The Capitals: Macron chce do francouzské ekonomiky napumpovat minimálně 100 miliard eur

© EPA-EFE/CHRISTOPHE ENA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Macron představil záchranný balík. Prezident Emmanuel Macron chce do francouzské ekonomiky napumpovat minimálně 100 miliard eur. Svůj ambiciózní plán představil při příležitosti Dne Bastily (14. července). Jeho součástí bude i dlouhodobý kurzarbeitový program ve výši 30 miliard eur. Francie totiž očekává v důsledku krize výrazné propouštění, odhady počítají až s milionem nezaměstnaných. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

BERLÍN

Merkelová navštívila Bavorsko. Kancléřka Angela Merkelová v úterý navštívila Bavorsko, kde se setkala s místním politickým lídrem Markusem Söderem z CSU. Ten vzájemné setkání popsal jako „symbol usmíření“, které přichází po letech napjatých vztahů mezi stranami CDU a CSU. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Eurokomisař pro rozpočet očekává shodu na rozpočtu už tento víkend. Rakouský eurokomisař pro unijní rozpočet Johannes Hahn v rozhovoru pro Der Standard uvedl, že státy se během nadcházející Evropské rady v Bruselu dohodnou jak na dlouhodobém unijním rozpočtu, tak na tzv. fondu obnovy. Potvrdil také, že Vídeň do společného rozpočtu odvede o 237 milionů eur méně. Zároveň přiznal, že ministři, se kterými hovořil, sice chtěli tuto částku navýšit, jsou ale nakloněni ke kompromisu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Lucembursko chce podpořit letecký sektor. Vláda plánuje zachránit před krachem národní aerolinku Luxair, nákladního dopravce Cargolux a společnost, která řídí lucemburské letiště.

Kvůli koronavirové pandemii je stále zhruba 30 % zaměstnanců aerolinky Luxair na krátkodobých smlouvách a 80 % jejich platu financuje vláda. Vzhledem k tomu, že státní pomoc pro letecký sektor podléhá regulacím, ministr dopravy François Bausch chce Evropské komisi představit záchranný balík a požádat unijní instituci o povolení státní podpory. „Vláda je připravena přijmout plnou odpovědnost,“ řekl ministr. (Anne Damiani | EURACTIV.com)

LONDÝN

Huawei jde z kola ven. Britská vláda se rozhodla vyloučit čínskou společnost Huawei z budování nové 5G infrastruktury. Společnost v současné době tlačí na premiéra Borise Johnsona, aby svůj postoj přehodnotil. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Protivirová opatření se prodlužují do konce července. Italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza v úterý oznámil, že vláda plánuje prodloužit opatření proti novému koronaviru až do konce července. Nadále tak budou povinné například roušky v uzavřených prostorech. „Náš souboj s virem ještě není u konce, musíme být proto opatrní,“ uvedl.

„Na světě je přes 13 milionů nakažených,“ připomněl Speranza. „Je zde půl milionu obětí, za takových okolností nemůžeme polevit. I vědci s námi souhlasí v tom, že bychom i nadále měli nosit roušky, dodržovat odstupy a mít si ruce,“ dodal. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Tajná schůzka v Berlíně. Německé předsednictví svolalo zástupce Řecka a Turecka na tajnou schůzku v Berlíně. Cílem včerejšího jednání bylo uklidnit vyostřené vztahy mezi Athénami a Ankarou. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Přesun vojsk musí projednat NATO. Očekávaný přesun amerických vojsk z Německa do Polska bude muset být nejprve projednán na úrovni NATO. Informovala o tom německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová, která se dnes chystá navštívit Varšavu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

BUDAPEŠŤ

Parlament odmítá propojení právního státu s čerpáním unijních peněz. Maďarská vláda nesmí dovolit, aby bylo čerpání peněz z unijního rozpočtu podmíněno dodržováním právního státu. Vyzval ji k tomu maďarský parlament, podle kterého se jedná o „politickou a ideologickou podmíněnost“. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Ministr školství musel obhájit svou magisterskou práci. Magisterská práce ministra školství Branislava Gröhlinga na téma boj proti terorismu a organizovanému zločinu je podle odborníků „kompilátem s prvky plagiátorství“. Gröhling je nositelem magisterského titulu z práv. Problémem v jeho případě bylo, že převzal svou bakalářskou práci do své práce diplomové, aniž by to v práci uvedl. Univerzita to podle něj v době jeho studií umožňovala. Gröhling proto rezignovat neplánuje a jakékoli pochybení odmítá. „Na druhou stranu, já nejsem s ministerským křeslem svázaný, stále se snažím, abych si získal důvěru akademické obce, protože chci posunout kupředu potřebné reformy,“ uvedl ministr. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Kauza Turów se řešila na půdě EP. Poslanci z petičního výboru Evropského parlamentu vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu vůči Polsku kvůli prodlužování těžby v uhelném dole Turów poblíž českých hranic. Ta podle obyvatel Libereckého kraje znečišťuje pitnou vodu v nedalekých obcích. Podle většiny poslanců tím polská strana porušuje unijní právo. (ČTK)


BALKÁN

SOFIE

Spojené státy podporují protesty v Bulharsku. Ambasáda Spojených států v Sofii v pondělí (13. července) oznámila, že podporuje pokojné demonstrace jakožto základní demokratické právo bulharských občanů a také jako známku existující občanské společnosti v zemi. „Každý národ má nárok na nezávislý soudní systém v souladu s principy právního státu. Podporujeme Vás, bulharské občany, kteří pokojně bojujete za zvýšení důvěry v demokratický systém a prosazujete právní stát. Nikdo nestojí nad zákonem,“ uvedla ambasáda v prohlášení. Nejvyšší státní zástupce Ivan Gešev, který je hlavním terčem protestů, nezastíral, že se v prohlášení našel.

Úterý bylo už šestým dnem bulharských protestů, kterých se účastní tisíce občanů. Ti požadují Geševovu rezignaci a demisi vlády. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Parlament odmítá dočasný univerzální příjem. Slovinský parlament odmítl návrh strany bývalého premiéra Marjana Šarece vyplatit každému Slovinci měsíční příspěvek ve výši 100 eur, a to za posledního čtvrt roku. Důvodem měl být v první řadě negativní dopad koronavirové krize. Návrh zákona odmítlo 52 poslanců, kteří argumentovali, že jeho přijetí by „štědře rozdalo sladkosti všem, chudým i bohatým“. Pro návrh zvedlo ruku 26 zákonodárců. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.