The Capitals: Italská pravice se nepřipojila k protifašistickým protestům

© EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


ŘÍM

Italská pravice se nepřipojila k protifašistickým protestům. Římské ulice v sobotu zaplavily tisíce lidí. Demonstrující chtěli vyjádřit podporu odborovému svazu CGIL, jehož sídlo se 9. října stalo terčem útoku neofašistů. Ke zhruba 100 tisícovému davu se připojili zástupci hlavních politických sil ze středolevého politického spektra, nechyběl ani tajemník Demokratické strany Enrico Letta či bývalý premiér Giuseppe Conte, jehož vláda byla spojena s Hnutím pěti hvězd.

Kdo na demonstraci chyběl, byli středopravicoví politici, výjimkou byl poslanec Elio Vito ze strany Forza Italia Silvia Berlusconiho.

Nezájem pravicových stran o protifašistickou demonstraci se stal terčem kritiky levice. „Pokud čelíme takovému vážnému a bezprecedentnímu faktu v moderní historii naší země, bylo by rozumné, kdybychom na něj reagovali jednotně,“ prohlásil levicový expremiér Massimo D‘Alema.

Předseda pravicové Ligy Matteo Salvini označil demonstraci jako politickou a ohradil se proti ní zejména kvůli tomu, že se konala den před druhým kolem římských komunálních voleb. „Fašismus a komunismus jsou v archivech naší historie. Jezdím po Itálii a nevidím žádné fašistické či nacistické nebezpečí,“ prohlásil Salvini. Předsedkyně Bratrů Itálie Giorgia Meloniová zase poznamenala, že někteří protestující nesli vlajky Sovětského svazu. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


VÍDEŇ

Kurzovy kauzy oslabují ÖVP. Rakouská vládní strana ÖVP vedla průzkumy veřejného mínění od roku 2016, kdy se vedení partaje chopil dnes již bývalý kancléř Sebastian Kurz. Ten je však nyní vyšetřován z korupce a jeho kauzy neblaze dopadají i na ÖVP. Zatímco dříve dosahovala v průzkumech více než 30 %, nyní se její výsledky pohybují mezi 24 a 26 %. Na krk jí tak dýchají sociální demokraté s 24 % nebo pravicová FPÖ, která se po svých vlastních korupčních kauzách vrátila na 21 %. Zelení nyní dosahují zhruba 12 %, stejně jako liberální NEOS. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


OSLO

Norští centristé kritizují EU. Nová norská menšinová vláda labouristů a centristů se chopila úřadu ve čtvrtek 14. října. Postoj k EU je přitom jedním z bodů, na kterém se strany neshodnou. Zatímco labouristé podporují spolupráci Norska s jeho „evropskými sousedy“, centristé měli na svých stránkách dlouho zveřejněný slogan „Ne EU“. Centristé nejsou spokojeni s dohodou o Evropském hospodářském prostoru a chtějí ji revidovat. Nelíbí se jim ani členství země v schengenském prostoru. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


BUDAPEŠŤ

Orbán má vyzyvatele. Maďarská opozice má jasno. Do boje o premiérské křeslo vyšle nezávislého kandidáta Pétera Márkiho-Zaye. V primárkách obdržel 56,7 % hlasů, zatímco jeho levicová sokyně Klára Dobrevová získala 43,3 %.

Márki-Zay se hlásí ke konzervativním křesťanským hodnotám. V nedávném rozhovoru pro EURACTIV.com prohlásil, že jeho vítězství v dubnových parlamentních volbách by bylo pro EU vítězstvím. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Skončete s mučením na hranicích! Neklidný víkend má za sebou i Varšava, kde se sešli odpůrci přísného postupu vlády vůči migrantům na polských hranicích. Nedělní demonstrace se nesla v duchu solidarity s uprchlíky, lidé volali po ukončení krutého přístupu a přijetí uprchlíků. (Piotr Maciej Kaczynski | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.