The Capitals: Jezte rajčata, vyhnete se trombóze, radí bulharský úřad očkovaným lidem

© Shutterstock/Zhuravlev Andrey

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

děkujeme Vám za zájem o každodenní přísun zpráv z celé Evropy. Tým, který pro Vás připravuje newsletter The Capitals, se o velikonočních svátcích na pár dní odmlčí. Na další newsletter se můžete těšit v pondělí 12. dubna. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

SOFIE

Rajčata proti trombóze. Lidé očkovaní proti covid-19 by měli jíst více rajčat, mohou se tak preventivně chránit před výskytem krevních sraženin. Právě s takovým doporučením přišel Todor Kantardzhiev, ředitel bulharského Národního centra pro infekční a parazitární onemocnění.

Nejedná se o aprílový žert, ale o zprávu přední bulharské instituce, která se zabývá bojem proti pandemii covid-19. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)


NOVINKY Z BRUSELU

Fosilní zdroje musí jít z kola ven, bez výjimky. Skupina 88 europoslanců se připojila k výzvě zelených neziskových organizací a společně vyzývají k vyřazení tzv. nízkouhlíkových fosilních paliv ze směrnice o obnovitelných zdrojích energie. Evropská komise chce podle poslanců rozšířit působnost směrnice například na vodík vyrobený ze zemního plynu. Poslanci jsou však přesvědčeni o tom, že by byl takový krok kontraproduktivní. (EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Odložme dostavbu Nord Stream 2. Německý koordinátor pro transatlantické vztahy Peter Beyer ve středu vyzval k odložení dostavby plynovodu Nord Stream 2. Chce tak vylepšit pošramocené vztahy mezi Spojenými státy a Německem. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Francie zpřísňuje opatření. Protikoronavirová opatření, která se od 10. března vztahovala na 19 francouzských departmentů, se v sobotu rozšíří na celou zemi a budou trvat čtyři týdny. Součástí omezení je zákaz vycházení po 19. hodině. Kromě toho nyní budou uzavřeny podniky, které nejsou zásadní pro chod ekonomiky. Cestování mezi regiony a na vzdálenost větší než 10 kilometrů od domova nebude povoleno. Oznámil to francouzský prezident. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Armáda postaví dvanáct nových základen. Rakouská armáda představila svou strategii pro následujících dvanáct měsíců. Páteří strategie je vybudování dvanácti nových základen, které budou moci fungovat nezávisle na civilní infrastruktuře. Základny budou poskytovat podporu vojákům i dalším složkám záchranného systému v případě ohrožení země. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

LONDÝN

S rasismem problém nemáme. Velká Británie již nemá problém s rasismem v institucích. Alespoň tak zní závěr čerstvě zveřejněné zprávy, kterou připravila vládní komise pro rasové a etnické rozdíly. Podle zprávy má na životy lidí mnohem větší vliv jejich socio-ekonomické zázemí než právě rasa. S výsledkem šetření však nesouhlasí britští odboráři, kteří upozorňují, že problém s rasismem mají jak britské instituce, tak i celá společnosti. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

DUBLIN

Očkovací portál na dohled. Webová stránka, skrze kterou se budou moci Irové registrovat k očkování, bude zpřístupněna do dvou až třech týdnů. Včera to irskému parlamentu oznámil irský premiér Micheal Martin. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Politický obrat ve švédské vládě? Popularita malých politických stran roste. Mezi nimi jsou i Liberálové, kteří se dnes těší podpoře kolem 3,3 %. Pokud bude trend pokračovat, současná menšinová vláda Sociálních demokratů a Zelených může být v parlamentních volbách v září 2022 nahrazena vládou složenou čistě ze středových a pravicových stran. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polsko opět před unijním soudem kvůli nezávislosti justice. Evropská komise žaluje Polsko u Soudního dvora EU kvůli pokračujícímu omezování nezávislosti polských soudců. Unijní exekutiva rovněž žádá o předběžné opatření a dočasné pozastavení rozhodovacích pravomocí Disciplinární komory, která na polské soudce dohlíží. Součástí předběžného opatření by mělo být také pozastavení sankcí vůči neloajálním soudcům. Komise přikročila k další fázi řízení vůči Polsku poté, co obdržela dvě výzvy od zástupců polské občanské společnosti a evropských odborníků na evropské právo a lidská práva. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Volání po mediální svobodě v době covid-19. Vláda musí povolit novinářům přístup na covidová oddělení v nemocnicích a na očkovací místa. Zároveň by neměla zdravotníkům zakazovat jejich vyjadřování do médií ohledně aktuálních podmínek a situace v nemocnicích. Ve středečním otevřeném dopise k tomu vládu vyzývá 28 nezávislých mediálních deníků. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


JIH

ŘÍM

Italská policie odhalila ruskou špionáž. Kapitán italského námořnictva a jeden z vojenských diplomatů ruské ambasády byli v úterý zadrženi italskou policií kvůli podezření ze špionáže a předávání tajných informací. Policie dopadla oba muže bezprostředně poté, co italský úředník předal dokumenty týkající se italské armády svému ruskému protějšku. Ital je nyní ve vazbě, ruský diplomat spolu se svým přímým nadřízeným budou vyhoštěni ze země. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Dočasná ekonomická opatření by měla pokračovat v rozšířené podobě. Španělská centrální banka doporučila vládě rozšířit všechna dočasná podpůrná schémata známá jako ERTE. Týkat by se to mělo všech ekonomických sektorů zasažených pandemií, zvláště pak cestovního ruchu. Ve středu o tom informovala španělská média. (Fernando. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BALKÁN

ZÁHŘEB

Do Chorvatska s negativním testem. Chorvatsko pracuje na kritériích, jejichž splnění by umožnilo turistům přicestovat do země. Kritéria by podle chorvatské ministryně cestovního ruchu Nikoliny Brnjacové měly být v souladu s doporučením Evropské komise. Do země tak zřejmě budou moci přicestovat lidé, kteří jsou buď očkovaní, nebo mají negativní test na covid-19, či potvrzení o prodělání nemoci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Splaťte dluhy vůči tiskové agentuře. Dozorčí rada Slovinské tiskové agentury (STA) vyzvala vládu ke splnění svých povinností a zaplacení dosud nevyřízených pohledávek vůči STA. Vláda zatím na výzvu nereagovala. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BUKUREŠŤ

2 miliony lidí naočkovaných. Očkování proti covid-19 se dočkaly již dva miliony Rumunů. Dosažení milníků ve středu oznámil premiér Florin Citsu. (Bogdan Neagu,EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.