The Capitals: Koronavirus útočí na Evropu. Itálie zatím hraniční kontroly nechystá

© EPA/ NICOLA FOSSELLA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

ŘÍM

Schengen v ohrožení? Se 150 nakaženými čelí Itálie nejrozsáhlejšímu rozšíření koronaviru mimo Asii. Celá města na severu země byla uzavřena, školy přestanou fungovat a veřejné akce jako Benátský karneval byly zrušeny.

Italská vláda však zatím váhá s pozastavením volného pohybu osob v rámci Schengenu. „V tuto chvíli neexistuje důvod pro takový krok,“ uvedl premiér Giuseppe Conte a dodal, že obnovení hraničních kontrol bude mít devastující účinek na ekonomiku země. „Máme snad z Itálie udělat lazaret?“ ptal se řečnicky. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Francie stojí za Řeckem. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová pro řecký deník To Vima uvedla, že v otázce turecké agrese ve Středomoří stojí její země jednoznačně za Řeckem a Kyprem.

///

MADRID

Severní Makedonie nemá jinou alternativu než EU. Ministr zahraničí Severní Makedonie Nikola Dimitrov v rozhovoru pro španělskou agenturu EFE uvedl, že jeho země nemá jinou strategickou alternativu než Evropskou unii.

///

ZÁPAD

BERLÍN

Velká výhra SPD a Zelených v Hamburku. Nedělní volby v Hamburku přinesly velké zisky pro vládnoucí koalici Sociálních demokratů a Zelených. 38 % hlasů zajišťuje starostovi z SPD Peteru Tschentscherovi, že bude ve své funkci pokračovat. Zelení zdvojnásobili svůj předchozí výsledek a v pokračující koalici budou mít silnější pozici.

Po krizi v Durynsku zažila CDU další drtivou porážku, když si odnesla nejhorší volební výsledek ve městě v historii. Svobodná demokratická strana a Alternativa pro Německo jen stěží překročily 5% hranici vstupu do parlamentu. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Strache oznámil politický comeback. Heinz-Christian Strache byl až do května loňského roku nejvlivnějším krajně pravicovým politikem Rakouska. Coby lídr strany FPÖ se v roce 2017 stal vice kancléřem koaliční vlády, kde setrval až do skandálu s nezákonným financováním své strany (tzv. kauza Ibiza).

Nyní je však Strache zpět a hodlá kandidovat v komunálních volbách ve Vídni v říjnu 2020, a to jako zástupce své nové, zatím nepojmenované strany. Pokud se tak skutečně stane, pro FPÖ by to byla špatná zpráva, protože Strache byl vždy v hlavním městě populární, a může tak své bývalé straně ukrást voliče. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Důležité je věřit. „Mám dobrou šanci stát se prezidentkou republiky, protože si myslím, že Francouzi už mají dost současné situace,“ řekla Marine Le Penová v neděli. Francouzští občané podle ní „už pochopili, že musíme zastavit ten současný ultraliberalismus nekalé soutěže, masové migrace, nejistoty, laxnosti, nesmyslů, nafoukanosti elit a mezinárodních financí.“

Oficiálně však Le Penová kandidátkou zatím není, napřed musí odstoupit z vedení Národního sdružení. (EURACTIV.FR)

///

DUBLIN

IRA již nefunguje. Irská nacionalistická strana Sinn Féin nesouhlasí s nařčením, že Prozatímní Irská republikánská armáda (IRA) má nadále vliv nad politickým vedením strany.

Podle poslance Pádraiga Mace Lochlainna již IRA nefunguje. „IRA odešla a už se nevrátí. To je čistá pravda,“ uvedl v neděli ve vysílání RTÉ. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

SEVER

HELSINKY

Uprchlíci ze Středomoří. Finsko přijme zhruba 175 uprchlíků z řeckých, italských, kyperských a maltských táborů pro žadatele o azyl. Ve většině případů se bude jednat o děti a rodiny s jedním rodičem ze Sýrie a Afghánistánu, kde je humanitární situace nekritičtější. Z unijních zemí se zatím k přijetí uprchlíků rozhodla také Francie a Portugalsko. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Duda není neporazitelný. Před blížícími se květnovými prezidentskými volbami začínají průzkumy veřejného mínění vypadat o něco hůře pro současnou hlavu státu s podporou vládní PiS, Andrzeje Dudu. Sice si drží dostatečný náskok před svou rivalkou Małgorzatou Kidawovou-Błońskou, rozdíl mezi nimi se ale snižuje. Duda je nyní blíže čtyřicetiprocentní než padesátiprocentní hranici podpory, kde byl jen před několika týdny, zatímco Kidawová-Błońská se blíží 30 % a ostatní kandidáti se slušnými výsledky začínají své kampaně. Důvody Dudova oslabení leží v kontroverzích kolem vládního návrhu na podporu 2 miliard zlotých pro státní televizi, a v neshodách mezi prezidentem a PiS na tom, jak by měla kampaň vypadat. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BRATISLAVA

Bezvýsledný summit je naším vítězstvím. Nedosažení dohody nad víceletým finančním rámcem EU znamená, že Slovensko nepřijde o 2 miliardy eur, prohlásil po skončení dlouhých a náročných jednání slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). „Pro Slovensko je to úspěch,“ uvedl premiér týden před volbami s tím, že současný návrh dlouhodobého rozpočtu nemůže akceptovat.

Dva roky od vraždy Kuciaka. Slovensko si v pátek 21. února připomenulo dva roky od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Na dotaz, jaké následky si z toho bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) odnesl, odpověděl, že vražda byla politicky zneužita proti jeho straně a proti němu samotnému. „Pokud by k žádné vraždě nedošlo, tak zde dnes před vámi stojím jako předseda vlády s podporou 30 procent,“ uvedl bez vyjádření jakékoliv lítosti pozůstalým. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Rozpočtový výbor EP zavítá do Česka. Europarlamentní delegace vedená předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu CONT Monikou Hohlmeierovou přijede 27. a 28. února do České republiky, a to v důsledku zpráv o možných nesrovnalostech ve využívání evropských fondů. Europoslanci chtějí získat informace o správě a rozdělování finančních prostředků EU a osobně se setkat přímo se zúčastněnými stranami. Plánovaná jsou setkání s premiérem, představiteli relevantních ministerstev, zástupci občanské společnosti, zemědělci a investigativními novináři. Součástí delegace je i Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP), připojí se také Mikuláš Peksa (Piráti, Zelení/EFA). (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Velvyslanec USA: Nepodporujeme ani Sorose ani Orbána. „Kampaň proti americko-maďarskému finančníkovi Georgi Sorosovi nevznikla na základě antisemitismu,“ prohlásil americký velvyslanec v Maďarsku David B. Cornstein v rozhovoru pro 24.hu. „Jedná se o antiliberální kampaň v konzervativním prostředí. Pointou není, že je Soros žid, nýbrž to, že je velmi liberální a maďarská vláda je naopak velmi konzervativní.“ (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Demonstrace. Více než 2 tisíce Maďarů se v neděli vydaly k parlamentu, kde protestovaly proti rozhodnutí maďarské vlády odmítnout vyplatit finanční kompenzaci romským dětem, které byly nespravedlivě segregovány ve školách na východě Maďarska. Informovala o tom agentura Reuters. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BALKÁN

BUKUREŠŤ

Nová vláda zřejmě nebude. Rumunský parlament dnes hlasuje o nové vládě. Očekává se však, že kabinet nezíská dostatečnou podporu. Sestavením vlády byl pověřen předseda středopravicové liberální strany a bývalý premiér Ludovic Orban, který se ve snaze vyvolat předčasné volby rozhodl „novou“ vládu složit ze stejných politiků, jako tu předchozí. Podle opozičních poslanců se jedná o „maškarádu“. (EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Cestující do Itálie musí být obezřetní kvůli koronaviru. „Občanům Slovinska se doporučuje, aby při návratu domů byli obezřetní,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě. Občané, kteří cestují do Itálie, by si měli kvůli šířící se nákaze ověřit stav ve své plánované destinaci. „Situace a opatření ve snaze zabránit šíření virusu se rychle mění, doporučujeme tedy, abyste se před vycestováním informovali u svých hostitelů, cestovních kanceláří a hotelů,“ prohlásilo ministerstvo. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Ke kompromisu vede dlouhá cesta. „Členské státy EU budou muset vynaložit mimořádné úsilí k tomu, aby dosáhly kompromisu ohledně víceletého finančního rámce. Na nedávném summitu k tomu ještě doba nedozrála,“ řekl chorvatský premiér Andrej Plenković po jednání na summitu Evropské rady. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Vučić: Srbsko nepřijme kosovské řešení sporu. Srbský prezident Aleksandar Vučić je již nyní přesvědčen o tom, že návrh řešení kosovské otázky, který mu má být letos předložen, nebude přijatelný. Srbsku podle něj bude řečeno, že pokud uzná Kosovo, bude mít otevřené dveře do Evropské unie. Podobná ultimáta jsou ale pro Vučiće nepřijatelná.

Do Srbska dorazily protiletadlové systémy. Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin potvrdil, že první dva z šesti protiletadlových obranných systémů Pancir-S1 dorazily do Srbska. Nákup ruských systémů se setkal s kritikou západních zemí, podle Vučiće by ale ani uvalení sankcí nedonutilo jeho zemi si to rozmyslet. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Americká politika proti Srbům v BiH. Matthew Palmers, zvláštní zástupce USA pro západní Balkán, uvedl, že srbský prezident Bosny a Hercegoviny (BiH) Milorad Dodik je hrozbou, která se nesmí podcenit. V reakci na to Dodik prohlásil, že takové vyjádření odráží kontinuitu americké politiky v BiH. Ta podle něj ohrožuje Srby a otevřeně podporuje Bosňáky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PODGORICA

Oddělení Republiky Srbské by způsobilo válku. Jakýkoli pokus o odtržení Republiky Srpské od Bosny a Hercegoviny by vedl k válce, prohlásil prezident Černé Hory Milo Đukanović. Podle něj by mělo mezinárodní společenství něco udělat, jinak se situace vyhrotí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Prezident Thaçi míří do USA. Kosovský prezident Hashim Thaçi před svou cestou do USA vyjádřil potěšení nad tím, že se USA zavázaly k podoře míru, stability a prosperity v Kosovu i celém regionu. „Administrativa prezidenta Trumpa, ministr zahraničí Pompeo i zvláštní zástupce Richard Grenell nás podporují,“ uvedl Thaçi. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.