The Capitals: Kandidát na šéfa české diplomacie čelí tlaku ze strany prezidenta

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA

Kandidát na šéfa české diplomacie čelí tlaku ze strany prezidenta. Prezident ČR Miloš Zeman doporučil ministerskému kandidátovi Janu Lipavskému (Piráti), aby se vzdal svého místa ve vládě. Informovala o tom Frekvence 1 s odvolání na zdroje blízké jednání. Lipavský věc odmítá komentovat, informaci tak zatím ani nevyvrátil, ani nepotvrdil.

Spekulace o tom, že Lipavský je na mušce prezidentské kanceláře se objevily již v předchozích dnech. Pozice Lipavského jsou totiž mnohdy vzdáleny od těch, které Zeman dlouhodobě zastává. Týká se to například ruských a čínských investic – zatímco Zeman je jejich velkým příznivcem, Lipavský volí opatrnější přístup.

Dalším příkladem by mohly být vztahy s Izraelem. Zeman patří mezi nekritické obdivovatele Izraele a dlouhodobě tlačí na přemístění české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, Lipavský však k takovému kroku za současné situace nakloněn není. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


HELSINKY

Pravicová skupina zřejmě plánovala ve Finsku teroristický útok. Finská policie zadržela pět mužů podezřelých z plánování teroristického útoku v zemi. Původně měli být vyšetřováni kvůli obchodování s drogami, policie ale našla u nich doma výbušniny a munici.

Skupina patří mezi přívržence extrémní pravice. Podle finských médií bylo jen otázkou času, kdy k podobnému případu dojde, místní tajné služby totiž opakovaně varovaly před hrozbou rostoucí krajně pravicové radikalizace v zemi. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VILNIUS | RIGA | TALLINN

Pobaltí zvažuje dovoz elektřiny z východu. Estonsko, Litva a Lotyšsko čelí podobně jako zbytek Evropy vysokým cenám energií, zvažují proto návrat k importu elektřiny z Běloruska. Ten dříve zastavily kvůli obavám ze zabezpečení běloruské jaderné elektrárny Astravyets. Podíl běloruské a ruské elektřiny na pobaltské spotřebě elektřiny se tak snížil o 20 %.

Podle Estonské tiskové agentury je však nyní na stole možné obnovení dodávek. Estonsko totiž čelí meziročnímu nárůstu cen elektřiny o 49 %. Na druhou stranu, estonský náměstek ministerstva pro energetiku a přírodní zdroje Timo Tatar se domnívá, že navýšení dovozu problém nevyřeší. Za rostoucími cenami je mimo jiné inflace, tuhá zima a nedostatek zdrojů obnovitelné energie v zemi. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VARŠAVA | LONDÝN

Britští vojáci pomáhají na polsko-běloruských hranicích. První britští vojáci dorazili k polsko-běloruským hranicím, kde budou polské armádě pomáhat s ochranou hranic. Informoval o tom polský ministr obrany Mariusz Błaszczak.

Britští vojáci přijeli do Polska poté, co získali povolení od prezidenta Andrzeje Dudy. Jednotka čítající 155 vojáků může zůstat v zemi do dubna 2022, pomáhat bude mimo jiné s opravou hraničního plotu. (Martyna Kompała | EURACTIV.pl)


BUDAPEŠŤ

Maďarská mládež se cítí nejchudší z Visegrádu. Polovina mladých lidí v Maďarsku by si nemohla dovolit koupit novou televizi nebo ledničku. Zhruba 17 % z těchto méně movitých mladých lidí si pak myslí, že žijí v chudobě a nemohou si dovolit ani nákup nového oblečení či obuvi. Vyplývá to z nové studie Friedrich Ebert Foundation, která se zabývala situací lidí ve věku od 15 do 29 let ve visegrádských a pobaltských státech. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.