The Capitals: Jak zní předběžné závěry summitu NATO v Bruselu?

© EPA-EFE/WILL OLIVER

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Jak zní předběžné závěry summitu NATO v Bruselu? Představitelé členských států NATO se dnes setkají v Bruselu, aby rozhodli o dalším osudu aliance. Server EURACTIV měl možnost nahlédnout do návrhu dokumentů, nad kterými dnes budou hledat shodu.

Nejžhavější otázkou bude vztah aliance k Rusku a Číně. Spojené státy usilují o to, aby aliance označila obě dvě mocnosti za hrozbu, některé evropské země se však kloní k tomu, aby ke každé bylo přistupováno jinak. Zatímco Rusko by mohlo získat oficiální nálepku „hrozba“, Čína by si dle diplomatických zdrojů serveru EURACTIV měla vysloužit mírnější označení „výzva“. 

Dokument by měl nepřímo odkazovat i na nutnost zlepšení vztahů s Tureckem, které je zároveň členským státem aliance.

Co dalšího od summitu očekávat? Informace přináší EURACTIV.com.


ZÁPAD

BERLÍN

Zelení potvrdili kandidátku na post kancléřky. Na stranickém sjezdu se Zelení shodli na předvolebním programu a kandidátce na kancléřku. O post bude usilovat Annalena Baerbocková. Podpořili ji téměř všichni kolegové a získala 98, 5 % hlasů. Zeleným se však v současné době příliš nedaří a jejich podpora v průzkumech klesá. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

VÍDEŇ / ATÉNY

Rakousko a Řecko mají podobný názor na migraci. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer a řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis se v neděli shodli na evropské migrační otázce.

„Evropská komise by měla urychlit přijímání readmisních dohod (dohod o zpětném přebírání uprchlíků třetími zeměmi – pozn. red.), a ukončit tak bezvýchodnou debatu o přesouvání uprchlíků,“ řekl Nehammer. „Otázka přerozdělování může být vyřešena jen, když budou zastaveny migrační toky,“ uvedl Mitarakis. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Generál François Lecointre odstupuje. Nejvyšší francouzský vojenský činitel oznámil, že odstoupí k 21. červenci. Jak uvedl v neděli 13. června Elysejský palác, jeho funkci má převzít generál Thierry Burkhard, současný náčelník generálního štábu armády.

Bude odpovědný za realizaci ukončení operace „Barkhane“, která probíhá v Sahelu od roku 2014 a jejíž konec byl oznámen 10. června. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LUCEMBURSKO

Opatření proti covidu-19 byla zrušena. V neděli 13. června vstoupil v platnost nový zákon o nemoci covid-19. Zákaz vycházení, který platil od půlnoci do 6:00, je do 15. července zrušen a restaurace mohou mít otevřeno až do 1:00.

Nově bude možné shromažďovat se v 10 lidech doma, v případě restaurací v 10 lidech na terase nebo čtyř uvnitř zařízení, a to bez negativního testu. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

DUBLIN

Premiér Johnson dostal „varování“ ze Severního Irska. „Jednostranná akce, pokud jde o citlivá témata, v Severním Irsku nikdy nefunguje,“ varoval irský ministr zahraničí Simon Coveney britskou vládu. Informovaly o tom The Irish Times.

Jeho slova přicházejí poté, co britský premiér Boris Johnson na summitu G7 řekl, že by neváhal přistoupit k jednostranné akci v případě současných obchodních restrikcí mezi Severním Irskem a zbytkem Spojného království. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Strana Finů slaví úspěch v komunálních volbách. Po sečtení asi 78 % hlasů dosáhla strana Finů v neděli večer na 14,5 % hlasů voličů ve finských komunálních volbách. Největší podporu má liberálně-konzervativní Národní koaliční strana s 21,5 % hlasů, to je o 0,8 % víc než v komunálních volbách v roce 2017. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

TALLINN / HELSINKY

Rozkol mezi Estonskem a Finskem se prohlubuje. Cestovní omezení nařízená Finskem vyvolávají v Estonsku stále větší podráždění. Kvůli pandemii umožňuje Finsko dopravu pouze letecky. Ti, kdo přijedou trajekty, podstupují povinnou karanténu. Omezení budou platit do 27. června.

Přísná finská nařízení o vycestování znamenají, že ve Finsku pobývá přibližně 20 000 estonských pracovníků bez možnosti navštívit domov a rodinu. Estonsko nyní zahájilo kampaň zaměřenou proti současnému stavu, která požaduje rychlý návrat k normálu. Estonská premiérka Kaja Kallasová si dokonce předvolala finskou velvyslankyni. (Pekka Vänttinen, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Očekávání od summitu NATO. Polsko očekává, že na summitu NATO v Bruselu spojenci deklarují, že na svém příštím setkání přijmou novou strategii aliance. Před odjezdem polské delegace to uvedl šéf Úřadu pro národní bezpečnost Paweł Soloch.

„Očekáváme, že členské státy formálně deklarují, že příští summit NATO v nadcházejícím roce povede k přijetí nové strategické koncepce, která – což je důležité pro Polsko a země v regionu – se bude týkat především posílení společné obrany a zastrašování, které souvisí s vojenským rozměrem NATO,“ uvedl Soloch. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Parlament se chystá přijmout zákon o LGBT v ruském stylu. Na program maďarského parlamentu se dostal kontroverzní zákon, který měl být původně zaměřený proti pedofilii, ale nyní se věnuje i sexuálním menšinám. Poslanci by o něm měli hlasovat zítra na poslední schůzi jarního legislativního zasedání.

Návrh zakazuje „vyobrazování a propagování genderové identity jiné než při narození, změny pohlaví a homosexuality“ ve školách a reklamách veřejných služeb určených pro mladší 18 let. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Vládní strana hlásí propad. Podle průzkumů má slovenská vládní strana OĽANO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) nejnižší podporu od dob před volbami. Negativní trend tak pokračuje i přesto, že její šéf Igor Matovič kvůli kauze nákupu ruské vakcíny Sputnik rezignoval na post premiéra.

Poslední průzkum ukazuje, že v červnu by OĽANO volilo pouze 8,2 % voličů, což je nejméně od ledna loňského roku. Strana přitom v loňských parlamentních volbách zvítězila s 25 % hlasů. (Barbara Zmušková | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Tisíce lidí v Madridu demonstrují proti milostem pro katalánské separatisty. Tisíce lidí se v neděli sešly v Madridu na protest proti milostem, které se španělská vláda chystá udělit 12 katalánským separatistickým vůdcům ve výkonu trestu odnětí svobody na 9 až 13 let za jejich role v referendu o nezávislosti.

Policie uvedla, že protestu se zúčastnilo 25 000 lidí. Na demonstraci byl přítomen i představitel konzervativní Lidové strany (PP) Pablo Casado, Santiago Abascal z pravicové strany Vox a Inéa Arrimadaová z liberální strany Ciudadanos (Cs). (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Zneužití evropských peněz. Evropská komise poslala 8 milionů eur na kulturní projekt v bulharském antickém městě Serdika, které se díky příspěvku z evropských fondů mělo zpřístupnit turistům. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) však odhalil, že polovina peněz byla zneužita. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rumunsko žádá Komisi o prodloužení doby na hodnocení plánů obnovy. Rumunsko nedávno obdrželo řadu negativních komentářů od Evropské komise směrem k jeho národnímu plánu obnovy. Země proto požádala Komisi o prodloužení termínu pro hodnocení plánu. Jeho úprava totiž zabere více času, než se původně předpokládalo. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.