The Capitals: Koronavirus ohrožuje španělský cestovní ruch, vláda chystá nová opatření

© EPA/Cabalar

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

MADRID

Covid-19 ohrožuje turismus. Španělská vláda ve čtvrtek přiznala, že krize spojená s koronavirem bude mít negativní dopad na na místní turistický sektor. V reakci na to chce přijmout dodatečná opatření, která mají ekonomické důsledky šíření nákazy zmírnit. Dle oficiálních dat z roku 2019 představuje cestovní ruch 15 % španělského HPD.

Migranti jsou zneužíváni jako „zbraně“. Vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell ve čtvrtek uvedl, že migranti na hranicích mezi Řeckem a Tureckem jsou zneužíváni jako „zbraně“.

Ve svém projevu v Záhřebu, kde se účastnil neformálního meetingu NATO, zdůraznil šéf evropské diplomacie, že nyní ve světě „pozorujeme narůstající rivalitu mezi velmocemi, oslabení multilatelarismu a návrat mocenské politiky“. (EuroEFE.EURACTIV)

///

LISABON

COVID-19. Portugalská vláda je připravena umístit pacienty s onemocněním Covid-19 do vojenských nemocnic. Ve čtvrtek o tom informoval ministr obrany João Titterington Gomes Cravinho. V ten samý den potvrdilo Portugalsko devátý případ nákazy novým koronavirem.

Žádná akce, ale humanitární pomoc. Portugalsko pošle migrantům na řecko-turecké hranici humanitární pomoc, ale „nezúčastní se akcí na hranici,“ uvedl portugalský ministr vnitra Eduardo Cabrita.

Riziko odlivu mozků. Portugalský premiér António Costa ve čtvrtek varoval před rizikem tzv. odlivu mozků. Portugalsku hrozí, že ze země budou odcházet mladí a kvalifikovaní lidé, premiér proto trvá na tom, aby se vláda, zaměstnavatelé a odbory shodli na podobě příjmové politiky. (Ana Matos Neves | Lusa.pt)

///

ATHÉNY

Asymetrická hrozba. Řecko podle mluvčího vlády Steliose Petsase čelí „asymetrické hrozbě“. „Od chvíle, kdy se situace v Idlibu začala pro Turecko vyvíjet negativně, čelí Řecko náhlému a masivnímu tlaku, který způsobují přesuny lidí u východních pozemních i námořních hranic. Jedná se o organizovanou a koordinovanou operaci, kterou podporuje a řídí vláda sousední země,“ prohlásil Petsas s tím, že Ankara šíří v souvislosti s migrační krizí fake news. Příkladem je podle něj zpráva o migrantech, které měla postřelit řecká pohraniční stráž. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Domobrana jde do akce. Ozbrojené občanské milice a krajně pravicové skupiny se v souvislosti s eskalující migrační krizí začínají mobilizovat. Pro EURACTIV.com to uvedl řecký europoslanec Stelios Kouloglou (GUE-NGL).

///

ŘÍM

Koronavirus hýbe s italskou ekonomikou. Ministr financí Roberto Gualtieri požádal Evropskou komisi o flexibilitu ohledně uplatňování unijních rozpočtových pravidel. Důvodem je epidemie koronaviru, kvůli které má italská vláda mimořádné výdaje. Původně Itálie počítala s deficitem 2,2 % HDP, nyní ale předpovídá 2,5 %.

Covid-19 si v Itálii vyžádal již 148 obětí. Nakaženo bylo celkem 3 858 lidí, přičemž 10 % z nich se již podařilo vyléčit.

///

ZÁPAD

BERLÍN

Spolkový sněm řeší pravicový terorismus. Dva týdny poté, co se v Německu odehrál nejhorší teroristický útok od dob jeho sjednocení, při kterém útočník zabil devět lidí, poslanci v Bundestagu diskutují o pravicovém extremismu. Většina politiků volá po akci proti rasismu, islámofobii a pravicovému extremismu a násilí.

Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (CDU) otevřel debatu kritikou vlády za to, že „příliš dlouho podceňovala pravicový extremismus“ a výzvou k boji s pravicovým násilím. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Ministři obrany pod tlakem. Několik let rakouští ministři obrany museli podstatnou část svého času věnovat žádostem o peníze pro svůj resort. Předchozí ministr Thomas Starlinger provedl v minulém roce „inventuru“ a zjistil, že k tomu, aby se armáda stala plně funkční, bude do roku 2030 potřebovat injekci ve výši 16,2 miliardy eur.

Podle čísel, která získala Rakouská tisková kancelář, počítá rozpočet na rok 2020 s navýšením prostředků pro resort obrany o 123 milionů eur. Od roku 2021 jsou ale v plánu opět škrty ve výši 760 tisíc eur, a to až do roku 2023. Na základě těchto zpráv se snesla vlna kritiky na současnou ministryni Klaudii Tannerovou (ÖVP). Sociální demokraté ji označili za „hrobníka armády“, podle liberálů je nezpůsobilá. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Řidiči Uberu budou mít nový status. Francouzská ministryně práce Muriel Pénicudová chce ještě před začátkem léta předložit návrh zákona, který bude upravovat status pracovníků v digitálních službách. Vláda tak reaguje na středeční rozhodnutí francouzského kasačního soudu, podle kterého řidiči platformy Uber nemohou být považováni za osoby samostatně výdělečně činné. Odbory doufají, že nový zákon poskytne řidičům a dalším pracovníkům online platforem více práv. (EURACTIV.FR)

///

BRUSEL

Nejistá budoucnost jádra. Jaderné elektrárny Doel 1 a 2 nacházející se v blízkosti hranic s Nizozemskem budou muset být zavřeny, pokud k nim do roku 2022 nebude provedena studie dopadů na životní prostředí. Rozhodl o tom belgický ústavní soud, který zároveň zrušil zákon, podle kterého měly dva staré jaderné reaktory fungovat až do roku 2025. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Islamofobie v řadách konzervativců? Konzervativní strana má „systematický“ problém s islamofobií, tvrdí Muslimská rada Británie (MCB), a vyzývá k nezávislému prošetření postojů vládní strany k muslimům. Zpráva MCB poukazuje na desítky případů, kdy radní a další představitelé konzervativců, včetně poslance Karla McCartneyho, sdíleli islamofobní obsah online.

Konzervativní strana v reakci uvedla, že „důsledně přijímá rozhodná opatření k řešení jakýchkoli incidentů nenávisti, zneužívání nebo zastrašování“. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Irsko-německý souboj „ochranářů dat“. Irská komisařka pro ochranu údajů Helen Dixonová reagovala na kritiku z úst svého německého protějšku, Ulricha Kelbera, který podle ní nemá „žádné zkušenosti s vyšetřováním velkých technologických společností“. Kelber odpověděl slovy, že Dixonová se snaží „posunout technickou debatu do osobní roviny“.

Ve čtvrtečním rozhovoru s irským deníkem Independent Dixonová uvedla: „Myslím, že všichni, kdo rozumí komplexnosti nové legislativy (…) rozumí tomu, že na začátku se objeví hodně problémů, které musíme vyřešit.“ (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

SEVER

STOCKHOLM

Čečenský bloger napaden. Čečenský bloger ukrývající se ve Švédsku minulý týden vyvázl z pokusu o vraždu, informoval o tom švédský rozhlas. Tumso Abdurahmanov byl hlasitým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina a čečenského lídra Ramzana Kadyrova. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Reynders vs. Polsko. Evropský komisař pro spravedlnost Didider Reynders uvedl, že „během pár týdnů představí doporučení k zahájení procesu s Polskem u Soudního dvora EU za disciplinární zákon proti soudcům.“ V rozhovoru také dodal, že využvívání prostředků evropských fondů by mělo být podmíněno dodržováním zásad právního státu. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Český úspěch. Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý bude vůbec prvním Středoevropanem, který stane v čele Evropské obranné agentury (European Defence Agency, EDA). Ve středu v podvečer jej do funkce zvolili ministři obrany členských zemí EU.

„Díky tomu, že se problematikou obranného plánování zabývám již nějakých patnáct let, mám ve většině evropských zemí dobré kontakty a přátele, kteří jsou dnes vesměs na rozhodujících místech,“ cituje generála Šedivého server Aktuálně.cz. „Takže v posledních měsících jsem objížděl hlavní města, vysvětloval své představy o řízení EDA a jejích prioritách. Rozhodující bylo získat na svou stranu Francii a Německo,“ dodal.

Šedivý se tak stane jedním z nejvýše postavených Čechů v EU.

///

BUDAPEŠŤ

Maďarsko a Chorvatsko: spolupráce, ale opatrnost. Maďarsko se chce zapojit do budování LNG terminálu na ostrově Krk. Uvedl to maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který zároveň doufá, že chorvatský ministr pro životní prostředí a energetiku Tomislav Ćorić brzy svolá na chorvatské straně pracovní skupinu zaměřenou na tento projekt. Uvedl to zpravodajský web Hina. Podle Szijjártá Maďarsko očekává, že energetická spolupráce s Chorvatskem bude pro region představovat velkou změnu, zatím se toho ale příliš nestalo. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BALKÁN

SOFIE

Nedostatky migrační politiky. Během své včerejší návštěvy Tirany označil bulharský prezident Rumen Radev diplomacii za nejdůležitější bod ve snaze vyřešit migrační krizi. Upozornil ale, že pouze diplomacie nestačí, v regionu totiž nadále eskaluje napětí. Radev má za to, že unijní migrační politika vykazuje zřejmé nedostatky, nepřinesla totiž žádné řešení a ani nemá kapacitu na to, aby nějaké vytvořila. (dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Jak se virus dostal do Slovinska? Slovinsko hlásí první případ koronaviru. Nakažený pacient cestoval z Maroka do Slovinska přes Itálii. Když dorazil domů, cítil se špatně, a tak šel na pohotovost, kde ho poslali zpět. Ve čtvrtek se jeho stav zhoršil, tak se nechal vyšetřit rodinným lékařem. Ten ho poslal do nemocnice, kde test potvrdil nákazu koronavirem. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

„Spící kráska“ evropské obrany. Ministři obrany členských zemí EU se potkali v Záhřebu, aby projednali spolupráci v bezpečnosti a obraně, a také krize v Sýrii a Libyi. Chorvatský ministr Damir Krstičević zdůraznil, že operační priority jsou nepostradatelnou součástí strategické debaty o budoucnosti společné evropské obrany, která postrádá smysl bez doplňujících a společných aktivit s NATO a OSN. Generální tajemník NATO řekl, že situace na řecko-tureckých hranicích se neobejde bez „společných řešení“, protože NATO už stojí na straně Turecka. Josep Borrell se nechal slyšet, že EU chce klid zbraní, aby mohla být vytvořena nárazníková zóna a nedošlo k nežádoucí humanitární katastrofě. „Ministr zahraničí“ EU také zmínil, že Unie zároveň musí probudit svou „spící krásku“ společné obrany, čímž myslel kyberbezpečnost. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Ke strachu z migrantů není důvod. Prezident Aleksandar Vučić včera zopakoval, že se ze Srbska nestane „parkoviště migrantů“ a že pokud to bude nutné, jeho země může uzavřít své hranice. Dodal ale, že takový krok zatím není nutný a lidé nemají důvod k obavám. (EURACTIV.rs)

///

TIRANA

Albánci-uprchlíci. Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO) zveřejnil statistiky, podle kterých má Albánie 59 žadatelů o azyl na 10 000 obyvatel. Pro srovnání, u Sýrie je toto číslo 49, u Afghánistánu 17. Jen včera bylo celkem 49 Albánců navráceno do země z Francie a Lucemburska, a to kvůli zamítnutí žádostí o azyl. Potvrdila to albánská státní policie na tiskové konferenci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.