The Capitals: Koho očkovat vakcínou AstraZeneca? Evropa se neshoduje

© Shutterstock/Dimitris Barletis

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Koho očkovat vakcínou AstraZeneca? Evropa se neshoduje. Vakcínu společnosti AstraZeneca dostalo již deset milionů občanů EU. Mezi nimi je i milion Řeků, kteří jsou nyní v nejistotě. Řecká očkovací komise totiž mezitím doporučila, aby se AstraZeneca podávala jen lidem starším 60 let. Zhruba 1 300 Řeků mladšího věku přitom čeká na druhou dávku. Zda ji budou moci dostat, zatím neví. Dozví se to až 21. června, kdy jim očkovací komise pošle SMS zprávu.

Situace v Řecku ilustruje celoevropské zmatky spojené s podáváním vakcíny od společnosti AstraZeneca. Například ve Španělsku ji mohou dostat pouze lidé z věkové skupiny 60 až 69 let. Ve Slovinsku se pro změnu podává lidem od 18 do 64 let. A Bulharsko neočkuje vakcínou AstraZeneca ženy mladší 60 let.

V Německu může dostat vakcínu AstraZeneca kdokoli, expertní komise ji však doporučuje podávat lidem starším 60 let.

Podobná situace je i v Česku. Kdo dostal první dávku vakcíny od firmy AstraZeneca, může si dojít i pro druhou, přestože je mladší 60 let. Ministerstvo zdravotnictví však doporučilo mladším generacím vakcínu AstraZeneca nepodávat. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV Network)


NOVINKY Z BRUSELU

EMA posílí. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla mít více kompetencí. Shodli se na tom ministři zdravotnictví členských států EU během úterního jednání v Lucemburku. EMA by se podle nich měla starat nejen o povolování léčiv, ale mohla by také kontrolovat zásoby léků a zdravotnického zařízení, a v případě potřeby řešit jejich nedostatky. (André Curvelo Campos | Lusa.pt)


ZÁPAD

BERLÍN

Varováná před kyberútoky. Německé ministerstvo vnitra varuje před nárůstem kybernetických útoků v souvislosti se záříjovými volbami. Podle stanice ARD se nápor hackerů projevil již v minulých týdnech. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Francouzská vláda vítá pozastavení sankcí mezi EU a USA. Dohodu o pozastavení obchodního sporu mezi EU a USA kvůli dotování výroby letadel Airbus a Boeing označili francouzští ministři za „vynikající signál pro francouzské a evropské společnosti“.

Uvedli také, že v následujících pěti letech „umožní operativně definovat společné principy veřejného financování výstavby civilních letadel, a tím trvale odstranit sankce“. „Nyní se budeme moci soustředit na to, abychom tyto spory konečně odložili stranou a stanovili podmínky spravedlivé hospodářské soutěže pro veřejnou podporu leteckého sektoru, což je přínosné pro Evropu i USA,“ uvedli francouzští ministři ve společném prohlášení. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakouská ekonomika je v dobré kondici. Rakouská ekonomika je podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) navzdory navýšení veřejných výdajů kvůli koronavirové pandemii v dobré kondici. Podle MMF si tak Rakousko nemusí „utahovat opasek“. Zotavení z pandemické krize však bude Rakousku trvat déle než ostatním zemím EU, předpověděl MMF. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Lucembursko zafinancuje vesmírný projekt NATO. Lucembursko dá 7 milionů eur na program NATO, který má pomoci detekovat nepřátelskou aktivitu a chránit satelity před úlomky pohybujícími se ve vesmíru, které je mohou poškodit. Informovaly o tom Luxembourg Times.

„Vesmír se stává zaplněnějším a soutěživějším, satelity jsou zranitelné k vnějším zásahům. Některé země včetně Ruska a Číny vyvinuly a otestovaly široké spektrum vesmírných technologií,“ uvádí Severoatlantická aliance ke své vesmírné strategii z roku 2019. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

DUBLIN

Místopředseda vlády: Sjednocené Irsko je možné. Věřím ve „sjednocení našeho ostrova a věřím, že k tomu může dojít ještě během mého života,“ řekl irský místopředseda vlády Leo Varadkar na online schůzi jeho strany Fine Gael. Informovaly o tom Irish Times. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY / STOCKHOLM / KODAŇ

Tři severské země v čele žebříčku udržitelného rozvoje. Nová zpráva OSN vypracovaná německou Bertelsmannovou nadací uvádí, že Finsko, Švédsko a Dánsko zaujímají první tři místa v žebříčku udržitelného rozvoje.

Každoroční srovnání zveřejněné v pondělí 14. června hodnotí pokrok 160 zemí při plnění Agendy 2030 pro udržitelný́ rozvoj (Cíle udržitelného rozvoje). (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Uniklé e-maily členů polské vlády. Profil na komunikační platformě Telegram zveřejnil další zprávy, které unikly z e-mailové schránky vedoucího kanceláře předsedy vlády a člena vládnoucí strany Právo a spravedlnost Michała Dworczyka.

Hackeři e-maily ukradli ze soukromého účtu zřízeného na jednom z populárních polských serverů. Ve zveřejněných e-mailech nejsou žádné přísně tajné informace, nacházejí se zde však zprávy mimo jiné od premiéra Mateusza Morawieckého, vládního mluvčí Piotra Müllera nebo ministra rozvoje, práce a technologií Jarosława Gowina. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Soud se vrací k případu zavražděného novináře a jeho snoubenky. Nejvyšší soud vyhověl odvolání prokurátora a vrátil k soudu případ vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové z roku 2018. Soud tak zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad obžalovaným podnikatelem Marianem Kočnerem a Alenou Zsúszovou, kteří podle prokuratury stojí za objednávkou a organizací vraždy. Případem se nyní bude zabývat specializovaný trestní soud, který Kočnera a Zsúszovou loni v září zprostil viny. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Zákon proti LGBTQ dostal zelenou. Maďarští poslanci schválili návrh zákona, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. (ČTK)


JIH

ŘÍM

Forza Italia prosazuje jednotnou pravicovou stranu. Strana bývalého italského předsedy vlády Silvia Berlusconiho Forza Italia zvažuje vytvoření jednotné pravicové strany, a to společně se stranou Liga a Bratři Itálie, které v posledních letech svou popularitou překonaly Berlusconiho partaj.

Různé interní zdroje naznačují, že právě toto téma bylo předmětem diskuse delegace strany Forza Italia v Evropském parlamentu. Cílem by bylo vytvořit stranu inspirovanou britskými konzervativci před příštími volbami v roce 2023. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Španělská vláda brzy zváží udělení milosti pro uvězněné katalánské separatisty. Španělská vláda by mohla udělit milost několika katalánským separatistům uvězněným za organizaci nelegální referenda o nezávislosti v roce 2017. V úterý 15. června mluvčí španělské vlády a ministryně financí María Jesús Montero zdůraznila, že rozhodnutí může přijmout předseda vlády Pedro Sánchez „v nadcházejících týdnech“. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharská populace se do roku 2040 zmenší o čtvrtinu. Bulharská populace ubývá nejrychleji ze všech populací na světě. Vyplývá to ze studie Bulharské akademie věd při univerzitě v Sofii, podle které se do roku 2040 zmenší o 25 procent. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Selhání očkovací kampaně. Rumunsko je od dosažení očkovacích cílů daleko. Některá očkovací centra musela dokonce zavřít kvůli nízké poptávce. Do úterního večera (15. června) obdrželo alespoň první dávku vakcíny proti onemocnění covid-19 4,6 milionu lidí. Vláda přitom chtěla do 1. června dosáhnout 5 milionů naočkovaných obyvatel. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Pro zmínku Daytonské dohody v závěrech NATO nebyla vůle. Pondělní závěry summitu NATO neodkazují na Daytonskou dohodu o míru v Bosně a Hercegovině z roku 1995. Podle chorvatského prezidenta Zorana Milanoviče se nepodařilo zmínku do závěrů prosadit kvůli odporu Německa, Itálie a dalších západních zemí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.