The Capitals: Koronabondy rozdělují eurozónu. Francie zvažuje vytvoření „dluhopisového klubu“

© EPA/OLIVIER HOSLET

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

PAŘÍŽ

Přidáte se do dluhopisového klubu? Francie nevylučuje myšlenku vydávání dluhopisů společně s dalšími evropskými zeměmi. V případě německého veta chce složit koalici států, které budou ochotné se na společných dluhopisech dohodnout. Agentuře Reuters to prozradil zdroj z Elysejského paláce.

Francie zdůrazňuje, že ekonomiky nejvíce zasažené pandemií potřebují masivní podporu. Zároveň se jedná o země, které jsou nejvíce zadlužené, tedy o Španělsko a Itálii. Německý plán záchrany skrze Evropský stabilizační mechanismus může podle Francouzů vyústit v prohloubení rozdílů mezi evropskými státy, a nakonec nebude příliš k užitku. Velkou část produkce německé ekonomiky totiž nakupuje zbytek evropských zemí, které se ale kvůli koronavirové krizi ocitnou na mizině. (EURACTIV.FR)

BERLÍN

Optimismus navzdory krizi. Experti předpokládají, že po letošním hlubokém ekonomickém propadu způsobeným koronavirovou pandemií bude následovat rychlá obnova německé ekonomiky. Dle předních výzkumných institutů jsou vládní finanční balíčky i tzv. kurzarbeit natolik účinné, že se Německo díky nim vyvaruje negativním důsledkům krize, včetně obávané vlny bankrotů.

Dětští uprchlíci téměř na cestě. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) oznámil, že Německo příští týden přijme z uprchlických táborů na řeckých ostrovech až 50 dětí. (Christina Goßner | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Testování na protilátky by mělo začít koncem dubna. Celostátní testování na protilátky odstartuje koncem měsíce, v televizním rozhovoru to potvrdil ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení). Testování na látky proti koronaviru bude podle něj hrát klíčovou úlohu ve vládou plánovaném „návratu do normálu“, ke kterému chce Rakousko přikročit dříve než ostatní země.

K prvnímu uvolnění stávajících opatření dojde již 13. dubna, kdy znovu otevřou menší prodejny. Otevření větších obchodů a restaurací bude následovat v květnu. Proti šíření viru bude vláda bojovat i trasováním pohybu nakažených a povinnou karanténou. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Malé a střední podniky v nesnázích. Pokud budou současná karanténní opatření pokračovat i nadále, tak 30,8 % belgických malých a středních podniků koronavirovou krizi nepřežije. Vyplývá to z odhadů belgické banky Belfius. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Kompenzace. Ministertvo sociálních věcí a zdravotnictví připravuje legislativu umožňující kompenzovat příjmy občanů, kteří se po návratu do Finska ze zahraničí museli uchýlit do čtrnáctidenní karantény a nemohli pracovat.

O odškodnění budou moci požádat i pracující rodiče dětí do 10 let, kteří museli dočasně zůstat doma, aby se o ně postarali. Finské školky a základní školy totiž zůstávají zavřené. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

Finanční pomoc pro charity. Vláda ve středu představila finanční balíček ve výši 750 milionů liber určený charitám, které jsou v potížích kvůli koronavirové pandemii. Populární Oxfam nebo Age UK musely nařídit dovolenou dvěma třetinám svých zaměstnanců.

Národní rada pro dobrovolnické organizace (NCVO) předpovídá, že odvětví v příštích třech měsících ztratí na příjmech asi 3,7 miliardy liber. Vládní balíček tak podle kritiků pokryje pouze několikadenní ztráty. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

Itálie sází všechno na koronabondy. V rozhovoru s německým deníkem Bild zopakoval italský premiér Giuseppe Conte svoji výzvu k celoevropskému řešení současné pandemie namísto národních reakcí jednotlivých států. Tentokrát však zariskoval, když řekl, že pokud EU nebude ochotná jít do této výzvy, tak „se Itálie určitě bude muset vzdát svého evropského snu“.

Pokud Evropa nesáhne k finančním instrumentům hodným rozsahu krize, jako jsou eurobondy, Itálie bude podle Conteho donucena začít znovu pouze s vlastními zdroji. „Němce nemusím přesvědčovat, musí přesvědčit sami sebe. Až tato situace skončí, nemůžeme si říct, že operace byla úspěšná, ale pacient je mrtvý,“ dodal premiér. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Heroický výkon. Španělské úřady evidují další nárůst počtu nově nakažených a zesnulých. Na druhou stranu, 32 % z téměř 150 tisíc testovaných lidí se již z nemoci vyléčilo. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila pokrok v počtu vyléčených lidí za „heroický výkon“. (EUROEFE.es)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Solidární ministr. Nový slovenský ministr zahraniční a evropských záležitostí, Ivan Korčok, nastoupil do úřadu včera po 14denní izolaci. Po návratu z USA, kde poslední dva roky působil jako slovenský velvyslanec, musel totiž absolvovat povinnou karanténu. Na první tiskové konferenci hovořil o koronavirové pandemii. „Jsme smutní a dojatí, jakou tragédií procházejí naše partnerské národy, jako je Itálie, Španělsko a Francie. Musíme v EU myslet na to, jak jim pomoci, a jak jim může v rámci svých možností pomoci Slovensko. Nevnímám to jako politické gesto, ale jako výraz evropanství,“ řekl. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Další zmatky ve strategii. České republice se podařilo zastavit nekontrolovatelné šíření nákazy a může se začít vracet do normálu, řekl včera ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ve stejnou dobu se však předseda ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček vyjádřil tak, že je ještě příliš brzy na to uvolňovat omezení. Nejde o první případ, kdy vládní představitelé v posledních týdnech řekli médiím protichůdné informace. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BALKÁN

SOFIE

Bankéři dostali výpověď. Premiér Bojko Borisov včera nařídil propuštění řídící rady Bulharské rozvojové banky. Instituci z 99,9 % vlastní stát, který bude jejím prostřednictvím financovat nemalou podporu pro malé a střední podniky čelící koronavirové krizi. Borisov se na bankéře rozhněval poté, co banka loni poskytla půjčku ve výši 38 milionů eur společnosti s výnosem 1 000 eur. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Opozici se nelíbí protikrizový balíček. Čtyři opoziční strany se chtějí ihned po Velikonocích obrátit na ústavní soud kvůli vládnímu protikoronavirovému balíčku opatření. Opozice upozorňuje, že legislativa by posílila roli policejních složek. Získaly by mimo jiné přístup k citlivým osobním informacím. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Summit se státy západního Balkánu se odkládá. Chorvatské předsednictví Rady EU se rozhodlo odložit summit mezi EU a státy západního Balkánu, který se měl uskutečnit 7. května v Záhřebu. Důvodem je nejen koronavirová krize, ale také nedávné zemětřesení. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko je vaše země. Srbská vicepremiérka Zorana Mihajlovićová poblahopřála srbským Romům k Mezinárodnímu dni Romů a zdůraznila, že Srbsko je jejich země, která každý den bojuje za to, aby jim zajistila rovné postavení ve společnosti.

Další půjčky v nouzovém stavu. Srbská vláda přijala dekret o dodatečném financování během stavu nouze vyhlášeném v boji proti koronavirové pandemii. Dekret počítá s novými půjčkami, emisí státních cenných papírů na domácích i zahraničních finančních trzích a státními zárukami. (EURACTIV.rs)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.