The Capitals: Italové jsou o krok blíž k dekriminalizaci konopí

© Shutterstock/Dmytro Tyshchenko

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


ŘÍM

Italové jsou o krok blíž k dekriminalizaci konopí. Petice, jejímž cílem je vyvolat referendum o dekriminalizaci pěstování a užívání konopí v Itálii, získala za pouhé čtyři dny 420 tisíc podpisů. Pokud se organizátorům podaří do konce září sesbírat podporu od dalších 80 tisíc lidí, referendum se stane skutečností.

Konopí je nyní v Itálii regulováno zákonem z roku 1990, podle kterého hrozí za jeho prodej dva až šest měsíců vežení. Za držení konopí pro osobní potřebu jsou pak lidem odjímány řidičské průkazy. Referendum má podporu i mezi politiky, příkladem je zakladatel progresivní strany Possibile Giuseppe Civati. Podle něj nyní konopí používá zhruba milion Italů. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


PAŘÍŽ

3 000 suspendovaných zdravotníků. Francouzští zdravotníci, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19, nemohou dle nově platné francouzské legislativy nastoupit do práce. Ke včerejšímu dni tak bylo suspendováno zhruba 3 000 z nich. Informoval o tom ministr zdravotnictví Oliver Véran v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL. Vláda očekává, že zavedení a prosazování tvrdých pravidel přiměje dosud neočkované zdravotníky k tomu, aby svůj postoj změnili. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


MADRID

Vysoké ceny energií trápí Španělsko. Španělsko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní cenu energie. Ta se vyšplhala na 188,18 eur za MWh, což znamená 22% nárůst během jednoho týdne. Cena roste navzdory vládním opatřením, jako je snížení daňových sazeb nebo zastropování spotřebitelských cen.

Zdražování energie trápí nejen Španělsko, ale také další části Evropy. Raketový růst cen souvisí se zdražováním zemního plynu a emisních povolenek. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


VARŠAVA

Polští zdravotníci stávkují. Polští lékaři i zdravotní sestry již celý týden protestují za zvýšení vládních výdajů ve zdravotnictví. Požadují navýšení financování sektoru ze současných 7 % HDP na alespoň 8 %. Pro srovnání – průměrné výdaje na zdravotnictví v zemích EU dosahují 10 %. Zdravotníci požadují také nárůst mezd a posílení personálních kapacit. I v těchto oblastech si totiž Polsko vede výrazně podprůměrně. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl)


BRATISLAVA

Pakt svobodných měst se rozrůstá. Bratislava, Budapešť, Praha a Varšava se před dvěma lety rozhodly podepsat Pakt svobodných měst, jehož cílem je podpořit spolupráci metropolí a posílit principy demokracie, svobody, transparence a boje proti populismu. Dnes čítá listina signatářů více než 20 měst po celém světě, mezi nimi se objevil například Amsterdam, Barcelona, Florencie, Frankfurt, Londýn či Tchaj-pej.

„Velmi mě těší, že se k demokratickým hodnotám hlásí čím dál více měst, které se stávají epicentrem změny,“ prohlásil bratislavský primátor Matúš Vallo při příležitost setkání primátorů svobodných měst v Budapešti. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


LUBLAŇ

Slovinský premiér vyzval k podpoře Litvy. Slovinský premiér Janez Janša zaslal dopis členským státům EU, ve kterém je vyzval k diplomatické podpoře Litvy v jejím sporu s Čínou. „Číně budeme úspěšně čelit pouze, pokud přijmeme jednotný, koherentní a společný postoj. Musíme se postavit za každý členský stát, který čelí tlaku,“ píše se v dopise adresovaném lídrům EU.

Slovinsko předsedající Radě EU iniciovalo dopis v reakci na odvolání čínského velvyslance z Litvy. Peking se tak rozhodl poté, co se Litva jako první evropská země rozhodla otevřít na svém území zastupitelský úřad Tchaj-wanu.

„Litva je stejně jako všechny členské státy EU suverénní zemí a má právo rozvíjet své vztahy s Tchaj-wanem. Musíme ukázat proaktivní a asertivní solidaritu s Litvou. Musíme ukázat Číně, že stojíme jeden za druhým a že nedovolíme Číně, aby někoho z nás ohrožovala,“ uvádí se v dopise. (Sebastijan R. Maček | STA)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.