Myslí si to bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle expředsedy musí mít Evropa na pamětí, že Čína je nejen důležitý obchodní partner pro země EU, ale také „náš soupeř“. V rozhovoru pro portugalskou tiskovou kancelář Lusa Juncker dodal, že Evropa musí zlepšit uspořádání svých vztahů jak s Čínou, tak i s ostatními zahraničními mocnostmi. (André Campos and Tiago Almeida, Lusa.pt)


ZÁPAD

BERLÍN

Kandidát CDU v Durynsku budí kontroverze. Rozhodnutí Křesťanskodemokratické unie (CDU) zařadit na kandidátní listinu v Durynsku bývalého šéfa tajných služeb Hanse-Georga Maaßena vzbudilo kontroverze. Maaßen byl odvolán z funkce v roce 2018 kvůli podezření ze sympatizování s krajní pravicí. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com, EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Firmy začnou očkovat své zaměstnance. Město Vídeň ode dneška umožní místním společnostem očkovat své zaměstnance, v prvním kole si to vyzkouší hned 100 tisíc z nich. Firmy na očkování spolupracují s podnikatelskými svazy, v každé z nich funguje očkovací koordinátor a zaměstnanci jsou pro účely očkování rozdělení do několika skupin. Přednost by měli mít ti nejzranitelnější zaměstnanci, kteří často cestují a jsou v přímém kontaktu se zákazníky. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Vyšetřování prvomájových střetů. Pařížská prokuratura v neděli potvrdila, že zahájila vyšetřování násilí vůči militantním aktivistům antikapitalistické odborové konfederace CGT a poškození jejich vozidel. Stalo se tak během sobotního prvomájového průvodu, při němž maskovaní demonstranti zaútočili na členy této odborové organizace. Kvůli incidentu bylo v ulicích Paříže zraněno 46 osob, 20 odborářů a 3 policisté. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Prvomájové protesty se odehrály hned v několika evropských metropolích, včetně Berlína a Bruselu. (EURACTIV.com)

LUCEMBURK

Lucemburské právo na odpojení. Lucemburský hospodářský a sociální výbor v pátek předložil nezávazné stanovisko k novele pracovního zákoníku. Na jeho základě by měly firmy zajistit svým zaměstnancům „právo na odpojení“ mimo pracovní dobu.

„Cílem návrhu není sledovat špatné chování, ale spíše donutit společnosti, aby zajistily, že poskytování digitálních zařízení svým zaměstnancům na home office nepovede ke kvazi-povinnosti být neustále v kontaktu,“ prohlásil zpravodaj stanoviska Cristophe Knebeler (LCGB). (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Roušky budou povinné až do června. Podle vládního plánu rozvolňování by některá protikoronavirová opatření měla zůstat v platnost až do 21. června. Poté by všechny restrikce týkající se sociálního kontaktu v Anglii měly skončit. V platnosti tak zatím zůstane například nošení roušek či dodržování rozestupů. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

DUBLIN

Více jak polovina Irů podporuje sjednocení ostrova. Zhruba 67 % dotázaných občanů Irska by podpořilo sjednocení ostrova, pouze 16 % je jednoznačně proti. Ukázal to průzkum společnosti Kantar pro irský deník Irish independent, jehož se zúčastnilo v průběhu dubna 1500 lidí. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Názory Finů na unijní plán obnovy jsou rozpolcené. Polovina Finů si myslí, že plán obnovy EU je nezbytný pro budoucnost evropského kontinentu. Ti ostatní se domnívají, že z něj budou profitovat zejména jihovýchodní země a k Finsku bude naopak nespravedlivý. Ukázal to nový průzkum, který provedl Fond pro místní rozvoj v druhém dubnovém týdnu. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Švédsko si předvolalo ruského velvyslance. Učinilo tak v reakci na rozhodnutí Moskvy zakázat osmi představitelům Evropské unie vstup na ruské území. (EURACTIV.com, AFP)


VISEGRÁD

VARŠAVA

O odevzdaném národním plánu obnovy budou ještě diskutovat poslanci. Národní plán obnovy, který Polsko v pátek odevzdalo Evropské komisi, bude v úterý ještě projednávat poslanecká sněmovna (Sejm). (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Vláda zveřejnila smlouvu o nákupu Sputnik V. Slovenská vláda po tlaku veřejnosti zveřejnila smlouvu o nákupu dvou milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V. Podle dokumentu stála jedna dávka osm eur, výrobce se vzdal veškeré odpovědnosti a přiznal, že obsah ampulí se může napříč hranicemi lišit. (Barbara Zmušková, EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Maďaři oslavili návrat nočního života. Maďaři o víkendu oslavovali další rozvolnění ve znovuotevřených barech a klubech. Rozvolnění přišlo s metou čtyř milionů naočkovaných obyvatel. Maďaři užívající si po dlouhé pauze budapešťský noční život, však nebyli schopni dodržovat některá stále platná opatření, jako například rozestupy. Podle jednoho ze svědků sice na místě byli policisté, ty to však příliš nezajímalo.

Zájem o vakcínu Pfizer. Maďarský rezervační systém pro zájemce o očkování proti covid-19 se zhroutil. Stalo se tak poté, co premiér Viktor Orbán (Fidesz) v pátek ráno v jeho pravidelném rozhovoru v rádiu oznámil, že během dne by měly být k dispozici vakcíny společnosti Pfizer. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

ŘÍM

Itálie řeší homofobii. Debata okolo návrhu zákona proti homofobii, proti kterému brojí především pravicové strany jako Liga či Bratři Itálie, v sobotu nabrala na obrátkách. Známý italský rapper Fedez totiž obvinil veřejnoprávní TV Rai z toho, že se při vysílání jeho koncertu pokusila cenzurovat rapperova slova obviňující Ligu z homofobie (Daniele Lettig | EURACTIV.it).

MADRID

V Madridu se blíží volební „okamžik pravdy“. V Madridu se dnes a zítra konají komunální volby. Podle několika průzkumů má vítězství jisté španělská středopravá Lidová strana (PP), která by měla být po vyostřené volební kampani, v níž došlo i na výhružky smrtí některým kandidátům, daleko před svými levicovými rivaly. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BALKÁN

ZÁHŘEB | ŘÍM

Pomoc od Itálie po zemětřesení v Chorvatsku posílila vzájemné vztahy. Itálie byla jednou z prvních zemí, které pomohly Chorvatsku po prosincovém zemětřesení, jež zdevastovalo historický region Chorvatská bánovina. Itálie Chorvatsku ihned poskytla 100 armádních stanů a poslala do země záchranáře kulturních památek. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Bělehrad naočkoval přes 600 tisíc obyvatel. Srbská metropole už naočkovala proti covidu-19 600 592 lidí, tedy 43,2 % populace. V pátek to oznámil místostarosta Goran Vesić. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.