The Capitals: Jak ven z krize? Komise by měla vydat vlastní dluhopisy, říká bývalý viceprezident ECB

© EPA/OLIVIER HOSLET

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

JIH

LISABON

Zadlužená Komise? Nejrychlejší a nejefektivnější ekonomickou reakcí EU na současnou koronavirovou krizi by bylo vydání dluhopisů, o které by se měla postarat přímo Evropská komise. Myslí si to bývalý viceprezident Evropské centrální banky Vítor Constâncio.

Podle Constância, který působil také jako guvernér portugalské centrální banky, by byl takový krok v souladu s rozpočtovými pravidly, a to na základě „nouzového článku“ 122(2) Smlouvy o fungování Evropské unie. Článek uvádí, že pokud je členský stát v potížích či vážně ohrožen přírodními pohromami nebo jinými mimořádnými událostmi, které nemůže ovlivnit, může mu Unie za určitých podmínek poskytnout zvláštní finanční pomoc. (Lusa.pt)

MADRID

Prodloužení nouzového stavu. Počet úmrtí na nový typ koronaviru za den se ve Španělsku snižuje. Včera úřady evidovaly 809 obětí, což je nejnižší počet za posledních sedm dní. Vláda chce i tak nouzový stav v zemi prodloužit do 26. dubna. (euroefe.es)

ŘÍM

Velikonoční neděle. Předseda pravicové strany Liga Matteo Salvini navrhuje, aby se na Velikonoční neděli otevřely katolické kostely. Věřící by ale museli udržovat doporučené rozestupy a do kostelů by mohli vstupovat jen ve velmi omezeném počtu. Guvernér regionu Veneto je ale proti. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

ATHÉNY

Druhý uprchlický tábor v karanténě. Řecko muselo izolovat již druhé zařízení pro migranty, které se nachází na pevninské části země. Jeden z místních migrantů byl totiž pozitivně testován na koronavirus.

Deset zemí EU přijme dětské uprchlíky z Řecka. Lucembursko, Německo, Francie, Bulharsko, Finsko a další země EU se rozhodly pomoci opuštěným dětem z řeckých uprchlických táborů. (AMNA.gr)

ZÁPAD

BERLÍN

Chceme otevření hranic, říká byznys. Německé obchodní asociace volají po zajištění volného pohybu zboží přes hranice.

Podle předsedy Německé federace velkoobchodu a zahraničního obchodu (BGA) Holgera Bingmanna poslední týdny ukázaly, že kontroly na hranicích a omezení volného pohybu spíše umocňují krizi, než že by byly řešením. Za Německou asociaci zemědělců její předseda Joachim Rukwied zdůraznil, že pouze otevřené hranice dokáží zaručit dostatečné zásoby potravin. (Christina Goßner | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Nezodpovědní Francouzi. Podle ministra vnitra Christopha Castanera se Francouzi o víkendu až příliš často procházeli po ulicích. „Laxnost je spojencem COVID-19, laxnost může znamenat zahlcení nemocnic,“ řekl a požádal lidi, aby zůstali doma.

Vláda se zároveň konečně rozhodla doporučit nošení roušek, i když dříve ujišťovala, že to není nutné. Hlavním problémem je však jejich nedostatek. (EURACTIV.FR)

SEVER

STOCKHOLM

Vláda chce více pravomocí. Kvůli koronaviru se vychylují misky vah politické moci i ve Švédsku. V sobotu vláda přišla s návrhem, na jehož základě by mohla jednat okamžitě bez standardních parlamentních procedur. Informoval o tom bulvární plátek Expressen, podle kterého by takové opatření trvalo tři měsíce. Díky zákonu by vláda mohla přijímat okamžitá rozhodnutí v oblastech, jako je distribuce léčiv, cestování či provoz restaurací a obchodních center. Jestli dá parlament návrhu zelenou zatím není jasné. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

5G sítě nešíří koronavirus. V Británii se objevila nepravdivá informace, podle které se koronavirus přenáší pomocí telekomunikační sítě 5G. Britská vláda varovala, že se jedná o nebezpečnou konspirační teorii.

Britský premiér hospitalizován. Boris Johnson se musel ze svého sídla v Downing Street přesunout do nemocnice, kde je opět testován na koronavirus. (EURACTIV.com)

DUBLIN 

Doktor Varadkar jde do akce. Předseda irské vlády Leo Varadkar vypomůže lékařům vlastními silami. Varadkar před svou politickou kariérou pracoval sedm let jako lékař, v roce 2013 se ale z lékařského registru odhlásil. Nyní se kvůli koronavirové krizi opět hlásí do služby

Více testů, více testování. Irsko po celém světě shání chemická činidla, která jsou potřebná pro testování nákazy koronavirem. Irsku se nakonec podařilo získat látku na mezinárodních trzích. Šéf irské zdravotnické služby Paul Reid v neděli řekl, že nová dodávka musí nejprve projít vyhodnocením rizik a testováním kvality. Uvedl také, že irské laboratoře navýší své kapacity tak, aby mohly testovat 4 500 vzorků denně. Dosud mohly provádět pouze 2 500 testů za den. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

VISEGRÁD

VARŠAVA

Odložení voleb? Stále není jisté, jestli se prezidentské volby naplánované na květen posunou, nebo ne. Vládní strana PiS tlačí na jejich konání v termínu, ale její minoritní koaliční partner Porozumienie je proti. V neděli se lídři stran potkali, aby záležitost probrali. Rozhodnout by se mělo dnes. Nejméně 80 % Poláků je pro odložení voleb. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Střelec z Hanau vycvičen na Slovensku. Německý magazín Der Spiegel informoval, že pachatel teroristického útoku ve městě Hanau, při kterém v únoru 2020 zemřelo 10 lidí, prošel střeleckým výcvikem v nejmenované slovenské bezpečnostní firmě. Kurz se konal v červenci a září 2019 a vedli ho bývalí členové armády a speciálních operací. Další detaily nejsou k dispozici. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Kritika EU z úst prezidenta. Evropská unie v epidemii nového typu koronaviru selhala, protože předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se vyslovila proti uzavírání hranic. Prezident Miloš Zeman to včera řekl v rozhovoru pro deník Blesk. Otevření hranic by podle prezidenta znamenalo „výbuch epidemie“. (ČTK)

BUDAPEŠŤ

Parkování zdarma. Maďarská vláda chce skoncovat s přetíženou městskou hromadnou dopravou, aby omezila šíření koronaviru. V celé zemi se proto bude moci parkovat zdarma. Podle starostů z řad opozice se ale opatření negativně projeví na městských rozpočtech. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BALKÁN

SOFIE

Zmírnění trestů. Právní výbor parlamentu v neděli přehodnotil pokutu 5 000 leva (2 500 eur) za porušení opatření proti pandemii. Sankce se sníží na rozmezí 300-1 000 leva (150-500 eur), změnu by měl parlament potvrdit dnes. Vrchol epidemie se v Bulharsku očekává okolo Velikonoc. V pátek vláda prodloužila nouzový stav do 13. května. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Karanténní opatření na další 2 až 4 týdny. Křivka počtu nakažených se sice ve Slovinsku  vyvíjí pozitivněji než v dalších státech Evropy, země by ale rozhodně neměla usnout na vavřínech. Informoval o tom mluvčí slovinské vlády Jelko Kacin, podle kterého budou karanténní opatření trvat další 2 až 4 týdny. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Průzkumy mínění v časech krize. Vládnoucí strana HDZ (Chorvatské demokratické společenství) se po třech měsících upadající podpory opět vrací na výsluní. V průzkumu veřejného mínění získala 28,4% podporu. Sociální demokraté (SPD) se naopak propadly, a to na 27 %. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Další peníze na boj s pandemií. V Bělehradě byla 3. dubna podepsána dohoda o poskytnutí 4,9 milionu eur. Téměř pětimilionová injekce je součástí finančního balíčku EU v hodnotě 93,4 milionu eur, který má v Srbsku pomoci financovat boj s koronavirem.

Srbsko peníze z Unie využije na koupi plicních ventilátorů, laboratorních testů, roušek, ochranných prostředků, monitorů pro JIP a dalších zdravotnických potřeb. (EURACTIV.rs, betabriefing.com)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.