The Capitals: Itálie je kvůli koronaviru v izolaci. V Evropě se zavírají školy a ruší veřejné akce

© EPA/ ANGELO CARCON

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

KORONAVIRUS V EVROPĚ

ŘÍM

Karanténa. Italská vláda se kvůli koronaviru rozhodla izolovat celou zemi. Lidé by měli omezit cestování a veškeré veřejné akce včetně fotbalových zápisů Serie A budou zrušeny. Školy v Itálii zůstanou zavřené až do 3. dubna. Počet případů nákazy koronavirem se v pondělí vyšplhal na 9 172. Onemocnění již podlehlo 463 osob. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

ATHÉNY

Další nakažení. Řecko hlásí již 88 případů nakažení koronavirem. Čtyři nové případy ze včerejška přitom nemají žádnou souvislost s dosavadními nakaženými. Vláda proto zvažuje přísnější opatření včetně uzavření škol.

Nedávný průzkum také ukázal, že každý třetí Řek si myslí, že vědci již vyvinuli lék na koronavirus, který je ale záměrně ukrýván.

MADRID

Uzavřené školy. Počet případů nákazy koronavirem se v Madridu za posledních 24 hodin více než zdvojnásobil. K nárůstu případů došlo v pondělí v celém Španělsku, kde se počet nakažených zatím vyšplhal na 1204. Koronaviru zde zatím podlehlo 24 osob. Vzhledem k šířící se nákaze primátorka Madridu Isabel Díaz Ayusová vydala rozhodnutí o uzavření veškerých vzdělávacích zařízení (školek, základních škol, středních škol i univerzit). Zařízení se uzavřou ve středu na dobu 14 dní. (Fernando Heller | EuroEFE.es)

LISABON

Opatření k minimalizování dopadu koronaviru. Portugalská vláda zdvojnásobí úvěry na podporu financí podniků ze 100 milionů na 200 milionů euro. Jedná se o jedno z opatření, které má minimalizovat dopady nového koronaviru, vláda jej oznámila sociálním partnerům v pondělí.

VARŠAVA

Polsko eviduje 17 případů. Počet nakažených koronavirem v Polsku stoupá, vláda se proto rozhodla spustit kontroly na hranicích s Německem a Českou republikou. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Více než polovina občanů v obavách. Celkem 56 % Maďarů se obává epidemie nového koronaviru, vyplývá to z čerstvého průzkumu provládní nadace Századvég Foundation, který byl zveřejněn minulý pátek (6. března). Oproti tomu 43 % obyvatel se koronaviru nebojí vůbec. 87 % Maďarů považuje za daleko větší hrozbu klimatickou změnu a 63 % se podle průzkumu domnívá, že mnohem závažnější je hrozba nelegální migrace. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr, Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BUKUREŠŤ

Rumunsko od středy uzavře školy. Rumunsko se rozhodlo uzavřít na období mezi 11. a 22. březnem všechny školy. Pokud bude třeba, doba uzavření může být prodloužena. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Nová opatření. Slovinská národní bezpečnostní rada v pondělí (9. března) potvrdila 23 případů nákazy koronavirem Covid-19. V souvislosti s tím oznámila, jaká budou zavedena opatření proti dalšímu šíření nákazy. S ohledem na možný výskyt infekce v oblasti slovinsko-italské hranice bude například na lublaňském letišti příchozím cestujícím povinně měřena teplota. Dále rada oznámila, že události pořádané uvnitř budou omezeny na 100 účastníků a sportovní akce, kde se očekává více než 500 návštěvníků – jako například Vitranc Cup nebo mistrovství světa ve skocích na lyžích v Planici – se budou konat bez diváků.

Slovinská vláda zároveň načrtla opatření, která by měla zmírnit dopady epidemie na ekonomiku. Jejich cílem je snížit očekávané ztráty slovinských firem, které se odhadují až na 998 milionů eur. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

DALŠÍ ZPRÁVY

BERLÍN

Merkelová tiší obavy konzervativců. V průběhu pondělního německo-řeckého ekonomického fóra se kancléřka Merkelová snažila uklidnit obavy v řadách křesťanských demokratů (CDU) ohledně situace na řecko-tureckých hranicích. „2020 není 2015,“ řekla. Dále vysvětlila, že ona sama i německá vláda se za posledních pět let poučily a podle toho také budou čelit nové vlně uprchlíků. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Rakouští europoslanci hodnotí 100 dní působení Evropské komise. Předsedkyni Komise po 100 dnech v úřadu pochválila pouze Angelika Winzigová z ÖVP, sesterské strany křesťanských demokratů (CDU), jejichž členkou je i Ursula von der Leyenová.

Strana Zelených ale pro Leyenovou příliš pochval nemá. Vedoucí europarlamentní delegace Monika Vanaová řekla, že stávající Komise jedná pomalu, stejně jako ta Junckerova. Sociálně-demokratický europoslanec Andreas Schieder si postěžoval na nedostatek „konkrétních kroků vedoucích k uskutečnění plánů skoro ve všech klíčových oblastech“. Podle Claudie Gamonové z řad liberálů jsme svědky zatím malého pokroku, prstem nenamířila ovšem na Komisi, ale spíše na Radu, která „může zablokovat důležité iniciativy“. Pravicová FPÖ nazvala dosavadní působení předsedkyně jako „100 dní zpoždění“. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Francouzi jsou věrní svým starostům. Loajalita bude klíčovým faktorem úspěchu v příštích komunálních volbách. Vypovídá o tom průzkum veřejného mínění zveřejněný 6 dní před prvním kolem hlasování. Průzkum dále ukazuje, že polovina Francouzů uvažuje o znovuzvolení stávajícího starosty, případně kandidáta, kterého dotyčný podpoří v případě, že nebude usilovat o znovuzvolení. Většina Francouzů je s průběhem volebního období starostů spokojená, 65 % respondentů dokonce označilo jejich práci za excelentní nebo dobrou. (EURACTIV.FR)

///

BRUSEL

Mise prodloužena. Belgický král posunul termín, do kterého mají Patrick Dewael (Otevření vlámští liberálové a demokraté – OpenVld) a Sabine Laruelle (Reformní hnutí) „urychleně sestavit vládu“, na 16. března. V tiskovém prohlášení to uvedl královský palác.

Křesťanští demokraté ze strany CD&V v pondělí zopakovali, že s ohledem na nedávný vnitrostranický průzkum nadále požadují, aby příští belgickou federální vládu tvořila vlámská většina. Předseda CD&V Joachim Coens zároveň uvedl, že trvá na tom, aby vlámští nacionalisté z N-VA měli možnost se „plně účastnit sestavování vlády“. Tuto možnost ale zásadně odmítají belgičtí socialisté (PSB) a zelení. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

LISABON

Dětští uprchlíci vítáni. Portugalsko je jednou z unijních zemí, která z řeckých ostrovů přijme osamocené dětské uprchlíky. Řekla to v pondělí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která portugalskou pomoc uvítala a vyjádřila znepokojení nad situací těchto dětí. (Ana Matos Neves | Lusa.pt)

///

LONDÝN

„Šéf pro rovnost“ dočasně suspendován z Labouristické strany. Bývalý předseda Komise pro lidská práva a rovnost, Trevor Philips, už není členem opoziční Labouristické strany kvůli nedávným nařknutím z islámofobie.

Philipse vyšetřují kvůli poznámkám o pákistánských muslimech, kteří podle něj měli ve městech na severu Británie zneužívat děti a o několika muslimech, kteří měli připnuté odznaky v podobě vlčích máků na Den válečných veteránů, tzv. „Neděli vzpomínek“ (Remembrance Sunday). Philips byl přitom jednou z veřejných osobností, které před loňskými parlamentními volbami podepsaly otevřený dopis o tom, že nemohou dále podporovat Labouristickou stranu, protože není schopná se vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. (Ben Fox | EURACTIV.com)

///

BRATISLAVA

Matovič uvažuje o zrušení nákupu stíhaček F-16. Budoucí slovenský premiér Igor Matovič (OL’aNO) v televizní debatě naznačil, že Slovensko možná nepřistoupí ke koupi 14 amerických bojových stíhaček F-16. Smlouva potvrzující nákup za celkem 2 miliardy eur byla stávající vládou podepsána v prosinci roku 2018. Přestože je odstoupení teoreticky možné, dle Denníku N by mu v praxi čelilo mnoho překážek. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Podle Webera je Babiš ve střetu zájmů. Nemůže být pochyb o tom, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl šéf europarlamentní frakce lidovců (EPP) Manfred Weber. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

///

LUBLAŇ

Premiérova strana vítězí v průzkumech. Strana SDS (EPP), v jejímž čele stojí nový slovinský premiér Janez Janša, se těší rostoucí podpoře veřejnosti. V nejnovějším průzkumu získala 19,6 %, což je o 1,4 p.b. více než před měsícem. Strana jeho předchůdce Marjana Šarece, LMŠ, naopak podporu ztrácí. Nyní je na 13,8 %, před měsícem přitom měla 16,6 %. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

Číňané mají zájem o chorvatský přístav. Čínské konsorcium v čele s Ningbo Zhoushan Port Company Limited chce provozovat kontejnerový terminál Zagreb Deep Sea v přístavním městě Rijeka. Konsorcium nabídlo roční koncesní poplatky ve výši 2 milionů eur a chce se postarat o dostavbu terminálu během následujících pěti let. S další nabídkou, a to ve výši 1 milionu eur ročně, přišla nizozemská společnost APM Terminal BV a chorvatská Enna Logic. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Srbsku se daří přibližovat k EU. Srbsku se v roce 2019 dařilo rychleji přibližovat k deklaracím a opatřením společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Dle výroční analýzy Centra pro mezinárodní a bezpečnostní otázky (ISAC) zveřejněné 9. března je nicméně míra celkového přiblížení nižší než ve zbytku regionu.

Ze zprávy vyplývá, že sbližování s EU poškodila především otázka Kosova a snaha o ochranu dobrých vztahů s Ruskem a Čínou.

Vučić si je jistý podporou Spojených států. Srbský prezident Aleksandar Vučić je přesvědčen o tom, že USA budou nadále požadovat, aby Priština splnila podmínky nezbytné pro zahájení dialogu s Bělehradem. Dle Vučiće také „není pochyb“ o tom, že některé členské státy EU vykazují „značnou míru sympatií“ kosovskému premiérovi Albinu Kurtimu. (EURACTIV.rs)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.