The Capitals: Kypr žádá Izrael o dodávky vakcíny proti covid-19

© EPA/ YIANNIS KOURTOGLOU

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Kypr žádá Izrael o dodávky vakcíny proti covid-19. Kyperský prezident Nicos Anastasiades kontaktoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a požádal jej o poskytnutí  vakcíny proti covid-19. Prezident to uvedl v rozhovoru pro Politis. Kyperský prezident také kritizoval EU za to, že při schvalování vakcín postupuje příliš pomalu. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Britové schválili vakcínu rychleji, čelí ale rizikům. Velká Británie sice schvaluje vakcíny proti covid-19 rychleji než Evropská unie, čelí ale kvůli tomu mnohem vyššímu riziku. Za jakékoli komplikace s vakcínami totiž bude zodpovědná Velká Británie, nikoli farmaceutické společnosti. V rozhovoru pro EURACTIV.com na to upozornil předseda výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí a veřejné zdraví Pascal Canfin. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Posílené zabezpečení Bundestagu. Předseda Německého spolkového sněmu Wolfgang Schäuble posílil zabezpečení budovy německého parlamentu. Informoval o tom nedělník Bild am Sonntag. Schäuble tak reagoval na středeční útok na americký Kapitol. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Britským „katastrofickým scénářům“ musíme předejít. „Děláme vše pro to, abychom předešli rozšíření nové mutace koronaviru,“ ujistil v nedělním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Dodal, že pozornost je nyní upřena zvláště na department Bouches-du-Rhône, kde se objevily případy spojené s britskou mutací nového koronaviru. (Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Ministryně končí kvůli plagiátorství. Ministryně práce a rodinných záležitostí Christine Aschbacherová (ÖVP) se rozhodla odstoupit ze své funkce. Aschbacherová čelí obvinění z plagiátorství hned ve dvou vědeckých pracích – diplomové i dizertační práci. Problém se ukázal zejména v nesprávném citování několika zdrojů. Upozornil na to rakouský bloger Stefan Weber, který se specializuje právě na odhalování plagiátů. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Přípravy na COP26. Ministr průmyslu Alok Sharma odstoupil ze své funkce, aby se mohl plně věnovat přípravě klimatické konference COP26, která se má v listopadu uskutečnit ve skotském Glasgow. V kabinetu premiéra Borise Johnsona sice zůstane, na jeho postu ho však nahradí Kwarsi Kwarteng. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN 

Stop koronavirové mutaci. Šíření jihoafrické varianty covid-19 bylo podchyceno, ujistilo irské ministerstvo zdravotnictví. „Větší obavy máme z britské varianty, která se na britském ostrově rozšířila,“ uvedl šéf irské národní virologické laboratoře Cilian De Gascun pro stanici RTÉ. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Otázka bezpečnosti v Evropě je po brexitu nejasná. Odchod Británie z EU ponechal otázku obrany a bezpečnosti nedořešenou. Týká se to zvláště budoucnosti Společných expedičních sil (JEF), v jejichž čele stojí Spojené království a účastní se jich Finsko, Dánsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Norsko a Švédsko. Obavy z dalšího pokračování JEF má zejména Finsko, mohlo by to totiž způsobit bezpečnostní vakuum nejen v regionu Baltského moře, ale také v dalších částech Evropy. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Vláda bude mít více pravomocí. Švédský parlament schválil zákon, který vládě umožňuje přijmout přísnější opatření proti šíření koronavirové pandemie. Vláda díky tomu bude moci omezit otevírací dobu obchodů, restaurací a barů, veřejné dopravy a sportovních a kulturních akcí. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Nejprve pokuta, poté soud. Účastníci protestů proti rozhodnutí ústavního soudu o zpřísnění potratové politiky, které se uskutečnily v době pandemie, kdy bylo možné setkávání maximálně pěti osob, odmítají zaplatit pokuty a soudy zároveň odmítají účastníky potrestat. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) tedy navrhuje, aby účastníci protestů nejprve uhradili pokutu a až poté stanuli před soudem. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Obama o Maďarsku. „Tento konflikt, bitva mezi demokratičtější inkluzivní vizí a tou, která je povýšená a dominantní, to je bitva, která se odehrává ve Spojených státech a ve světě,“ řekl bývalý americký prezident Barack Obama v rozhovoru, informoval server hvg.hu.  

„A není to ještě u konce, jen proto, že volby skončily a Donald Trump byl poražen, protože vidíme takové příklady i na Filipínách, v Maďarsku a dalších zemích v Africe a Asii, proto bude tato bitva pokračovat,“ varoval Obama. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Sebevražda policejního exprezidenta dostává politický rozměr. Bývalý policejní prezident Milan Lučanský, který byl obviněn ze závažných zločinů včetně přijímání úplatků v policejní operaci „Judas“, se 29. prosince pokusil ve vazbě o sebevraždu a o den později zemřel v nemocnici. V souvislosti s událostí se rozšířilo mnoho zavádějících informací, za kterými stojí i opoziční strana Směr-SD. Podle strany Směr-SD byl Lučanský a další vysoce postavení lidé vyšetřováni jako „političtí vězni“. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Změna vlády na obzoru? Bývalý italský premiér a lídr strany Italia Viva Matteo Renzi pohrozil, že jeho ministři rezignují na své posty, aby vyvolali vládní krizi. Renzi poslal vládě 6. ledna dopis, ve kterém připomněl 30 bodů, které premiér Giuseppe Conte slíbil do konce listopadu 2020 vyřešit, ale neučinil tak. Spory se vedou také o podobě italského plánu obnovy. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Portugalsko: Nová britská migrační politika „bude problém“. Portugalský ministr zahraničí Augusto Santos Silva v pátek prohlásil, že nová migrační politika Spojeného království „bude problém“ a portugalské předsednictví ji bude muset monitorovat. „Myslím si, že migrační politika, která usiluje o omezení migrační toků kvalifikovaných pracovníků, je špatná. A je špatná jak z politického, tak z ekonomického pohledu,“ upozornil Silva.  (Beatriz Céu, Lusa.pt)

MADRID

Španělsko paralyzovala sněhová kalamita. Bouře Filomena zasáhla Madrid a město i jeho okolí zasypala sněhovou pokrývkou. Některé oblasti zůstaly odstřiženy od zbytku světa, španělská vláda do nich proto vyslala zvláštní konvoj s potravinami a vakcínami proti covid-19. (EURACTIV.com / Reuters)


BALKÁN

SOFIE

Nejprve politici, až poté doktoři. Vakcinační plány v bulharském městě Sandanski byly nepochybně narušeny, prohlásil v neděli bulharský ministr zdravotnictví Kostadin Angelov. Stalo se tak poté, co po auditu vyšlo najevo, že město naočkovalo 20 osob z radnice, přestože je Bulharsko stále v první fázi vakcinace a očkuje pouze zdravotníky. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Twitter neměl mazat Trumpův účet, říká chorvatská poslankyně. Nezávislá poslankyně zvolená z pravicovou stranu Most Maria Selaková Raspudićová se zastala dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému společnost Twitter smazala účet. „Ať už si o Trumpově prezidentství a nepřímém spojení s útokem na americký kongres myslíte cokoli (…) cenzura od Facebooku a Twitteru, respektive permanentní odstranění jeho profilu kvůli těmto událostem, je něco, nad čím se musíme hluboce zamyslet,“ uvedla poslankyně, kterou citoval server jutarnji.hr. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

STA hrozí finanční vykrvácení. Vedení slovinské tiskové agentury STA kritizuje vládní plán, který počítá s proplacením plateb za veřejné služby až po skončení platnosti. Pochybnosti se objevují i v souvislosti s finanční pomocí pro agenturu. Zatímco vláda tvrdí, že jej nejprve musí schválit Evropská komise, někteří právníci tvrdí, že to není pravda. Vedení STA se proto obává, že vláda chce agenturu nechat finančně vykrvácet. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko odsoudilo útok na Kapitol. Srbsko oficiálně odsoudilo útok na washingtonský Kapitol. Předseda parlamentu Ivica Dačić v rozhovoru pro Pink TV uvedl, že Srbsko by uvítalo poklidné předání moci nově zvolenému prezidentovi Joe Bidenovi. Dačić je zatím jediným výrazným srbským politikem, který se k událostem ve Spojených státech vyjádřil. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

PRIŠTINA

Předčasné volby. V Kosovu se 14. února uskuteční předčasné parlamentní volby. Informovala o tom prozatimní prezidentka Vjosa Osmaniová. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.