The Capitals: Komise má rozhodnout o délce platnosti covid pasů, ve hře je 12 měsíců od poslední dávky

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BRUSEL

Komise má rozhodnout o délce platnosti covid pasů, ve hře je 12 měsíců od poslední dávky. Evropská komise by měla v nejbližších dnech rozhodnout o délce platnosti unijních covidových certifikátů. Zdroj blízký jednání to řekl serveru EURACTIV.com. Podle něj Komise v nejbližších dnech navrhne doporučení nebo delegovaný akt, podle kterého by měly mít certifikáty platnost 12 měsíců od podání poslední dávky vakcíny proti covidu-19. Pro Evropany očkované v prvních vlnách to znamená, že aby mohli volně cestovat po Evropě bez nutnosti negativního testu, budou si muset již brzy nechat aplikovat třetí dávku.

Třetí dávka se již podává všem věkovým kategoriím v Česku, Řecku, Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku. Další země zatím rezervují třetí dávku vakcíny pro seniory nebo pacienty s chronickými nemocemi a slabou imunitou. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


BERLÍN

Merkelová hovořila s Lukašenkem. Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová opět hovořila s běloruským diktátorem Alexanderem Lukašenkem. Informoval o tom její mluvčí, podle kterého kancléřka apelovala na nutnost spolupráce s mezinárodními organizacemi, tak aby měli migranti na polsko-běloruských hranicích zajištěnou humanitární pomoc a možnost návratu domů.

Kancléřka však za svou komunikaci s Lukašenkem čelila kritice. S běloruským diktátorem si totiž telefonovala již v pondělí, kdy se jednalo o první kontakt mezi zemí EU a Lukašenkovým režimem. Ten ale není ze strany EU oficiálně uznán. Kancléřství však upozornilo, že Merkelová nehovořila s Lukašenkem jako s představitelem státu. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


PAŘÍŽ

Francie rozpustila krajně pravicovou skupinu. Francouzská Rada ministrů oficiálně ukončila působnost krajně pravicového politického hnutí Alvarium. Hnutí založili ve městě Angers bývalí aktivisté z tehdejší Národní fronty Marine Le Penové. Alvarium samo sebe označuje za militantní komunitu, která se stará o státem zanedbávané skupiny lidí. Ministr vnitra Gérald Darmanin nicméně připomněl, že skupina opakovaně vyzývala k diskriminaci a její členové neváhali během organizovaných demonstrací sáhnout k násilným činům. Skupina se proti rozhodnutí Rady ministrů odvolala. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)


ATHÉNY

Nizozemská novinářka označila řeckého premiéra za lháře, nyní opouští zemi. „Nechala jsem si poradit od nizozemské ambasády, ministerstva zahraničí a nizozemského svazu novinářů. Rozhodla jsem se tak poté, co jsem se stala terčem výhrůžek,“ prohlásila nizozemská reportérka Ingeborg Beugelová, která veřejně obvinila řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise ze lži v souvislosti se zatlačováním uprchlíků mimo řecké území. Novinářka čelila nejen vulgaritám na sociálních sítích, ale i fyzickému útoku. Útok neznámého muže nahlásila policii, ta se jí však zatím neozvala s žádnými informacemi o dalším postupu. (Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr)


BUKUREŠŤ

Za rostoucí cenou plynu stojí Rusko, tvrdí rumunský ministr. Současná krize spojená s extrémně vysokou cenou zemního plynu je uměle vyvolaná a stojí za ní Ruská federace a Gazprom. Myslí si to rumunský ministr energetiky Virgil Popescu. Ten na středeční konferenci prohlásil, že Rusko zvedá ceny energií v Evropě v reakci na zdržení certifikačního procesu plynovodu Nord Stream 2. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.