The Capitals: Maďarská zahraniční politika se neomezuje pouze na západ

© MIGUEL A. LOPES/EPA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Zahraniční politika cílí i na východ. Maďarská zahraniční politika se zaměřuje především na prosazování ekonomických zájmů, uvedl šéf diplomacie Péter Szijjártó na tradičním setkání s maďarskými velvyslanci. Země se podle něj snaží přilákat investice nejen ze západních států, ale také z východu. Szijjártó k tomu dodal, že Maďarsko je sice loajálním členem EU a NATO, jeho zahraniční politika se ale neomezuje pouze tímto směrem. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Pozor na dezinformace o Bělorusku. Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok uspořádal ve středu 26. srpna mimořádnou tiskovou konferenci, na které ostře odmítl některé z nejrozšířenějších dezinformací o současném vývoji v Bělorusku. Jedna z nich hovoří o tom, že demonstranti jsou placeni ze zahraničí, další například o tom, že NATO Lukašenkovi vyhrožuje. Ministři zahraničí zemí EU se dnes potkávají v Berlíně, aby projednali mimo jiné situaci v Bělorusku. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

O svém osudu musí rozhodnout Bělorusové. Je v nejvyšším zájmu Polska, aby suverénní Bělorusko rozhodlo o svém vlastním osudu. Po setkání se zástupci poslaneckých skupin to prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PRAHA

ČR se chce soudit kvůli čínským respirátorům. Čínské společnosti odmítly žádost o reklamaci nekvalitních respirátorů FFP2, které ČR zakoupila během koronavirové pandemie. ČR chce proto záležitost řešit soudní cestou. Médiím to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Berlín zakázal „korona protesty“. Ve středu (26. sprna) zakázal berlínský senát několik demonstrací namířených proti spolkovým protikoronavirovým opatřením. Protesty se měly uskutečnit o víkendu.

Organizátoři měli v úmyslu vést středem hlavního města průvod, k němuž se údajně přihlásilo 17 tisíc lidí. Šlo by tedy o protest podobně velkého rozsahu, jakým byl ten z 1. srpna čítající přibližně 20 tisíc účastníků. Tehdy byli mezi demonstranty i extrémisté, na snímcích z události bylo také velmi málo osob s rouškami, což přimělo policisty k dřívějšímu ukončení akce. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Ministr zdravotnictví čelí kritice kvůli změnám v koronavirovém zákoně. Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) přepracuje stávající protikoronavirová opatření a reorganizuje svůj úřad. Zavázal se k tomu poté, co ústavní soud označil předchozí restrikce za nelegální. Nyní vláda připravuje legislativu pro případ, že se občané budou znovu muset uchýlit do izolace. Tentokrát má ovšem ministerstvo zdravotnictví více pravomocí, což vyplývá z předešlých úprav legislativy. Změny si vysloužily kritiku opozice. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Francie rýsuje záchranný plán. Francouzský premiér Jean Castex v rozhovoru pro France Inter prozradil, že vláda představí 3. září plán pro záchranu francouzské ekonomiky. Plán s rozpočtem 100 miliard eur bude částečně financován z evropských fondů, které do něj přispějí zhruba 40 miliardami eur. „Pokud bychom to udělali v předchozích krizích, všechno by bylo jinak,“ prohlásil Castex. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

LUCEMBURK

Žádostí o podporu ubývá. V srpnu registrovaly lucemburské úřady 2 966 žádostí o státní podporu, jejímž cílem je zachovat pracovní místa v časech krize. Téměř polovina žádostí (43,5 %) pocházela ze sektoru pohostinství a od organizátorů akcí. Počet žádostí oproti předchozím měsícům klesl, ještě v červnu jich úřady přijaly 3 670. (Anne Damiani | EURACTIV.com)

BRUSEL

Rizikové zóny. Belgičané nemohou cestovat do řady francouzských a španělských regionů, úřady je totiž zařadily do tzv. červené zóny. Na druhou stranu, unijní metropole se sama stala rizikovou zemí pro několik členských států EU. (Alexandra Brzowski, EURACTIV.com)

LONDÝN

Postaví se liberálové opět na nohy? Liberální demokraté už počtvrté během pěti let mění své vedení. Novým šéfem strany se stane Ed Davey nebo Layla Moranová. Úkol pro předsedu zní jasně – musí obnovit reputaci strany po třech devastujících volebních debaklech. (Benjamin Fox| EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Prezident varuje před zrazováním principů EU. Ve svém projevu v Helsinkách 25. srpna vyjádřil finský prezident Sauli Niinistö svou obavu z toho, jak Evropská unie stále více posouvá limity svých dohod. Poukázal na prohlubující se propast mezi obsahem zakládajících smluv EU a skutečnými opatřeními, které blok přijímá. Jeho kritika reaguje na způsob, kterým se lídři dohodli na záchranném balíku v objemu 750 miliard eur.

„Pakt stability a růstu pro eurozónu měl stanovit limity veřejného zadlužení a rozpočtových schodků. Princip ‚žádných bailoutů‘ měl být nezpochybnitelný. Nepočítalo se s tím, že se Evropská centrální banka stane držitelem dluhopisů členských států. Rozpočet EU neměl být financován skrze zadlužení,“ řekl Niinistö. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Nové kolo jednání nejsilnějších stran. Po krátké a politicky vypjaté letní pauze se premiér Pedro Sánchez, lídr socialistů, vrátil do úřadu. Dle oficiálních zdrojů se brzy setká s představiteli hlavních opoziční stran v parlamentu, a to včetně konzervativní Lidové strany. Jedním z nejpalčivějších témat bude návrh státního rozpočtu, který musí získat dostatečnou podporu všech politických sil. Právě rozpočet bude klíčovým nástrojem v boji proti druhé vlně koronavirové pandemie a jejím ekonomickým důsledkům. (EuroEFE)

LISABON

Aukce energie přinesla světový rekord. Portugalské ministerstvo životního prostředí oznámilo, že aukce solární energie o kapacitě 670 megawattů (MW) přinesla při ceně 11,14 eura za MWh „nový světový rekord“. „Aukce je skutečně úspěchem, a to ještě větším než ta loňská […] Stanovili jsme nový světový rekord, navíc jsme ho dosáhli absolutně transparentním způsobem,“  uvedl ministr João Pedro Matos Fernandes. Dle informací úřadu se „hlavním vítězem“ stala společnost Hanwha Q-Cells. (Maria João Pereira, Lusa.pt)

ŘÍM

Znovuotevření škol. Italská vláda ve středu 26. srpna uspořádala summit o tématu znovuotevření škol. Ministerstvo školství už představilo mnohá bezpečnostní opatření pro nový školní rok, ale u části z nich ještě musí dojít k upřesnění.

Jednání se účastnili někteří ministři i guvernéři italských regionů. Podle ministryně školství Lucie Azzolinaové bylo přijato dodatečných 70 000 učitelů a asistentů, aby se znovuotevření kapacitně zvládlo. Experti se neshodnou, jestli by studenti měli nosit roušky, nebo ne. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)


BALKÁN

SOFIE

Rezignace ministra. Ministr spravedlnosti Danail Kirilov se rozhodl rezignovat na svůj post. Premiér Bojko Boris se nyní musí rozhodnout, zda jeho žádost přijme. Pokud se tak stane, Kirilov bude již pátým ministrem, který odejde z vlády od počátku protivládních protestů. Ty v zemi probíhají od začátku července. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Digitální nomádi. Premiér Andrej Plenković na svém Twitteru uvedl, že Chorvatsko upraví cizinecký zákon a stane se jedním z prvních států, který zreguluje tzv. digitální nomádství. O tématu hovořil s Janem de Jongem, nizozemským podnikatelem žijícím ve Splitu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Kontroverzní mediální zákon. Zástupci vydavatelských domů, odborů a profesionálů vyzvali vládu k tomu, aby stáhla návrh kontroverzního mediálního zákona. Lidé z mediálního sektoru se obávají, že návrh ve své stávající podobě umožní politikům zasahovat do nezávislosti tisku. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Vítaná podpora. Velvyslanci Evropské unie a USA v Bělehradě, Sem Fabrizi a Anthony Gofrey, přivítali ve středu 26. srpna připojení Srbska k evropské deklaraci o běloruských prezidentských volbách. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

SARAJEVO

Gratulace Lukašenkovi. Milorad Dodik, prezident Republiky Srpské, pogratulovat běloruskému prezidentu Alexanderu Lukašenkovi k vítězství v prezidentských volbách. Dodik je jediným regionálním lídrem, který Lukašenkovi pogratuloval. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SKOPJE

Do školy až v říjnu. Začátek školního roku se v Severní Makedonii odkládá na 1. října. Rozhodla o tom místní vláda kvůli obavám ze šíření koronaviru. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

TIRANA

Souhlasíme s Řeckem. Řecko má plné právo rozšířit své teritoriální vody z šesti na dvanáct námořních mil v oblasti Jónského moře, kde se setkává území Albánie, Řecka a Itálie. Uvedl to albánský ministr zahraničí poté, co se na tom dohodl s řeckým premiérem.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.