The Capitals: Jak splatit unijní dluh? Slovinsko s Francií sází na digitální daň

© EPA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

PAŘÍŽ / LUBLAŇ

Digitální daň jako nejlepší zdroj unijního rozpočtu? Slovinský premiér Janez Janša po návratu z Bruselu zdůraznil, že se EU musí zaměřit na to, jak v budoucnu splatí dluh, na kterém lídři EU dohodli během summitu Evropské rady. Klíčovým tématem následujících týdnů tak podle něj budou nové zdroje unijního rozpočtu. Janša se domnívá, že nejvýhodnějším zdrojem by se mohla stát digitální daň. Ta by zasáhla zejména velké společnosti, jako je Google nebo Facebook.

Zavedení evropské digitální daně v blízké době očekává také francouzský prezident Emmanuel Macron. Hovořil o tom v úterním rozhovoru pro stanici TF1. Sama Francie chce uvalit daň na technologické giganty již během letošního roku.

Dohoda lídrů je zásluhou francouzsko-německé spolupráce. Francouzský prezident v televizním rozhovoru uvítal dohodu unijních zemí na dlouhodobém rozpočtu a fondu obnovy. Zdůraznil, že se jedná „o nejdůležitější moment v životě Evropy od vzniku eura“. „Chci, aby občané vyhodnotili, co se během těch čtyř dní a nocí stalo. Je to výsledek tříleté spolupráce Francie a Německa,“ dodal.

Francie si v rámci fondu obnovy přijde na 40 miliard eur, které použije na „financování zaměstnanosti mladých lidí“, ale také na podporu „malých a středních podniků, řemeslníků, majitelů obchodů, turistického sektoru a na renovaci budov“. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com, Anne Damiani | EURACTIV.FR)

BERLÍN

Útočník z Halle před soudem. V Německu včera začal soud se Stephanem B., údajným pachatelem útoku označovaného za nejhorší antisemitský útok v německé poválečné historii. Stephan B. je obviněný z vraždy dvou lidí, které zastřelil v rychlém občerstvení ve východoněmeckém městě Halle poté, co se mu nepodařilo dostat do synagogy, kde byly desítky lidí. Obviněn je tedy také z pokusu o vraždu 68 osob. Řízení se odehrává v největší soudní místnosti v Německu, aby se jednání mohli účastnit všichni žalobci a také zástupci médií. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Roušky jsou zpátky. V Rakousku začne být od pátku opět povinné nošení roušek v obchodech, na poštách a v bankách. Původně se povinnost vztahovala na obchody a trvala do poloviny června. Vláda se pro návrat roušek rozhodla kvůli novým ohniskům nákazy a denním nárůstům nakažených přesahujících sto případů. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Úřady zvažují nová opatření proti koronaviru. V Belgii denně přibude v průměru 184 nových případů covid-19. Místní úřady proto zvažují uvalení nových restriktivních opatření v ohniscích nákazy. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

LUCEMBURK

COVID-19 nalezen v odpadních vodách. Nový typ koronaviru „byl nalezen téměř ve všech odpadních vodách, o něco vyšší koncentrace se vyskytuje na jihu země,“ uvádí nedávná zpráva lucemburského Institutu vědy a technologie (LIST).

„Zjištění potvrzují vývoj případů nákazy, které byly potvrzeny klinickými testy prováděnými v zemi ve velkém měřítku, a rovněž to, že metoda monitorování vod funguje jako účinný systém včasného varování před obnovením viru v populaci,“ uzavírá zpráva. (Anne Damiani | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finské vítězství. Finská premiérka Sanna Marinová je s výsledkem rozpočtového summitu spokojená. Podíl grantové složky fondu obnovy se totiž smrskl oproti návrhu Komise o 110 miliard eur. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Itálie slaví vítězství. Italský premiér Giuseppe Conte si pochvaluje výsledky čtyřdenního rozpočtového summitu v Bruselu. Pro svou zemi vyjednal zhruba 209 miliard eur dotací z fondu obnovy, což je mnohem více, než původně očekával. „S výsledky vyjednávání jsme spokojeni,“ prohlásil Conte. Dohodu lídrů uvítalo i Hnutí pěti hvězd. Italská vláda nyní sestavuje akční skupinu, jejímž úkolem bude připravit plán národní obnovy a zajistit implementaci potřebných reforem. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

LISABON

Portugalsko získá 45 miliard eur. Z fondu obnovy získá Portugalsko očekávaných 15,3 miliardy eur, dalších téměř 30 miliard dotací do země přiteče z víceletého finančního rámce EU. Země se mezitím snaží sanovat škody způsobené koronavirovou krizí. Turistický region Algarve získá například podporu ve výši 300 milionů eur. (Ana Matos Neves and Denise Fernandes, Lusa.pt)

MADRID

Méně případů v Aragonii a Katalánsku. Nárůst pozitivních případů covid-19 se ve Španělsku zpomalil. Úřady totiž zaznamenávají zlepšení epidemiologické situace v Aragonii a Katalánsku, dvou nejzasaženějších oblastí v zemi. (EFE)

VISEGRÁD

VARŠAVA

Umíme vytvářet koalice. „Úspěšná vyjednávání ukázala, že naše izolace v Evropské unii je mýtus. Mýtus je i to, že nejsme schopni vytvářet koalice,“ prohlásil předseda vládní strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński v reakci na rozpočtový summit. Kaczyński přiznal, že někteří členové strany závěry summitu kritizují. Podle něj jsou však na omylu, dohoda je totiž pro Polsko výhodná. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Orbán se prohlásil za vítěze. „Všechny snahy o propojení evropských fondů s kritériem vlády práva byly odraženy,“ prohlásil premiér Viktor Orbán během tiskové konference, které se účastnil i polský premiér Mateusz Morawiecki.

„Nejenže se nám podařilo získat dobrý balík peněz, ale také jsme ochránili čest našeho národa. Dali jsme jasně najevo, že je nepřijatelné, aby kdokoli, zejména ti, co vládu práva zdědili, kritizovali nás, bojovníky za svobodu,“ dodal Orbán. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Historická dohoda. Výsledky summitu potěšili i slovenského premiéra Igora Matoviče. Po návratu domů se ale musel zabývat zejména skandálem ohledně jeho diplomové práce, kterou podle zjištění slovenských médií opsal. Matovič čelí kritice také kvůli tomu, že k summitu Evropské rady nepřistoupil dvakrát seriózně. V Bruselu se totiž vyjadřoval zejména ke svým osobním dojmům a na sociálních sítích zveřejňoval fotografie z restaurací, spíše než aby informoval o politické situaci. (EURACTIV.sk)

PRAHA

Podpora pro autoprůmysl. Premiér Andrej Babiš po návratu z Bruselu nastínil rozdělení peněz z fondu obnovy v ČR. Klíčová je podle něj podpora automobilového průmyslu, zdravotnického sektoru a digitalizace. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


BALKÁN

SOFIE

Vláda přežila hlasování o nedůvěře. Bulharský parlament během hlasování o nedůvěře podržel třetí vládu Bojka Borisova. Ten čelí již několikadenním protestům, které požadují jeho rezignaci kvůli korupci. Borisov se parlamentního hlasování nezúčastnil, byl totiž na summitu v Bruselu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Karanténní opatření v regionech? Počet nových pozitivních případů koronaviru se v úterý (21. července) vyšplhal téměř na tisícovku. Premiér Ludovic Orban proto varoval před možným uvalením karanténních opatření na zasažené oblasti. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

22 miliard eur pro Chorvatsko. Nejmladší členský stát EU si vyjednal téměř 10 miliard eur z fondu obnovy a 12,7 miliardy eur z víceletého finančního rámce. Celkem si tak Chorvatsko ze summitu „odnáší“ 22 miliard eur, což odpovídá ročnímu rozpočtu země. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.