The Capitals: Jak Evropa čelí koronaviru?

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

KORONAVIRUS V EVROPĚ

VÍDEŇ

První případy koronaviru potvrzeny. Dva Italové žijící v rakouském městě Innsbruck si u sebe začali všímat symptomů nemoci a nahlásili to. Původně pochází ze severoitalské Lombardie, tedy z oblasti, která je nyní nejvíce zasažená koronavirem. Test potvrdil nákazu, příznaky však u dvojice rychle zmizely a oba se už cítí lépe. Zatím zůstanou v karanténě.

Aby bylo riziko rozšíření co nejmenší, hotel, kde jeden z nich pracoval, byl dočasně uzavřen. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) se po schůzce se svými evropskými protějšky nechal slyšet, že hranice s Itálií nebude uzavřena, protože takové opatření by bylo „nepřiměřené“. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

ŘÍM

Persona non grata. Italský premiér Giuseppe Conte řekl, že není fér omezovat přístup italských občanů do zahraničních zemí. „To nepřipustíme. Naši občané mohou vycestovat tak, aby to bylo bezpečné pro ně i pro ostatní,“ doplnil. Bulharský dopravce přerušil lety do Milána do 27. března, zatímco cestující z Itálie nemají dovoleno odletět do Iráku a Jordánska. Země jako Spojené království, Nizozemsko a Francie žádají ty, kteří přijíždí z postižených italských oblastí, aby se izolovali od ostatních, a to i pokud nemají žádné symptomy. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

MADRID

Připraveni na nejhorší scénář. Španělský zdravotnický systém je připraven na případné rozšíření epidemie nového koronaviru v zemi. Experti z ministerstva zdravotnictví dali včera dohromady „pohotovostní plán“ pro případ krize. Velké nemocnice ve Španělsku zároveň vytvořily plány rychlé reakce na potenciální epidemii. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Je Polsko připravené na koronavirus? Polsko dosud nezaznamenalo žádný případ nakažení koronavirem a premiér Mateusz Morawiecki veřejnost ujistil, že země je na virus připravena. Opozice však slovům premiéra nevěří. Podle senátora Wadima Tyszkiewicze není Polsko připravené se koronaviru bránit a premiér využívá celou kauzu jen pro svůj prospěch. „Všechno jsou lži. Slova na ochranu proti nákaze nestačí. Šíření paniky není dobrý způsob, lepší je prevence,“ prohlásil senátor. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Koronavirová panika. V Česku se zatím koronavirus neobjevil, zato panika ano. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou české nemocnice na nákazu připravené. „Ze zemí EU patří Česká republika rozhodně mezi ty, které již přijaly jedny z nejpřísnějších opatření,“ uvedlo ministerstvo. Kvůli hrozbě koronaviru vláda včera svolala Bezpečnostní radu státu. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

BRATISLAVA

Zvěsti o nákaze premiéra koronavirem. Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) byl během víkendu hospitalizován s akutní infekcí horních dýchacích cest. Několik zahraničních médií na základě toho uváděla, že byl nakažen koronavirem. To by znamenalo, že všechny hlavy států a vlád, kteří se minulý týden zúčastnili mimořádného zasedání Evropské rady, by museli do karantény. Pellegrini ale spekulace o onemocnění včera vyvrátil. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

ZÁHŘEB

První případ koronaviru. Chorvatské orgány oficiálně potvrdily prvního pacienta, kterému byl diagnostikován koronavirus. Jeden další případ je momentálně vyšetřován v Rijece. Oba pacienti se nedávno vrátili z Itálie. Podle informací ministra zdravotnictví Vili Beroše měl první pacient s koronavirem pouze mírné příznaky nákazy. V současné době je v karanténě v záhřebské nemocnici. Beroš dnes míří do Itálie, kde se setká s ministry zdravotnictví zemí EU. Hlavním předmětem diskuse bude nákaza koronavirem. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

///

LUBLAŇ

Církev brojí proti nákaze. Slovinská biskupská konference vyzvala věřící, aby na bohoslužby docházeli jen, pokud jsou zdraví. Biskupové také doporučili lidem, aby nepoužívali svěcenou vodu při příchodu do kostela a aby přijímali eucharistie pouze rukou, nikoli ústy. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Vučić žádá WHO o pomoc. Srbský prezident Aleksandar Vůčić požádal regionálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WTO) pro Evropu Hanse Klugeho o poskytnutí asistence a podpory v boji proti koronaviru. Oba dva se shodli, že panika a nepravdivé zprávy o koronaviru, které se šíří Srbskem i celou Evropou, jsou mnohem nebezpečnější, než samotný virus. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

Koronavirus ohrožuje poutníky. Tradiční mezinárodní seminář pro organizátory poutních skupin z celého světa, který se koná v Medžugorje, byl letos zrušen. Důvodem není nic jiného než koronavirus. Většina účastníků semináře totiž pochází z Itálie. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

DALŠÍ ZPRÁVY

INSTITUCE EU

Europoslancům vstup zakázán. Během mimořádného summitu Evropské rady o víceletém finančním rámci pro období 2021-2027 se objevily „zákulisní“ potíže.

Podle zdrojů z Evropského parlamentu byl některým europoslancům odepřen přístup na jednání. Evropská rada se totiž rozhodla přijmout přísnější pravidla a přizvat na jednání pouze dva zástupce z každé politické strany.

Na předchozích jednáních takto striktní pravidla uplatněna nebyla, uvedl pro EURACTIV zdroj z Evropského parlamentu. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Laschet a Merz oznámili kandidaturu. Ministerský předseda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet a bývalý předseda parlamentního klubu Friedrich Merz se připojili k Norbertu Röttgenovi, šéfovi výboru pro zahraniční záležitosti německého spolkového sněmu, a utkají se o předsednické křeslo CDU, jež zatím patří Annegret Kramp-Karrenbauerové.

Laschet, který podporuje politiku Angely Merkelové, oznámil, že kandiduje s podporou ministra zdravotnictví Jense Spahna, jež by poté působil jako místopředseda strany. Merz, který je naopak oponentem Merkelové, oznámil kandidaturu sám.

Přebytkový rozpočet. Podle včera zveřejněných údajů Federálního statistického úřadu skončil rozpočet německé vlády za rok 2019 s přebytkem 49,8 miliardy eur (1,4 % HDP). Je to méně, než v roce 2018, kdy přebytek činil 62,4 miliardy eur, a to vzhledem k tomu, že Německu rostly výdaje rychleji než příjmy. K celkovému přebytku přispěla vysoká míra zaměstnanosti. Stát také více vybral na dani z příjmu a sociálních odvodech (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

DUBLIN

Znepokojující „brexitové“ signály. Podle slov ministra zahraničí Simona Coveneye může být dohoda o volném obchodu mezi Británií a EU do konce roku smetena ze stolu, pokud Spojené království nezačne v příštích měsících uvádět opatření z Irského protokolu do praxe.

Irský protokol je důležitou částí dohody o vystoupení Spojeného království z EU. Na jeho základě by totiž neměla na irském ostrově vzniknout tvrdá hranice. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

HELSINKY

Dalších šest let? Finský prezident Sauli Niinistö se mezi voliči těší popularitě, o které mnozí evropští politici ani nesní. Více než čtvrtina finských voličů by totiž souhlasila s tím, aby se Niinistö stal potřetí prezidentem, přestože finská ústava umožňuje vykonávat pouze dva šestileté mandáty. Z průzkumu novin Rural Future nicméně vyplývá, že 26 % Finů by v příštích prezidentských volbách v roce 2024 nevadilo udělat výjimku. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

LISABON

Těžba lithia znepokojuje občany. Osmnáct asociací a občanských hnutí ze severních a centrálních portugalských regionů, které by zasáhlo diskutované rozšíření těžby lithia, doručily vládě otevřený dopis, ve kterém naléhají na „vytvoření transparentního procesu jednání za účasti veřejnosti“. Portugalsko má v celé EU největší zásoby lithia. (António Sá Rodrigues and Maria de Deus Rodrigues | Lusa.pt)

///

BRATISLAVA

Volební klima v parlamentu. Vládní strany Smer-SD a SNS s podporou fašistické Ľudové strany Naše Slovensko a několika dalších menšinových stran přijaly 4 dny před volbami zákon o zavedení 13. penze pro příjemce různých důchodů. Stalo se tak navzdory varováním od ekonomů a pokusům opozice zvrátit mimořádné zasedání parlamentu. Poslanci rovněž velkou většinou ve zrychleném řízení odmítli Istanbulskou úmluvu, přestože přijímání mezinárodních úmluv takový postup běžně neumožňuje.

///

BUDAPEŠŤ

Stop soudem nařízeným odškodněním za přeplněné věznice. Maďarským orgánům bylo odepřeno vyplácet soudem nařízené odškodnění za přeplněné věznice, a to až do 15. června 2020. Vyplývá to ze zákona, který včera přijal maďarský parlament. Zákon rovněž po vládě požaduje předložit do 15. května nařízení založené na výsledcích národní konzultace občanů, jež by měla být spuštěna za měsíc. Průzkum bude poslední v řadě dotazníků financovaných daňovými poplatníky, jejichž cílem je legitimizovat vládní činnost ze strany občanů. Předchozí průzkumy zjišťovaly například názory domácností na otázky imigrace a politik EU. Poslední se týkal státní informační kampaně „Pojďme zastavit Brusel“. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

SOFIE

Trest pro parlament a soud. Bulharský parlament a regionální soud musí zaplatit více než 200 000 euro belgickému občanovi, protože podle okresního soudu porušily unijní právo. Podle bulharského trestního zákoníku může ten, kdo převeze přes vnější hranici EU bez oznámení více než 10 000 euro, skončit ve vězení nebo dostat pokutu. Neoznámené peníze zároveň propadnou státu. V lednu 2019 Soudní dvůr EU rozhodl, že toto pravidlo odporuje unijnímu právu, a bulharský parlament ho následně upravil. Belgičan byl odsouzen v roce 2017 a peníze, které chtěl přenést přes srbsko-bulharskou hranici, propadly státu. Teď vyhrál spor s parlamentem, který zákon neupravil včas, a se soudem, který neaplikoval právo EU a odsoudil ho. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

BUKUREŠŤ

Hledání nového premiéra. Dočasný předseda rumunské vlády Ludovic Orban se v úterý vzdal svého mandátu na sestavení nového kabinetu, a prezident Klaus Iohannis tak zahájí nové kolo konzultací s parlamentními stranami k nalezení jiného premiéra. Orban dostal úkol sestavit novou vládu poté, co té jeho předchozí parlament vyslovil nedůvěru. Navrhl však stejné ministry a pouze mírně upravený vládní plán, a sám navíc řekl, že jeho vlastní strana nebude hlasovat pro vyslovení důvěry. Orban i Iohannis doufali, že odmítnutí ze strany parlamentu bude prvním krokem k předčasným volbám.

///

LUBLAŇ

Nová vláda. Slovinsko má novou koaliční vládu. V jejím čele by měl usednout Janez Janša (SDS, EPP), který se tohoto úkolu chopí již potřetí. Ministrem zahraničí bude Anže Logar a resort obrany povede Matej Tonin (oba NSi, EPP). V koalici je dále strana Demokratická strana důchodců (DeSUS) a Strana moderního středu (obě jsou součástí frakce Renew Europe). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Slaďování zahraniční politiky. Srbsko by mělo během svého směřování do EU plnit své povinnosti a sladit svou zahraniční politiku s tou evropskou. Zdůraznil to mluvčí vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Peter Stano v reakci na srbský nákup ruských obranných systémů. (EURACTIV.rs)

///

PODGORICA

Čínská společnost je osvobozena od daní. Čínská společnost China Road and Bridge Corporation (CRBC) nemusí do konce roku platit daně ve výši 191 milionů eur za výstavbu dálnice na jaderském pobřeží. Upozornila na to nezisková organizace Action for Social Justice. Projekt je financován úvěrem z čínské Exim banky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Úspěch Kosova spočívá v jeho integraci do EU a NATO. Myslí si to kosovský prezident Hashim Thaçi, podle kterého se EU musí zasadit o mír na západním Balkáně. EU podle něj jedná opožděně, čímž narušuje důvěryhodnost evropských institucí a ubírá svému vlastnímu vlivu v regionu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

TIRANA

Spor mezi prezidentem a vládou. Prezident Ilir Meta obvinil ministra spravedlnosti a dva vysoce postavené úředníky z porušování ústavy a z napojení na organizovaný zločin. Informovala o tom agentura AP. Meta odkazoval na kauzu spojenou s albánským ústavním soudem. Šest z devíti soudců totiž muselo odejít ze svého postu, neboť nesplňovali protikorupční pravidla. Z hledání jejich náhradníků se však stala politická estráda. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.