The Capitals: Italské Hnutí pěti hvězd zavrhlo koalici s Berlusconiho stranou

© EPA-EFE/FRANCO CAUTILLO

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

ŘÍM

Forza Italia nebude ve vládní koalici. Luigi Di Maio, předseda Hnutí pěti hvězd (M5S), důrazně odmítl spojení sil vládní koalice s Forza Italia (FI), středopravicovou stranou Silvia Berlusconiho. Ta je v současnosti v opozici spolu s Ligou severu (Lega) a Bratry Itálie (FdI).

„Ve vládní koalici teď nejsou žádné problémy, takže diskuze ohledně přijetí Forzy nedává smysl. Já respektuji všechny, ale Hnutí pěti hvězd a Berlusconi jsou dva úplně odlišné světy,“ dodal Di Maio. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Španělské zdravotní sestry jsou proti testování v lékárnách. Federace španělských zdravotních sester ve čtvrtek zaslala dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Španělské sestry ji informovaly o potenciálním nebezpečí, které vyplývá z povolení provádět antigenní testy na covid-19 v lékárnách. Dle jejich vyjádření by opatření vedlo ke zvýšení rizika nákazy v Evropě. (EUROEFE)

ATHÉNY

Džihádista zadržen. Řecké protiteroristické jednotky zadržely na území země 27letého džihádistu původem ze Sýrie, který do země přicestoval v roce 2018 a pobýval v místním uprchlickém táboře. Džihádista byl aktivním členem ISIS. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

AfD dostala pokutu. Krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) dostala půlmilionovou pokutu za protizákonné přijetí dvou finančních příspěvků. Dárce totiž svým jménem daroval peníze, které patřily jiné osobě. Přijetí takového daru politickými stranami je v Německu nelegální. Informoval o tom deník Der Spiegel. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Airbnb musí o svých tržbách informovat úřady. Platforma Airbnb musí od ledna 2021 vykazovat v Rakousku své skutečné výdělky, aby je pak ministerstvo financí mohlo podrobit kontrole. Cílem opatření je zjistit, zda lidé poskytující ubytování zaplatili povinnou daň. Airbnb novou povinnost uvítala s tím, že v současnosti harmonizuje a upřesňuje pravidla napříč celou zemí. V minulosti měla platforma rozepře s několika rakouskými městy ohledně daní a místních turistických poplatků. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

Další zpoždění brexitových rozhovorů. Vyjednávání o obchodní dohodě mezi EU a Spojeným královstvím se opět o zpomalila, protože jeden ze členů týmu Michela Barniera měl ve čtvrtek pozitivní test na Covid-19. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Probuzení ze snu. Po klidném podzimu a nízkým počtům nakažených koronavirem dochází nyní ve Finsku a především v metropolitní oblasti Helsinek ke komunitnímu šíření, oznámily ve čtvrtek večer zdravotnické úřady. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Parlament chce pokrok okolo rozpočtu EU. Polský parlament přijal ve čtvrtek usnesení iniciované vládní stranou Právo a spravedlnost, ve kterém volá po pokračování vyjednávání o víceletém finančním rámci EU a po dosažení dohody. Výsledkem má být podle poslanců rozpočet, který bude v souladu s unijními smlouvami a závěry Evropské rady z července. (Monika Mojak| EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Slovensko se distancovalo Orbánova tvrzení. „Nevidím žádný důvod, proč by nás podmínka vlády práva měla znepokojovat,“ prohlásil ve čtvrtek slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Ministr také vyvrátil tvrzení Viktora Orbána, podle kterého podmíněnost vyplácení fondů EU s dodržováním právního státu souvisí i s přijímáním migrantů. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

EU odrazuje Maďarsko od využití ruské vakcíny. Maďarsko obdrželo první vzorky ruské vakcíny proti covid-19, informoval o tom ministr zahraničí Péter Szijjártó. Deset dávek je nyní v laboratoři, kde budou mít maďarští specialisté příležitost ji prozkoumat a případně rozhodnout o jejím povolení. Maďarské plány ale narážejí na obavy Evropské komise, podle které by mohlo nasazení ruské vakcíny poškodit obecnou důvěru v očkování. Komise zdůraznila, že před uvedením na trh v EU musí být vakcíny schváleny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Informovala o tom agentura Reuters. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Europoslancům přišlo „šokující“ video. Všem členům Evropského parlamentu přišlo do emailové schránky video, na kterém jejich bulhraský kolega Angel Dzhambazki (ECR/VMRO) „hází miniaturní bomby a stříká vodu z hasičské hadice na protestující lidi před sídlem strany VRMO v Sofii“. Video rozeslalo „Jedovaté Trio“, jedna ze skupin, které stojí za organizací protivládních protestů v Bulharsku. (Krassen Nikolov and Antonia Kotseva | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Národní komise pro očkování. Rumunsko zaznamenává více než 10 000 nových případů nákazy denně, vláda proto schválila vytvoření národní komise pro koordinaci očkování proti nemoci covid-19. Komise, ve které zasednou představitelé mnoha vládních institucí, má na starost přípravu strategie a akčního plánu očkování, jakmile budou vakcíny k dispozici. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Násilí na hranicích? Chorvatské ministerstvo vnitra odmítlo „novou vlnu nepodložených obvinění“ proti chorvatské pohraniční policii, a to poté, co německý týdeník Der Spiegel zveřejnil záběry, které údajně ukazují brutální chování policie vůči migrantům na bosensko-chorvatské hranici. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ | BUDAPEŠŤ

Slovinsko-maďarská železniční trať. Slovinská vláda předložila zahraničnímu výboru v parlamentu iniciativu, která zkompletuje dohodu mezi Slovinskem a Maďarskem na spolupráci při výstavbě a správě druhé železniční trati mezi městy Divača a Koper (2TDK). (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Chcete do EU? Nestěhujte ambasády. Evropská unie očekává, že Srbsko a Kosovo budou jednat v souladu se svými strategickými záměry připojit se k EU, a tím pádem nepřesunou své ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. V reakci na otázku europoslance to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.