The Capitals: Jedna z mocností chce stáhnout jednotky NATO z Kosova, tvrdí Vučić

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BĚLEHRAD

Nejmenovaná mocnost požaduje stažení vojsk NATO z Kosova, tvrdí Vučic. Srbský prezident Aleksandar Vučić upozornil, že jedna nejmenovaná velká mocnost se snaží prosadit stažení vojáků NATO a OSN z Kosova. Podle Vučiće by takový krok znamenal pro Srbsko „absolutní katastrofu“. Chce proto požádat generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga o pomoc. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Boj proti dezinformacím získává tvar. EURACTIV.com získal pracovní dokument, ve kterém Evropská komise po diskusích se členskými státy konkretizuje unijní plány boje proti dezinformacím v rámci tzv. Aktu o digitálních službách (DSA). Přístup Komise se soustředí na rizikovost a systémovou úroveň namísto konkrétního obsahu. Několikrát jsou zmíněny Facebook a TikTok jako platformy, kde se šíří falešný a škodlivý obsah. (Luca Bertuzzi | EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Francie a Nový Zéland v čele summitu o boji proti terorismu. Francouzský prezident Emmanuel Macron a novozélandská premiérka Jacinda Arden společně pořádají summit, který má posoudit dosavadní pokrok v boji proti šíření teroristického obsahu na internetu. Při této příležitosti se v Paříží setká celkem deset hlav států a zástupci důležitých aktérů z digitální sféry. Jednání se koná přesně dva roky od šokujícího útoku na mešity v Christchurchi. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Neodstoupím. Rakouský kancléř Sebastian Kurz „rozhodně neodstoupí“ ze své funkce, přestože je vyšetřovaný kvůli údajně křivému svědectví. Falešné výpovědi se měl dopustit před parlamentní komisí, která vyšetřuje korupční aféru známou jako „Ibizagate“. Ta vedla k pádu první Kurzovy vlády. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)

LUCEBURK

10 milionů pro televizní stanici. Lucemburská vláda chce uzavřít novou dohodu s vysílací stanicí RTL. Kontrakt by měl začít platit po roce 2024 a RTL by si měla díky němu přijít na 10 milionů eur ročně. O plánované dohodě informoval lucemburský premiér Xavier Bettel. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

DUBLIN

Izraelský velvyslanec proti irským zákonodárcům. „Někteří irští politici šíří nenávist vůči židovskému státu,“ uvedl velvyslanec Izraele v Irsku Ophir Kariv v emotivním vystoupení v parlamentním výboru pro zahraniční věci a obranu.

Dle informací deníku Irish Times Kariv označil výroky irských politiků za „velmi překvapivé a zároveň za velké zklamání“.  „Útoky na Izrael ze strany Irska jsou zcela zdrcující a došlo k nim i přesto, že má země sama bolestnou zkušenost s konflikty,“ dodal. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Ekonomika poroste, problémy ale zůstávají. Dle zprávy ministerstva financí zveřejněné ve středu (12. května) letos finská ekonomika zaznamená oživení. Ministerstvo očekává, že hrubý domácí produkt země letos poroste o 2,6 %, v roce 2022 o 2,5 % a v roce 2023 o 1,5 %. Odhady vycházejí z předpokladu, že koronavirová epidemie ustoupí jak ve Finsku, tak i globálně, což prospěje soukromé spotřebě a finskému exportu. Nárůst ve spotřebě zboží je vidět už nyní. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Rodiny v hmotné nouzi se dočkají státní podpory. Vláda se rozhodla vyplatit jednorázový příspěvek ve výši 333 eur za každé dítě v rodinách v hmotné nouzi. Podle ministra práce Milana Krajniaka takto stát v první fázi podpoří přibližně 45 000 dětí. Rodiny by peníze měly dostat do léta. Na podzim dostanou dle vyhodnocení dopadů pandemie podporu další dvě skupiny, v první vlně 150 000 dětí, v druhé pak dalších 200 000. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Polská opozice nesouhlasí se zavedením covid pasů. Zavedení „digitálních zelených certifikátů“ na celoevropské úrovni znemožní desítkám milionů lidí cestovat po Evropě. Myslí si to Michał Wawer, právník pravicové strany Konfederace. Podle něj by mohl certifikát diskriminovat osoby, které se nenechaly očkovat proti covid-19. Stejná slova zazněla i od poslance Jakuba Kuleszy. „Říkáme jasné ‚ne‘ sanitární segregaci a očkovacím pasům,“ prohlásil Kulesza. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko spouští očkovací aplikaci. Díky nové aplikaci mohou Maďaři prokázat, že byli očkovaní proti covidu-19. Jak ale informoval server Telex, spuštění aplikace doprovázely technické problémy. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com a Telex.hu)


JIH

MADRID

Turistický ruch ve Španělsku má podpořit nová kampaň. Španělsko doufá, že letos přivítá přibližně 45 milionů zahraničních turistů, což je něco přes polovinu celkového počtu z roku 2019, kdy byla druhou nejnavštěvovanější zemí na světě. Cestovní ruch je hlavní hnací silou španělské ekonomiky a před pandemií tvořil přibližně 12,4 % HDP země. (EUROEFE)

ŘÍM

Kerry v Římě. Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta pro klimatickou agendu John Kerry se ve čtvrtek setkal se členy italské vlády a řediteli největších energetických společností. V Římě zůstává i dnes, aby se sešel s premiérem Mariem Draghim. Cílem Kerryho mise je přesvědčit signatáře Pařížské klimatické dohody o navýšení svých ambic v oblasti snižování emisí. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATÉNY

Nová aplikace pohlídá pracovní přesčasy. Ministr práce Kostis Hatzidakis ve středu představil návrh nové elektronické karty, která má vládě pomoci odhalit práci na černo a bojovat proti neproplácení přesčasů. Karta by měla mít podobu mobilní aplikace, do které budou pracovníci zadávat informace o tom, kolik hodin denně odpracovali. Návrh budí kontroverze, našel si jak své velké příznivce, tak i odpůrce. (Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Kolektivní imunita na dosah. Pokud bude Bulharsko očkovat stejným tempem, jakým se mu to daří nyní, do dvou měsíců by mělo dosáhnout kolektivní imunity proti covid-19. Vyplývá to z výpočtů úřadu zodpovědného za boj proti pandemii. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko začíná s rozvolňováním. Podíl očkovaných lidí roste, rumunská vláda se proto rozhodla rozvolnit protikoronavirová opatření. Od zítřka již nebude nutné nosit roušky ve venkovních prostorách, skončí zákaz nočního vycházení a obchody se budou moci vrátit ke své původní otevírací době. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatsko úspěšně otestovalo covidové certifikáty. Chorvatsko je prvním státem EU, který úspěšně otestoval systém evropských digitálních certifikátů. Ty mají počátkem léta umožnit volné cestování po Evropě. O úspěšném testu informoval ministr vnitra Davor Božinović. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.