The Capitals: Maďarsko přijalo zákon, který znemožní lidem úředně měnit své pohlaví

© Pixabay.com

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Prezident podepsal zákon znemožňující změnu pohlaví. Maďarský prezident János Áder podepsal zákon, který občanům znemožňuje úřední změnu pohlaví. Podle zákona musí být v rodném listu uvedeno „pohlaví při narození“, a nikoli pouze „pohlaví“. Kontroverzní zákon podle kritiků porušuje práva LGBTI.

„V boji proti tomuto zákonu se nevzdáme,“ reagovala největší maďarská LGBTQI organizace Háttér Society. „Vyzveme ombudsmana Ákose Kozmu, aby u ústavního soudu inicioval anulaci zákona z důvodu jeho protiústavnímu charakteru“. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Je stav nouze stále třeba? Zatím není jasné, kdy bude stav nouze na Slovensku ukončen. Jeho trvání je ústavou omezeno na 90 dní, kterých bude dosaženo v polovině června. Vláda se nicméně zdráhá jeho ukončení a premiér Igor Matovič (OĽaNO) tento týden prohlásil, že pokud by stav ústavně „vypršel“, stačí počkat pouhou minutu, a vláda ho může znovu zavést. Slovensko zaznamenává velmi malý počet nakažených, z nichž většina jsou občané navracející se ze zahraničí a putující do karantény. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Z Fondu spravedlivé transformace získá nejvíc peněz Polsko. Podle navrženého alokačního klíče Fondu spravedlivé transformace by mělo Polsko dostat v následujícím sedmiletém období až 8 miliard eur (35,5 miliardy polských zlotých). Jedná se o největší národní obálku, která představuje 20 % z celkového objemu fondu. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

PRAHA

Důrazné odmítnutí. Premiér Andrej Babiš se včera ohradil proti alokačnímu klíči, na základě kterého by měla EU rozdělovat finance z fondu obnovy. „Zásadně odmítám, aby ve vzorci měla silnou roli nezaměstnanost, protože státy, kterým se daří držet nezaměstnanost nízko i v obtížných časech, nesmí být sankcionovány,“ uvedl premiér. Klíč by podle něj neměl pracovat s hrubým domácím produktem (HDP), ale s hrubým národním důchodem (HND). (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Jaký plán obnovy je v zájmu ČR? S velkou kohezní obálkou, ale nesvázaný podmínkami

V EU se rozjíždí nová debata o tom, jak bude vypadat plán obnovy evropských ekonomik a potažmo nový dlouhodobý rozpočet EU. V zájmu Česka je podle zástupců podnikatelů i zaměstnanců například to, aby se ulevilo z tlaku na zelenou transformaci.


ZÁPAD

BERLÍN

Seehofer odmítá jakékoliv provinění. Ministr vnitra Horst Seehofer vystoupil před komisí, která vyšetřuje kauzu nepovedeného zavedení mýtného na německých dálnicích. Ministr jakékoli pochybení odmítá a na kontroverzním mýtu pro zahraniční vozidla nadále trvá.

Německé dálniční poplatky jsou diskriminační, rozhodl Soudní dvůr EU

Soudní dvůr Evropské unie dnes uznal stížnost Rakouska na chystané německé dálniční poplatky pro osobní automobily. Opatření podle soudu diskriminuje majitele motorových vozidel ze zahraničí, a je tak v rozporu s unijním právem.

Bundestag se shodl na dalším balíčku pomoci. Podpora má ulevit především restauračním zařízením a rodinám. Pracující rodiče, jež se na místo práce musí starat o děti, budou mít nárok na 20 týdnů kompenzace mzdy. Parlament přistoupil také ke snížení DPH ze 17 % na 9 % u jídel podávaných v restauracích. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Austrian Airlines budou od června znovu v provozu. Rakouská letecká společnost Austrian Airlines (AUA) 15. června obnoví lety do evropských destinací a Tel Avivu. Koncem června by mělo být v katalogu dostupných celkem 40 spojů, což představuje 5 % předkrizového stavu. Dálkové lety by mohly být zpět v červenci. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Rozvolňování opatření je ve Francii na dobré cestě. Francouzský premiér Edouard Philippe oznámil sérii opatření na zmírnění stávajících omezení. „Svoboda bude pravidlem a zákazy výjimkou… Přestože si nemůžeme dovolit situaci podceňovat, epidemiologická situace v zemi je veskrze dobrá,“ uvedl. (EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Finsko preferuje spíše půjčky než dotace. Finské reakce na návrh unijního fondu obnovy ve výši 750 miliard eur jsou různé, očekávání se však nevymykají. Vláda by měla přijít se společnou pozicí k návrhu příští týden.

Finská ministryně pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainenový (SPD) se k návrhu vyjádřila ve středu (27. května) na Twitteru. Podle ní je příliš zaměřený na dotace, Finsko by naopak preferovalo fond založený na půjčkách. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Johnsonovu poradci porušení karantény zřejmě projde. Hlavní poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings porušil vládní karanténní opatření, když se svou manželkou a synem odjel na 400 kilometrů vzdálenou farmu rodičů, přestože jeho žena měla symptomy koronaviru. Ačkoliv se na něj snesla vlna kritiky, vyvázne nejspíš bez trestu.

Ve čtvrtek durhamská policie došla k závěru, že ze strany Cummingse sice mohlo dojít k porušení karanténních doporučení, poradce však neporušil zákon. Premiér Johnson následně označil celou kauzu za uzavřenou. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Statisíce nezaměstnaných kvůli koronaviru. Kvůli karanténním opatřením, která italská vláda zavedla v boji s koronavirovou pandemií, přišlo o práci 385 tisíc Italů, což odpovídá 2,2 % všech zaměstnaných. Vyplývá to z odhadů italského statistického úřadu (Istat).

Dopady karanténních opatření nejvíce zasáhly cestovní ruch, restaurace a hotely, vážným následkům čelí ale také obchod, logistika či doprava. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Kanárské ostrovy doufají v návrat turistů. Kanárským ostrovům se koronavirus téměř vyhnul, jinak je to ale s jeho ekonomickými důsledky. Turistický ráj je od března v podstatě bez návštěvníků a dychtivě očekává jejich brzký návrat. (EFE)

LISABON

Kauza Sporting je u konce. Soud včera (28. května) rozhodl v kauze fotbalového klubu Sporting Lisabon. Jeho hráči byli před dvěma lety napadeni ozbrojenou skupinou. Devět lidí bylo za tento čin odsouzeno k pěti letům ve vězení. Bývalý předseda klubu Bruno de Carvalho byl zproštěn obvinění. (Alexandra Oliveira, Lusa.pt)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Restrikce skončí v červnu. Rumunská vláda od 1. června ruší celou řadu dříve přijatých restrikcí. V zemi se opět začnou konat sportovní a kulturní akce s maximálně 500 účastníky.

Europarlament se bude zabývat sezónními pracovníky. Evropský parlament bude během své červnové plenárky hlasovat o rezoluci týkající se sezónních pracovníků. Informoval o tom předseda liberální frakce Renew Europe Dacian Cioloș. Koronavirová krize totiž ukázala, že sezónní pracovníci jsou pro řadu zemí klíčovou pomocnou silou, ale evropská legislativa v tomto ohledu pokulhává. (EURACTIV.ro)

Evropské farmy hlásí nedostatek sezónních pracovníků

Evropským zemědělským podnikům chybí pracovní síla. Dosud se opíraly i sezónní pracovníky ze zahraničí, ti ale kvůli karanténním opatřením zůstávají doma. Vlády se nyní farmám snaží pomoci i tím, že pro pracovníky vysílají speciální lety.

SOFIE

Zatčený náměstek. Policie zadržela náměstka ministra životního prostředí Krasimira Živkova a pět dalších lidí. Skupina se údajně dopustila riskantního zacházení s nebezpečným odpadem a do Bulharska nelegálně přivážela odpad z Itálie. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Fajonová v čele sociálních demokratů. Europoslankyně Tanja Fajonová se dostala do čela slovinské sociální demokratické strany poté, co její bývalý předseda Dejan Židan rezignoval. Stranu povede až do dalšího kongresu, kde si členové zvolí nové vedení. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Prezident neví, zda bude volit. Chorvatský prezident Zoran Milanović čelí kritice za to, že váhá ohledně své účasti u parlamentních voleb (5. července). Z prezidentových povinností vyplývá, že musí být nestranný, proto také musel ukončit své členství v sociálně demokratické partaji. Chorvaty nicméně vyzval k tomu, aby k volbám přišli. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.