The Capitals: Lidská práva jsou více než byznys, zní od budoucího šéfa české diplomacie

© EPA-EFE/MADOKA IKEGAMI

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA

Lidská práva jsou více než byznys, zní od budoucího šéfa české diplomacie. Českou zahraniční politiku by měl převzít pirátský exposlanec Jan Lipavský. Z jeho dosavadních vyjádření vyplývá silný akcent na lidská práva, který by se měl propsat i do vztahů s Ruskem a Čínou. Lipavský se tak stal zřejmě trnem v oku českého prezidenta Miloše Zemana

Prezident Zeman byl dosud velkým zastáncem ruských i čínských investic v zemi a zdůrazňoval především byznysové zájmy. Odmítal například vyřazení Ruska z tendru na dostavbu Dukovan. Lipavský se naopak vždy řadil k druhému táboru, který varoval před zapojením ruských a čínských firem do projektů kritické infrastruktury.

„Čína zůstane významným obchodním partnerem, ale už si nelze představovat, že to bude významný partner z hlediska zahraničních investic,“ prohlásil Lipavský v nedávném rozhovoru pro Deník N.

Budoucí česká vláda již získává jasné obrysy. Již tento pátek by měl prezident Zeman jmenovat premiérem Petra Fialu (ODS), který si zatím za svými ministerskými kandidáty stojí. Ačkoliv prezident již pohrozil „vetem“ budoucí vlády, podle ústavních právníků mu český právní řád takový nástroj do rukou nedává. Fiala by se proto mohl v případě obstrukcí ze strany prezidenta obrátit na Ústavní soud. Za předešlé vlády premiéra Andreje Babiše k podobným kolizím nedocházelo, neboť Babiš se Zemanovi vždy snažil vyhovět. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


BERLÍN

Německo zvažuje povinné očkování. Počet případů covid-19 v Německu roste a spolu s ním i obsazenost nemocničních lůžek. Čím dál více německých politiků proto začíná koketovat s myšlenkou povinného očkování, které dosud představovalo tabu.

„Myslím, že se nakonec obecně povinnému očkování nevyhneme,“ prohlásil bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU). Podobně se vyjádřil i jeho protějšek ze Šlesvicko-Holštýnska Daniel Günther (CDU), který je v případě nutnosti „připraven tento krok učinit“.

Budoucí vládní koalice SPD, Zelených a FDP zatím rozhodnuta není. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


BRATISLAVA

Slovenský premiér je pro povinné očkování seniorů. „Za mě by bylo povinné očkování pro lidi starší 65 nebo 60 let ideální. Záleží na odbornících. Myslím, že i u lidí 50+ by to dávalo smysl, počkejme si ale, co na to řeknou odborníci,“ uvedl slovenský premiér Eduard Heger v reakci na zhoršující se epidemiologickou situaci v zemi. Slovensko má nyní v počtu případů na 1000 obyvatel nejhorší statistiky a místní zdravotní systém začíná kolabovat. Zhruba 70 % hospitalizovaných nemá očkování. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


VARŠAVA

Evropa je v ohrožení. Právě tak znějí slova polského premiéra Mateusze Morawieckého, který se v nedělním video spotu vyjadřoval k situaci na polsko-běloruských hranicích. „Dnes je terčem Polsko. Zítra jím bude Německo, Belgie, Francie nebo Španělsko,“ prohlásil Morawiecki.

Současné dění na polsko-běloruském pomezí podle něj nelze považovat za krizi migrační, ale politickou, jejímž cílem je destabilizovat Evropu. „Je to pouze začátek,“ varoval Morawiecki s tím, že za běloruským chováním stojí ruský prezident Vladimir Putin.

Polský premiér také upozornil před diplomatickými vazbami mezi Ruskem, Běloruskem, Afgánistánem a Uzbekistánem, kterých by mohl Putin využít k vyvolání další krize. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl, Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


SOFIE

Bulharským prezidentem bude opět Rumen Radev. Rumen Radev již podruhé obstál v bulharské prezidentské volbě, tentokrát porazil kandidáta strany GERB Anastase Gerdžikova. Volební účast však byla extrémně nízká, zhruba 30%. Podle agentury Gallup International získal Radev okolo 65,8 % hlasů, zatímco Gerdžikov 31,8 %. Jednalo se již o čtvrté volby, které letos Bulhaři absolvovali. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.