The Capitals: Koronavirus může postihnout až 70 procent Evropanů, varoval bulharský premiér

© EPA/ JULIEN WARNAND

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

KORONAVIRUS V EVROPĚ

SOFIE

Nákaza hrozí 70 % Evropanů. Bulharský premiér Bojko Borisov po včerejší videokonferenci předsedů vlád členských zemí EU prohlásil, že nákaza koronavirem hrozí až 70 % evropské populace. Uvedl to i na svém Facebooku, kde upřesnil, že tato neblahá informace pochází od expertů a byla zmíněna právě během včerejšího online jednání. (Georgi Gotev | EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Vláda přitvrdila proti koronaviru. Od příštího týdne se uzavře většina rakouských univerzit. Připojí se tak k lékařským fakultám, které již vyučovat přestaly. Venkovní akce s účastí více než 500 lidí jsou odvolány, stejně jako akce pro více než 100 lidí v interiérech.

Rakouský akciový trh se po pondělním propadu trochu zotavil, stále se ale podle úterních údajů pohybuje na úrovni -1,5 %. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Hlasování ve volbách je bezpečné. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner se před nedělním prvním kolem komunálních voleb pokusil ubezpečit voliče, že hlasování je bezpečné. Jako důkaz uvedl seznam preventivních opatření proti šíření koronaviru. Díky těmto krokům „se budou komunální volby v termínech 15. a 22. března moci konat kdekoliv a při dodržení těch nejlepších hygienických podmínek,“ napsal ministr v prohlášení. Mezi představenými opatřeními je například „mimořádně pečlivý úklid volebních místností před i po každém kole voleb“. (EURACTIV.FR)

SEVER

Koronavirus se nevyhýbá ani severským zemím. Čtyři severské země – Švédsko, Dánsko, Norsko a Finsko – lze z hlediska počtu nakažených koronavirem rozdělit do dvou skupin. Rychle se virus šíří ve Švédsku (přibližně 325 nakažených) a Norsku (přibližně 170). Naopak ve Finsku a Dánsku zůstal z neznámých důvodů počet případů relativně nízký. Finsko doposud nahlásilo 40 případů koronaviru, v Dánsku se počet nakažených pohybuje kolem 60. Na jižním pobřeží Finského zálivu v Estonsku je známých 10 případů.

Stejně tak se liší i reakce orgánů státní správy. Dánsko a Norsko přijaly přísnější preventivní opatření. Norsko například vyzvalo občany vracející se z nejrizikovějších oblastí, aby zůstali v domácí karanténě po dobu dvou týdnů, a to i bez příznaků nemoci. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BRUSEL

Belgie hlásí 267 nakažených. Belgická vláda přikročila k mimořádným opatřením. Akce v interiérech s účastí nad 1000 lidí se ruší a lidé s vyšším rizikem infekce se mají vyhýbat přelidněným místům. Školy zatím zůstávají otevřené. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

ŘÍM

COVID-19 spojuje Čínu a Itálii. Čína daruje Itálii 100 tisíc high-tech masek, 20 tisíc ochranných obleků a 50 tisíc vzorků pro testování lidí. Čína už tyto věci déle nepotřebuje, protože počet nakažených se v zemi snižuje. Před dvěma týdny Itálie žádala o pomoc země Evropské unie a potřebovala právě ochranné pomůcky, pomoci se ale dočkala pouze od jednoho státu. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Španělsko představí nová opatření. Španělská vláda navrhne speciální opatřeními pro posílení ekonomiky a zmírnění negativních důsledků šíření koronaviru v těch nejcitlivějších sektorech, kterým je například turismus.

Dle agentury EFE také vláda v úterý 10. března zakázala všechny přímé lety ze Španělska do Itálie s platností do 25. března. (EUROEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Další kroky proti koronaviru. Několik zápasů profesionální fotbalové ligy, které byly v Portugalsku plánovány na příští víkend, se odehrají za zavřenými dveřmi. Kromě toho jsou všechny lety ze země do Itálie na 14 dní zrušeny. Kvůli koronaviru jsou uzavřena také muzea a divadla v Lisabonu a Portu a nesmí se konat ani další akce.

Portugalsko má již 41 potvrzených případů. Kvůli rostoucímu počtu nakažených vláda v sobotu nařídila dočasné pozastavení návštěv v nemocnicích, domácnostech a věznicích v severní části země, které jsou epidemií nejvíce zasaženy. Některé školy zůstaly po víkendu zavřené. (Lusa.pt)

BUDAPEŠŤ

Orbán podporuje v době epidemie průmysl. Premiér Viktor Orbán hovořil při akci pořádané maďarskou obchodní a průmyslovou komorou (MKIK) o akčním plánu na ochranu hospodářství proti vlivu koronaviru. Požádal při té příležitosti MKIK o to, aby se na konci měsíce pokusila získat zpětnou vazbu od firem ohledně jejich problémů spojených s nákazou koronaviru.

Sektory, které budou nejvíce zasaženy, jako například turismus, by měly získat vládní podporu. Formu podpory ale premiér zatím nespecifikoval. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Polsko má 22 nakažených, od pondělí jich přibylo 17. Ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru Polsko zakázalo velká veřejná shromáždění a Univerzita ve Varšavě přerušila výuku až do 14. dubna. V úterý večer prezident Andrzej Duda ve svém projevu označil situaci za vážnou a řekl, že „v příštích dnech počet nakažených ještě poroste“. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

PRAHA

Dynamický nárůst. Česko evidovalo již 64 nakažených, jen za včerejšek přibylo přes 20 nových případů. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se jedná o dynamický nárůst. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUKUREŠŤ

Koronavirus jako nečekaná opora nové vlády. Ještě před pár dny to vypadalo, že Rumunsko čekají předčasné volby. Nyní si ale politické strany – konfrontovány hrozbou v podobě koronaviru – myslí, že Rumunsko na rozdíl od politických her a slabé exekutivy potřebuje plně schopnou vládu. Parlament tak bude už ve čtvrtek hlasovat o důvěře pro kabinet pod vedením Florina Cîțua z Národní liberální strany. (EURACTIV.ro)

///

DALŠÍ ZPRÁVY

BERLÍN

Merkelová a Macron budou jednat s Erdoganem. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se chtějí příští úterý v Istanbulu setkat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, aby dojednali novou migrační dohodu. V pondělí Merkelová prohlásila, že je nakloněna „posunutí dohody EU-Turecko do nové roviny“. Dohoda by podle ní měla kontrolovat, řídit a zároveň zmírňovat migraci. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

LONDÝN

Finanční injekce do infrastruktury. Vláda Borise Johnsona ve středu ukončí 10 let trvající utahování opasků. Má totiž v plánu představit strategii k navýšení prostředků na infrastrukturu a mělo by se jednat o nejvyšší sumu za několik desetiletí. Pro Johnsonův kabinet je infrastruktura mimo Londýn v severních anglických městech a ve střední Anglii prioritou. Tam Konzervativci v posledních parlamentních volbách v prosinci podstatně posílili.

Vláda se nicméně s velkou pravděpodobností nechystá zvýšit základní daňovou sazbu a ekonomické prognózy připisují Spojenému království pro rok 2020 růst jen okolo 1 %. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

///

BRATISLAVA

Koaliční jednání pokračují. Lídr strany Za ľudí a bývalý prezident Andrej Kiska odstoupil z koaličních jednání kvůli srdečním problémům. Proslýchá se dokonce, že nemusí vůbec v parlamentu zasednout. Zastoupení strany v jednáních proto převzala Veronika Remišová. Podle neoficiálních zdrojů by ministerstvo vnitra a obrany měli získat zástupci hnutí OĹaNO, šéfa zpravodajských služeb by zase měla nominovat strana Sme rodina. Strana Sloboda a solidarita by mohla usednout v čele ministerstva financí. Zdá se také, že žádná ze stran není ochotná převzít v nynější situaci ministerstvo zdravotnictví. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

BUDAPEŠŤ

Maďarsko zablokovalo zasedání NATO-Ukrajina. Maďarsko bude nadále blokovat zasedání mezi členy NATO a Ukrajinou, dokud nebudou v zemi obnovena menšinová práva. Prohlásil to v úterý před poslanci ministr zahraničí Péter Szijjártó. Takový postoj může být podle kritiků vnímán jako proruský, Szijjártó ale nařčení považuje za absurdní. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

SOFIE

Online spotřeba. 43 % občanů Bulharska v průzkumu Eurobarometr uvedlo, že informace o spotřebě energie při využívání online služeb, jako je streamování videí, by nemělo vliv na to, jakým způsobem takové služby využívají. Informace o spotřebě by ovlivnila pouze 14 % Bulharů, což je při srovnání s ostatními státy EU nejmenší podíl. (dnevnik.bg)

///

LUBLAŇ

Slovinský zvláštní, tajný velvyslanec v Chorvatsku? Kandidát na slovinského ministra zahraničí Anže Logar (SDS-EPP) v úterý promluvil ve prospěch posílení vztahů s Chorvatskem, zároveň ale zdůraznil nutnost ochrany slovinských národních zájmů. Řekl, že Slovinsko by mělo lepší vhled do vztahu s Chorvatskem, kdyby jmenovalo zvláštního tajného velvyslance pro vztahy s Chorvatskem. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Kandidát na ministra obrany je realista. Kandidát na ministra obrany Matej Tonin (NSi-EPP) uvedl, že poslední desetiletí slovinská armáda stagnovala a nemyslí si, že se mu během dvou let podaří vyřešit všechny problémy, které se nepodařily vyřešit jeho předchůdcům. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Spojování sil. Chorvatská policie pomůže na řecko-turecké hranici, pomoc bude součástí operace Evropské pohraniční a pobřežní stráže (Frontex). V úterý to v prohlášení uvedlo ministerstvo vnitra. Chorvatsko na místo vyslalo již čtyři policisty, kteří zde mají pomáhat s ochranou hranic v rámci mise Rychlé hraniční intervence 2020. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.