The Capitals: Kaczyński přirovnal EU k Sovětskému svazu, vadí mu tlak na dodržování vlády práva

© EPA-EFE/Wojtek Jargilo POLAND OUT

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

VARŠAVA

Vydírat se nenecháme. Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński ostře kritizuje EU kvůli jejímu tlaku na dodržování principu právního státu. V rozhovoru pro pravicový deník Gazeta Polska Codziennie přirovnal EU k Sovětskému svazu a obvinil ji z vydírání. „Pokud hrozby a vydírání budou pokračovat, budeme tvrdě bránit životní zájem Polska,“ řekl Kaczyński s tím, pokud bude EU trvat na mechanismu pro dodržování vlády práva, Varšava vetuje finanční balík EU na pomoc ekonomikám a dlouhodobý unijní rozpočet. (EURACTIV.pl, ČTK)

Morawiecki v karanténě. Polský premiér Mateusz Morawiecki se setkal s člověkem, který byl pozitivně testován na koronavirus. Morawiecki je proto v karanténě a pracuje pouze z domova. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Spor o univerzitu. Nové vedení budapešťské Univerzity divadelních a filmových umění považuje stávku studentů a učitelů, kteří se rozhodli zabarikádovat školu po kontroverzní výměně vedení, za ukončenou. Informoval o tom portál 444.hu. Vedení se chce nyní pobavit se všemi studenty a zaměstnanci univerzity o tom, zda chtějí na univerzitě zůstat a spolupracovat, či nikoli. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Díky Paksu se Maďarsko zbaví emisí. Nové bloky maďarské jaderné elektrárny Paks ušetři zemi zhruba 17 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Vyplývá to z informací maďarské vlády. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Lídr pravicových extremistů byl odsouzen k vězení. V pondělí (12. října) odsoudil soud první instance Mariána Kotlebu, lídra krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (ĽSNS), k čtyřem rokům a čtyřem měsícům odnětí svobody.  Kotleba byl shledán vinným z podpory a šíření sympatií k hnutím potlačujícím základní lidská práva. Hlavní oporou obžaloby byl šek v hodnotě 1 488 eur, který Kotleba slavnostně předal třem rodinám. Odborníci upozornili, že částka se skládá ze dvou čísel, která jsou známými neonacistickými symboly: číslo 14 odkazuje na počet slov známé věty pravicového teroristy Davida Lanea a 88 symbolizuje nacistický pozdrav. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


ZÁPAD

BERLÍN

Lídr Bavorska volá po celostátních omezeních. Bavorský předseda vlády Markus Söder (CSU) se před dnešním online setkání spolkových zemí vyjádřil ve prospěch protikoronavirových opatření na celostátní úrovni. Dle jeho názoru je „uvalení druhé karantény na německé občany za dveřmi“.

Söder uvedl, že na jednání bude zastáncem „jasnějších pravidel pro všechny“. Konkrétně je pro rozšíření seznamu míst, kde má být povinné nosit roušku, například ve veřejně přístupných budovách. Stejně tak je pro omezení počtu účastníků na soukromých sešlostech. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Opozice kritizuje návrh rozpočtu. Rakouský deník Der Standard zveřejnil uniklý návrh státního rozpočtu pro rok 2021, který počítá s 6% deficitem. Návrh z pera ministra financí Gernota Blümela (ÖVP) má být zveřejněn dnes, již nyní ale čelí kritice ze strany sociálních demokratů (SPÖ) i liberálů (NEOS). V rozpočtu podle nich chybí důraz na trh práce či ochranu klimatu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Mohlo to být lepší. Podle skupiny nezávislých expertů pověřené Elysejským palácem vláda v řízení koronavirové krize neselhala. Odborníci však Francii zařadili co do úmrtnosti spojené s covid-19 „na střední příčku v porovnání s evropskými sousedy“. Experti také upozornili na „nešikovné řízení na mezirezortní úrovni“. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

LONDÝN

Labouristé chtějí lockdown. Podle lídra Labouristické strany Keira Starmera by mělo Spojené království zavést třítýdenní lockdown, aby zastavilo druhou vlnu pandemie covid-19. Návrh Labouristů je prvním případem, kdy labouristé oponují koronavirovému plánu konzervativního premiéra Borise Johnsona. Starmer obvinil vládu, že nad virem ztratila kontrolu a přestala následovat rady odborníků. Reagoval tak na uniklé dokumenty, které naznačují, že odborníci volali po karanténních opatřeních už před několika týdny. Ministři je však nevyslyšeli. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finové se vracejí. Finsko od roku 2010 trpělo odlivem mozků, nyní se ale negativní trend mění. Z údajů statistického úřadu vyplývá, že 40 % nových obyvatel Helsinek představují Finové, kteří se vrací domů ze zahraničí. Důvodů pro návrat mají Finové více, kromě koronavirové pandemie jsou to také požáry v Kalifornii či brexit. Vracejí se i finští senioři, kteří na stáří přesídlili na slunné španělské a portugalské pláže. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Španělská ekonomika je nejvíce zasaženou v EU. Nejnovější předpověď Mezinárodního měnového fondu (IMF) uvádí, že španělská ekonomika letos klesne o 12.8 %. Jde o největší propad HDP, jaký Španělsko doposud zažilo. Španělská ekonomika, která je čtvrtá největší v eurozóně, nyní prochází v recesí. (EUROEFE)

ŘÍM

Nárůst počtu nakažených vyvolává obavy o kapacitu nemocnic. Itálie zaznamenala v úterý (13. října) celkem 5 901 nových pozitivních případů nákazy koronavirem, což je o tisíc více, než v předchozím dni. Nemoci včera podlehlo 41 osob a znepokojivý je také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, kde je obsazeno již 514 lůžek.

Carlo Palermo, tajemník největšího italského odborového svazu nemocničních lékařů, uvedl, že nemocnice jsou v tuto chvíli schopny nápor ustát. Varoval ovšem před významným nárůstem počtu nakažených. Pokud se situace zhorší, jako například ve Francii, „nevydrží nemocnice ve stabilním provozu déle než 2 měsíce“. „Pokud by se počet nakažených zdvojnásobil, dělalo by to nemocnicím značné problémy. Už nyní zaznamenáváme určitě potíže,“ dodal. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Další peníze pro TAP? Portugalská letecká společnost TAP bude pravděpodobně potřebovat od státu větší podporu než 500 milionů eur, se kterými počítá návrh státního rozpočtu pro rok 2021. Uvedl to ministr financí João Leão s tím, že plán na restrukturalizaci společnosti odevzdají Evropské komisi v listopadu, tedy ještě před konečným termínem v polovině prosince. (Jorge Eusébio and Alexandra Noronha, Lusa.pt)

Obnova ekonomiky. Podle odhadů by se měla Portugalská ekonomika vrátit na předkoronavirové hodnoty v roce 2022. Ve stejném roce by měl zároveň deficit státního rozpočtu zůstat pod 3 % portugalského HDP, a naplnit tak unijní rozpočtová pravidla, která jsou v současné době pozastavena. (Vítor Costa and Paulo Nogueira, Lusa.pt)


BALKÁN

SOFIE

Rekordní počet obětí. Úřady v úterý (13. října) oznámily, že za posledních 24 hodin podlehlo koronavirové nákaze celkem 23 osob. Jde prozatím o nejvyšší počet obětí, který Bulharsko od počátku pandemie zaznamenalo. Doposud na koronavirus zemřelo 915 osob. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Zákaz svateb. Zvláštní komise pro krizové situace navrhla prodloužit stav nouze o dalších 30 dní. Počet případů covid-19 totiž v zemi nadále stoupá. Komise také rozhodla o povinném nošení roušek ve venkovních prostorách, ale pouze v těch oblastech, kde je vyšší riziko nákazy. Soukromé akce, jako jsou svatby nebo jiné společenské hostiny, budou zakázány. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Janša kritizuje justici. Předseda nejvyššího slovinského soudu Damjan Florijančič po setkání s premiérem upozornil na nevhodné chování vlády vůči justici. Vyjádřil se tak k dosavadní rétorice premiéra Janeze Janši, který slovinské soudy dlouhodobě kritizuje.  (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Soudci čelí mediálnímu tlaku. Vláda se k srbské justici chová lépe, než dříve, uvedla předsedkyně svazu státních zástupců Lidija Komlen Nikolićová. Na druhou stranu, soudci nyní čelí spíše mediálnímu tlaku. Média podle ní často píší o tom, jak by se měli srbští soudci zachovat v určitých případech, a opírají se přitom o prohlášení některých politiků. (EURACTIV.rs)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.