The Capitals: Itálie kritizuje bilaterální dohody o otvírání hranic. Česko mezitím jedná s Řeckem

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


OTVÍRÁNÍ HRANIC

ŘÍM 

Itálie je připravena přivítat turisty z Evropy. „Od 3. června budeme moci cestovat mezi italskými regiony a jsme připraveni přivítat Evropany, kteří v naší zemi chtějí strávit dovolenou tak, jak tomu je každý rok,“ řekl italský ministr zahraničí Luigi Di Maio během videokonference se svými deseti unijními protějšky. Ministr také slíbil, že Itálie bude všem zemím poskytovat každý týden zprávu o epidemiologické situaci v každém regionu.

Di Maio se však ohradil proti otvírání turistických koridorů a vytváření „černých listin“ zemí, které budou z těchto koridorů vynechány. „Pokud brzy nezměníme kurz, turistický sektor ve všech evropských zemích čekají vážné důsledky,“ řekl ministr s tím, že „bilaterální turistické dohody jdou proti duchu EU“. Podobné hlasy zaznívají také z Německa, které se chce vyvarovat „turistické válce“. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

Jak zachránit evropský turismus? Kompromisem můžou být vouchery

Velkou součástí dnes představeného balíčku Evropské komise jsou doporučení k bezpečnému znovunastartování cestovního ruchu uvnitř EU. Ten se kvůli pandemii potýká s obrovskými ztrátami. „Na frak“ podle europoslankyně zároveň dostávají práva zákazníků.

PRAHA

Léto v Řecku? Řada zemí se však na vzájemném otevření hranic již začala domlouvat. Příkladem je Česká republika, která jedná nejen se svými sousedy, ale i jižními státy. Jednou z prvních turistických destinací, která se kontrolovaně otevře českým turistům, by podle ministerstva zahraničí mohlo být Řecko.

„Řecký ministr nás ujistil, že Čechům bude otevřena drtivá většina ostrovů, velmi vážně jsme řešili také variantu, že ke vstupu do Řecka nebude třeba test,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek po jednání s řeckým ministrem Harrym Theoharisem. Češi by se podle něj mohli do Řecka dostat nejpozději 1. července.

Česká republika tento týden jedná o otevření hranic také s Rakouskem. Tématem se budou zabývat lídři zemí Visegrádské čtyřky během dnešní videokonference, které se účastí i německá kancléřka Angela Merkelová.  (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BRUSEL

Jednání se sousedy. Belgický ministr zahraničí Philippe Goffin (MR) se setkal se svými protějšky z Francie, Nizozemska, Německa a Lucemburska. Tématem schůzky bylo postupné rušení hraničních kontrol. Belgie se podle Goffina bude řídit doporučeními, které v souvislosti s otvíráním hranic zveřejnila Evropská komise. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Otevírání hranic v EU bude mít tři etapy. Země jsou zatím v nulté fázi

Jak se budu otvírat hranice mezi členskými zeměmi? Pomoci může aktualizovaná mapa ohnisek infekce covid-19 nebo možnost cestovat mezi „zdravými“ regiony. 


ZÁPAD

BERLÍN / PAŘÍŽ

Francie a Německo chtějí na obnovu 500 miliard eur. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron včera večer představili iniciativu, která má Evropu vyvést z krize. Program v rozsahu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun) na hospodářskou obnovu po krizi způsobené koronavirem má být určen nejhůře postiženým zemím a ekonomickým sektorům. Plán počítá mimo jiné s tím, že EU si peníze na obnovu půjčí na finančních trzích. (Christina Goßner and Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Německo a Francie chtějí záchranný fond s 500 miliardami eur

Německo a Francie navrhují vytvořit evropský program v rozsahu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun) na hospodářskou obnovu po krizi způsobené koronavirem. Podporu z fondu mají dostávat země a sektory nejhůře postižené pandemií.

VÍDEŇ

Školy zahájily testovací provoz. První skupina 350 000 dětí se v pondělí 18. května vrátila do školních lavic. Žáci musejí dodržovat sociální odstup a chránit sebe a své okolí rouškami. Podle ministra školství Heinze Fassmanna (ÖVP) se zatím jedná o „testovací provoz“ před začátkem nového školního roku. Rakouské školy se na podzim plně otevřou jedině za předpokladu, že zemi nezasáhne druhá vlna nákazy covid-19. Pokud by se tak stalo, školy budou fungovat pouze v tomto testovacím provozu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)


SEVER

HELSINKY

Prezident Niinistö volá po jednotě EU. Evropská unie může ztratit své mezinárodní postavení, a dokonce čelit hrozbě svého vlastního přežití, pokud nedokáže identifikovat a vyřešit své vnitřní problémy, napsal finský prezident Sauli Niinistö v komentáři, který se v sobotu objevil v řadě finských novin. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Omezení migrace z EU. Velká Británie se blíží k ukončení volného pohybu poté, co zákonodárci dali v pondělí zelenou návrhu nového imigračního zákona v poměru hlasů 351 pro a 252 proti. Návrh, který zůstával u ledu od prosincových voleb, dává občanům EU stejná práva pobývat a pracovat v Británii, jako mají imigranti z ostatních zemí světa.

Zákon má na ostrovy nalákat „vysoce kvalifikované“ pracovníky, a po žadatelích chce splnění podmínek včetně konkrétní pracovní nabídky od prověřeného zaměstnavatele a ročního platu nejméně 25 600 liber (791 000 korun). (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

První fáze rušení omezení. Irsko zahájilo první fázi postupného rušení omezení kvůli pandemii, po celé zemi se otevírají obchody. Zahradnická centra, prodejny elektroniky, farmářské trhy, optiky, centra pro neslyšící, golfová hřiště a vybraná sportoviště můžou znovu otevřít.

Ministr zdravotnictví Simon Harris zároveň v pondělí navrhl poskytnout v roce 2020 očkování na chřipku zdarma všem dětem ve věku 2-12 let a také všem „rizikovým“ skupinám do 69 let. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Španělé se dočkali rozvolnění opatření. V pondělí se 32 milionů Španělů (zhruba 70 % populace) dočkalo rozvolnění koronavirových opatření. Stalo se tak po dlouhé a striktní karanténě, která trvala od 14. března. Zatímco většina Španělska postoupila do první fáze rozvolňování, kterou vláda nazývá „přechodem k novému normálnímu stavu“, nejvíce zasažené oblasti, Madrid a Barcelona, zůstávají v nulté fázi.

Turismus by mohl začít fungovat na konci června. Vláda doufá, že do té doby bude možné uvolnit všechna omezení pro cestování. V pondělí to řekl ministr dopravy José Luis Ábalos. (EuroEFE.EURACTIV.es)

ATHÉNY

Karanténa po příjezdu bude povinná i nadále. Řecké úřady prodloužily platnost povinné 14denní karantény, kterou musí absolvovat každý, kdo přiletí do země. Opatření potrvá až do konce května (AMNA.gr)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Čtvrtá fáze. Po deseti týdnech v karanténě se 1. června otevřou slovenské školky a první stupeň základních škol. V zařízeních se budou muset dodržovat přísná hygienická opatření. Rodiče se nicméně budou moci dobrovolně rozhodnout, zda své děti do školy už v červnu pošlou, či nikoli. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Návrat na oblohu. Polské aerolinky LOT začnou od 1. června opět vypravovat své lety. Nejprve se obnoví domácí linky, neboť polské hranice zůstávají nadále uzavřené. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)


BALKÁN

SOFIE

Postřik proti covid-19. Bulharské samosprávy napříč zemí se rozhodly zatočit s koronavirem s pomocí plošných postřiků chemikáliemi. Využívají k tomu nejen kamiony, ale i letadla. Některé obce postřiky cílí přímo na romské osady. Národní středisko pro boj s covid-19 ale před takovými praktiky varuje a označuje je za nebezpečné. (Georgi Gotev, EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Centrální banka v akci. Rumunská centrální banka v dubnu a květnu výrazně navýšila objem finančních injekcí, díky kterým se má bankovní trh zalít potřebnou dávkou likvidity. Informoval o tom guvernér bank Mugur Isarescu. (EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Rozpuštění parlamentu. Devátý chorvatský parlament včera ukončil svou poslední schůzi. Většina poslanců na ní totiž odhlasovala jeho rozpuštění. Pro jich bylo 105, proti osm a čtyři se zdrželi. Nyní je na prezidentovi Zoranu Milanovićovi, aby stanovil datum parlamentních voleb. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinsko vyšle na oběžnou dráhu dva satelity. Tristan a Nemo HD se vypraví do vesmíru 19. června. Informovalo o tom slovinské Centrum excelence pro vesmírnou vědu a technologie. Příští týden se vědci pustí do další fáze příprav, které musely být už několikrát odloženy. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

BĚLEHRAD

Na vážkách ohledně nové metodologie. Srbsko se zatím nerozhodlo, jestli v dalším procesu svého přistupování k EU začne využívat novou metodologii, protože evropští partneři zatím dostatečně nevysvětlili, co nová metoda obnáší, řekla srbská ministryně pověřená otázkou přístupu do EU Jadranka Joksimovićová v rozhovoru pro rádio Svobodná Evropa (RFE).

„Srbsko se nestaví proti nové metodologii, ale potřebujeme vědět, jakým způsobem bude doceněn náš dosavadní pokrok,“ dodala Joksimovićová. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Lídři podpořili směřování západního Balkánu do EU. Konkrétní sliby ale chybí

Lídři EU a jejích zemí se na včerejším videosummitu se svými protějšky ze západního Balkánu zavázali, že regionu poskytnou rozsáhlou pomoc při řešení dopadů pandemie. Jeho směřování do EU však podpořili jen vágně, přetrvávají navíc spory v zahraničněpolitických prioritách.


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.