The Capitals: Jak přesvědčit státy k reformě EU? Klíčem má být rozšíření

© Shutterstock

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


Jak přesvědčit státy k reformě EU? Klíčem má být rozšíření. Trojice zakládajících členů – Francie, Itálie a Německo – se již vyslovila pro reformu Evropské unie. Proti nim však stojí skupina čítající 13 států, které se takovému kroku brání. Vyjednávacím trumfem prvního tábora by se mohla stát otázka rozšíření EU, po kterém odpůrci reforem dlouhodobě touží.

Mezi podporovateli rozšíření je i Česko, které je zároveň signatářem výzvy proti reformám EU. I to však svojí rétoriku mírní. „Nebráníme se dialogu o otevření Smluv, ale nevidíme tento postup jako jediný možný,“ uvedl pro EURACTIV.cz ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Svůj postoj zmírnili i další signatáři společného dopisu proti reformě EU. Například rumunské ministerstvo zahraničí uvedlo, že země nevylučují institucionální reformy tam, kde jsou potřeba, chtějí se však vyhnout spuštění takových procesů bez důkladné analýzy.

Polsko se naopak proti jakýmkoliv změnám ostře vymezuje. „Tento návrh je pro nás nepřijatelný, protože by to znamenalo diktaturu nejsilnějších zemí EU nad menšími zeměmi,“ prohlásil minulý týden místopředseda polské vlády Jacek Sasin.

Rozšíření jako divoká karta

Reforma EU vyžaduje jednomyslný souhlas všech 27 členských států. Frank Schimmelfennig, předseda Centra pro evropskou politiku na curyšské ETA, proto tvrdí, že zásadní reforma je spíše nepravděpodobná.

Země tlačící na reformu však drží v rukou trumf v podobě možného souhlasu s rozšířením EU o nové členy. Berlín či Madrid již daly jasně najevo, že pokud se chce EU rozrůst, reforma bude nezbytná, což se týká i ukončení práva veta v rozhodování o zahraniční politice EU.

„Mohla by to být páka. Státy, které jsou ke zrušení jednomyslnosti poměrně skeptické, zejména ve východní Evropě, mají zároveň velký zájem na rozšíření. Tam si lze představit určité kompromisy,“ prohlásil Schimmelfenning. (Oliver Noyan | EURACTIV.de, EURACTIV Network)


VÍDEŇ

Nehammer pokračuje v čele rakouských konzervativců. Rakouský kancléř Karl Nehammer získal jednomyslnou podporu vedení ÖVP, a bude tak pokračovat v pozici šéfa strany.

„100%! Děkujeme ÖVP!“ prohlásil Nehammer po sobotní předsednické volbě.

Jasnou podporu získal Nahammer navzdory tomu, že v průzkumech veřejného mínění si nevede příliš dobře a jeho vláda čelí kritice za zmatečnost. (Nikolaus J. Kurmayer, Laura Kabelka | EURACTIV.de)


HAAG

Nizozemci zveřejnili závěrečnou zprávu o ruských sankcích. Nizozemsko zabavilo ruským oligarchům celkem 24 plavidel, jedno letadlo a dále se místním úřadům podařilo zmrazit ruská aktiva ve výši 425,2 milionu eur. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy o uplatňování protiruských sankcí. (Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com)


ŘÍM

Italská policie zmařila hackerské útoky proti Eurovizi. Italské úřady zabránily kybernetickým útokům proruských hackerských skupin Killnet a Legion, které cílily na soutěž Eurovize. Její finále se o víkendu uskutečnilo v Turíně.

Kromě hudby hrála během letošního ročníku hlavní roli i politika. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím video příspěvku vyzval lidi, aby hlasovali pro ukrajinskou skupinu Kalush Orchestra. Právě její účast vzbudila zájem proruských hackerů, kteří útočili na digitální infrastrukturu soutěže především skrze DDoS útoky. Ve svém snažení však byli neúspěšní. (Margherita Montanari | EURACTIV.it)


MADRID

Španělsko chce ženám poskytnout „menstruační volno“. Španělsko by se mohlo stát první evropskou zemí, která zavede dovolenou pro ženy trpící bolestivou menstruací. Vláda by na nové legislativě mohla najít shodu již v následujících dnech, pak už bude stačit jen souhlas parlamentu.

„Zákonem uznáme právo žen s bolestivou menstruací na zvláštní dočasnou neschopenku, kterou bude od prvního dne vyplácet stát,“ uvedla na Twitteru španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová z levicové strany Unidas Podemos. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.