The Capitals: Itálie jde k soudu, nechce sdílet data nutná k vyšetřování terorismu

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

ŘÍM

Itálie jde k soudu. Evropská komise žaluje Itálii za to, že neplní tzv. Prümskou dohodu o justiční spolupráci napříč členskými zeměmi, která umožňuje státům sdílet informace o DNA, otiscích prstů a dalších identifikační údaje při vyšetřování. Podle Komise je právě tato spolupráce jedním z nejdůležitějších nástrojů boje proti terorismu a zločinu. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


NOVINKY Z BRUSELU

Mírný pokrok v otázce migrace. Slovinský ministr vnitra Aleš Hojs, jehož země nyní EU předsedá, se po neformálním jednání se svými kolegy ministry z ostatních zemí EU nechal slyšet, že i když se pozice jednotlivých států k migračním otázkám stále dost liší, všichni chtějí vidět pokrok.

K mírnému posunu nyní skutečně došlo, státy zřejmě našly společnou řeč v otázce nařízení o databázi otisků prstů EURODAC. Další progres bude podle Hojse záviset na tom, jaké ústupky budou ochotné udělat státy Středomoří nebo Visegrádská čtyřka. (Sebastijan R. Maček | sta.si)


ZÁPAD

BERLÍN

Západní Německo zasáhly silné povodně. V Porýní-Falcku se po silných děštích, které vyústily až ve zničujícící povodně, stále pohřešují desítky osob, více než 40 jich zahynulo. „Takovou katastrofu jsme ještě neviděli. Je to opravdu zničující,“ uvedla ministerská předsedkyně Porýní-Falcka Malu Dreyerová.

Povodně oživily německou debatu o dopadech změny klimatu, což může významně posílit předvolební preference Strany zelených před letní volební kampaní. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de, Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Francie je skeptická ohledně rozšiřování trhu s uhlíkem. Přestože Francie sdílí ambici Evropské komise „postavit Evropu do čela bitvy s klimatickou změnou“, vyjádřila výhrady k sociálním důsledkům rozšíření trhu s uhlíkem, popsaném v novém balíčku Fit for 55, na odvětví stavebnictví a dopravy.

„Francie má výhrady k důležitosti tohoto opatření a jeho důsledkům pro domácnosti a malé podniky. Bude pokračovat v jednáních, aby zajistila, že sociální spravedlnost a solidarita zůstanou jádrem opatření v oblasti klimatu,“ uvedlo ministerstvo ekologické transformace. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Vyšetřování je u konce. Zvláštní poslanecký výbor ukončil při svém čtvrtečním sezení vyšetřování korupční kauzy bývalé vládní koalice ÖVP-FPÖ, pro kterou se vžilo označení „Ibiza Gate“. Opoziční poslanci se opírali zejména do kancléře Sebastiana Kurze a upozorňovali, že tehdejší vláda se pokoušela vytvořit v Rakousku „stát ve státě“. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Finanční injekce pro oblasti zasažené povodněmi. Lucemburská vláda vyčlenila 50 milionů eur na pomoc lidem, které ve středu a ve čtvrtek zasáhly silné povodně. Kvůli nim musela být řada lidí evakuována ze svých domovů, poškozeny byly jak budovy, tak i silnice a železniční tratě. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

DUBLIN

Do restaurace „už“ 26. července. Místopředseda irské vlády Leo Varadkar oznámil, že 26. července by se mohly otevřít vnitřní prostory restaurací. Ty dosud zůstávají kvůli nákaze covid-19 zavřené. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

VILNIUS

Z Bagdádu do Litvy. Jen několik dní po tom, co běloruský prezident Alexandr Lukašenko pohrozil „zaplavením“ Evropy migranty, do Litvy začali přijíždět především Kurdové z Iráku. ( LRT.lt/en)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Justiční spor mezi Varšavou a Lucemburkem pokračuje. Soudní dvůr EU ve čtvrtek nařídil Polsku, aby okamžitě přestalo uplatňovat předpisy týkající se disciplinární komory polského nejvyššího soudu. Soud EU má za to, že disciplinární komora může být zneužita k vytváření politického tlaku na soudce. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Komise si došlápne na Maďarsko i Polsko kvůli právům LGBTQI+. Evropská komise spustila hned tři řízení proti Maďarsku a Polsku kvůli omezování práv LGBTQI+ komunit. Státy nyní mají dva měsíce na to, aby na výzvu Evropské komise zareagovaly. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Agresivní popírači očkování útočí na doktory. Napětí okolo očkování na Slovensku roste, popírači vakcinace začali protestovat před domy známých doktorů, kteří očkování podporují. Informoval o tom Denník N. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Více případů, méně turistů. Počet nových případů covid-19 ve Španělsku roste a spolu s ním i nová opatření, která mají šíření viru zastavit. Pro místní turistický sektor to představuje další tvrdou ránu. Problém se týká středomořských destinací, Baleárských ostrovů i Kanárských ostrovů. (EUROEFE)

LISABON

Zákaz vycházení se vrací. Portugalsko se podobně jako Španělsko potýká s nárůstem počtu nakažených covidem-19. 90 obcí z 278 již bylo přesunuto na seznam vysoce rizikových oblastí, bude v nich proto platit zákaz nočního vycházení. (Sónia Miguel and Lucília Tiago, Lusa.pt)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Nouzové přistání. Na bukurešťském náměstí nouzově přistál americký vrtulník Black Hawk. Vrtulník se účastnil příprav na vojenskou přehlídku, když náhle začal ztrácet výšku. Incident je nyní předmětem vyšetřování. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ | VÍDEŇ | ZÁHŘEB

Prezidenti tří zemí vyzývají k urychlení očkování. Prezidenti Slovinska, Chorvatska a Rakouska se shodli na tom, že počet lidí očkovaných proti covid-19 by měl vzrůst. Vlády by však podle nich neměly tlačit na lidi, kteří si očkování nepřejí. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Laschet povede Německo správným směrem. Chorvatský premiér Andrej Plenković ve čtvrtek prohlásil, že konzervativní kandidát na německého kancléře Armin Laschet povede Německo tím správným směrem. Plenković uvedl, že se s Laschetem velmi dobře zná. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.