The Capitals: Itálie dělá nejvíc dluhů a má získat nejvíc peněz, stěžuje si slovenský ministr

© EPA/ CHRISTIAN BRUNA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Plán obnovy? Je to hazard! Ministr hospodářství Richard Sulík (Sloboda a Solidarita) označil v rozhovoru pro konzervativní plátek postoj.sk unijní plán obnovy v hodnotě 750 miliard eur za „nebezpečnou hru“ a riskantní krok pro celou EU. Společný evropský dluh označil za morální hazard, který „nemá daleko k šílenství.“

„Největší pomoc ve výši 80 miliard eur má dostat Itálie, která dělá nejvíc dluhů a nejméně reforem,“ uvedl Sulík v rozhovoru.

Sulík je mnoha aktéry pokládán za viníka pádu vlády Ivety Radičové v roce 2011, kdy jeho strana odmítla hlasovat pro prodloužení dočasného Evropského nástroje finanční stability. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Více ventilátorů než je potřeba. Maďarská vláda utratila 850 milionů eur za nákup více než 16 tisíc ventilátorů, i přes to, že podle odborných analýz by jich bylo při nejhorším scénáři potřeba maximálně osm tisíc. Informoval o tom portál 444.hu. Vláda nákup vysvětlila tak, že chtěla mít vzhledem k situaci na trhu jistotu, aby dorazilo alespoň 10 tisíc přístrojů. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRAHA

Nárůst počtu kyberútoků během pandemie. Při koronavirové krizi zaznamenal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) asi třetinový nárůst počtu kybernetických incidentů. Na dnešní konferenci o bezpečnosti na Pražském hradě to řekl ředitel NÚKIB Karel Řehka. Přibližně v polovině případů byla zašifrována data prostřednictvím vyděračských programů (ransomware).

Česko podle Řehky má zatím štěstí, jelikož velké světové kyberútoky a incidenty se ČR dosud vyhnuly. „Ale myslím, že to nebude trvat věčně,“ míní. Pandemie podle něj paradoxně byla užitečná v tom, že na problematiku kyberbezpečnosti upozornila manažery a politiky. Častým terčem kyberútoků jsou v Česku například nemocnice. (ČTK)


ZÁPAD

BERLÍN

Záchrana Lufthansy požehnána. Navzdory obavám z veta největšího akcionáře byl záchranný balíček pro společnost Lufthansa schválen 98 % hlasů. Dohoda o celkové výši 9 miliard eur byla ve čtvrtek (25. června) potvrzena také Evropskou komisí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ / AMSTERDAM

Francie a Nizozemsko se dohodly na záchraně KLM. Nizozemská vláda již nebude dále blokovat poskytnutí půjček a záruk v hodnotě 4 miliard eur letecké společnosti KLM. (Reuters)

BRUSEL

V Belgii vzniká koro-komise. Belgický parlament schválil vznik zvláštní vyšetřovací komise, která se bude zabývat postupem Belgie při řešení pandemie covid-19. Skupina začne pracovat hned po letních prázdninách. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finsko v sevření. Epidemiologická situace ve Finsku se v červnu výrazně zlepšila. Počet nahlášených případů a úmrtí se udržoval na nízkých hodnotách, vláda proto rozvolnila mnohá omezení. Stav u západních i východních sousedů ovšem není vůbec příznivý.

Rusko ve čtvrtek zaznamenalo celkem 613 994 nakažených, nemoci k tomuto dni podlehlo téměř 9 tisíc osob a za jediný den bylo nahlášeno celkem 7 tisíc nových případů. Švédsko ke stejnému datu informovalo o 62 324 nakažených a 5 209 úmrtích. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Starmerova první zkouška. Nový lídr labouristů Keir Starmer čelí prvnímu stranickému sporu poté, co dal výpověď Rebecce Long-Baileyové, stínové ministryni školství a jeho dřívější sokyni v souboji o předsednické křeslo. Long-Baileyová se provinila tím, že retweetovala článek, který podle Starmera obsahoval antisemitskou konspirační teorii. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Na otevření škol potřebujeme více času. „Škola je jedním z pilířů našeho sociálního systému: jde o naše děti, naši budoucnost,“ řekl ve čtvrtek (25. června) italský ministerský předseda Guiseppe Conte v reakci na otázku ohledně zářijového návratu do škol. „Ministryně školství Lucia Azzolinová jednala s odbory a místními samosprávami. Každý den pracujeme na tom, abychom v září zajistili bezpečný návrat do škol,“ dodal premiér. „Potřebujeme trochu více času. Stále tu jsou nevyužité fondy pro školní budovy. Děláme vše pro to, abychom byli připraveni.“ (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

USA musí uvalit sankce na Turecko. Americký senátor Robert Menendez v exkluzivním rozhovoru pro ERT prohlásil, že americká administrativa by neměla házet Řecko a Kypr do jednoho pytle s Tureckem. Právě Turecko je totiž zodpovědné za napětí ve východním Středomoří, za což si podle Menendeze zaslouží sankce. (AMNA.gr)

NIKÓSIE

Turecká ilegální těžba musí přestat. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell se ve čtvrtek setkal se zástupci Kypru. Během jednání v Nikósii prohlásil, že nelegální turecké vrty v okolí ostrova musí přestat. (EURACTIV.com)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Byl guvernér centrální banky spolupracovníkem tajné policie? O tom, zda v éře komunismu Mugur Isărescu spolupracoval s tajnou policií, tzv. Securitate, má rozhodnout soud.

Isărescu, který je nejdéle sloužícím guvernérem na světě, už dříve obvinění ze spolupráce popřel. Nyní se ale úřad, který má na starosti analýzu spisů v archivech bývalé sovětské služby, obrátil na bukurešťský soud, aby o jeho nálezech rozhodl.

Nakažených přibývá. Rumunské úřady včera oznámily, že evidují za 24 hodin 460 nových případů nákazy. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Nová vlna. Chorvatsko zažívá druhou největší vlnu nákazy onemocněním covid-19 od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin přibylo 96 nových případů, většina z nich má mírné příznaky. Velký počet pozitivně testovaných je zcela bez symptomů. Místní odborníci se proto domnívají, že virus může postupem času ztrácet na síle. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Nárůst žádostí o azyl.  Počet žádostí o azyl loni ve Slovinsku vzrostl o 33 % na 3 820, zatímco v celé EU jejich počet vzrostl o 11 % na 738 425. Uvádí to včera publikovaná zpráva Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu (EASO).

Minulý týden v sobotu (20. června) policie objevila 22 migrantů ve dvou dodávkách se srbskými poznávacími značkami na hraničním přechodu Gruškovje. Podle informací mariborské policie přijeli z Bangladéše, Indie, Turecka a Sýrie a byli viditelně vyčerpaní. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.