The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.
ŘÍM
Itálie chce dřívější revizi zákazu spalovacích motorů, má podporu devíti zemí včetně Česka. Italský ministr Adolfo Urso požaduje urychlenou revizi zákazu spalovacích motorů, která by podle něj měla proběhnout už příští rok místo plánovaného roku 2026. Tvrdí, že pro svůj návrh získal podporu devíti zemí EU, včetně České republiky.
„Několik zemí v Radě již vyjádřilo své názory ohledně našeho návrhu. Zatímco někteří tak učinili na dvoustranných jednáních, která jsem pořádal: mám konkrétně na mysli Rumunsko, Slovensko, Lotyšsko, Maltu, Kypr, Polsko, Českou republiku, hovořil jsem také se Španělskem a včera s Německem,“ řekl Urso po čtvrtečním zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost. (Alessia Peretti | Euractiv.it)
VÍDEŇ
Rakouská krajní pravice může vyhrát volby, post kancléře ale zřejmě nezíská. Krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) by se měla v nedělních celostátních volbách poprat o první místo s lidoveckou ÖVP, ačkoli naděje na účast ve vládní koalici se tentokrát zdají nepravděpodobné.
Rakouská FPÖ (Patrioti) již dříve byla součástí vládnoucí koalice jak na regionální, tak i na národní úrovni, ale vítězství v celostátních volbách anebo obsazení pozice kancléře se jí dosud nepodařilo.
V posledních evropských volbách získali rakouští Svobodní 25,4 %, čímž těsně zvítězili. Lidovci (EPP), kteří skončili na druhém místě, měli 24,52 %.
Od roku 2019 FPÖ pracuje na obnovení důvěry pod vedením Herberta Kickla, protože bývalý vůdce strany a vicekancléř Heinz-Christian Strache byl zapojen do takzvané „Ibizagate”, kdy se měl dohodatovat s falešným ruským podnikatelem o pozicích ve vládě za pomoc při kampani. Tehdy to vyústilo v kolaps rakouské vládní koalice kancléře Sebastiana Kurze.
Poslední průzkumy naznačují, že základním pilířem budoucí koalice se má stát křesťansko-demokratická ÖVP kancléře Karla Nehammera. Ta si bude muset vybrat mezi vytvořením koalice s FPÖ nebo spojením se sociální demokracií (SPÖ) a dalším menším partnerem, buď Zelenými, nebo liberálním NEOS.
„Myslím, že pro nás sociální demokraty je jedna věc jasná. Žádná koalice s extrémní pravicí,“ řekl Euractivu europoslanec SPÖ Andreas Schieder (S&D). (Nicoletta Ionta | Euractiv.com)
LISABON
Portugalsko schválilo nový systém vyhošťování nelegálních migrantů. Portugalsko zavede nový systém pro navracení a vyhošťování migrantů pobývajících v zemi bez povolení. V rámci policie pak vytvoří nový Národní cizinecký a pohraniční útvar. Ve čtvrtek to oznámila vláda.
„Jednou z tragických chyb minulé vlády v oblasti migrace byl způsob, jakým byla zrušena SEF (Cizinecká a imigrační služba),“ řekl portugalský ministr António Leitão Amaro na tiskové konferenci po zasedání vlády.
Ministr zdůraznil, že nová policejní jednotka bude zodpovědná za kontrolu vzdušných hranic a vymáhání odsunu a repatriace nelegálních migrantů, což podle ministra v současnosti nefunguje. (Célia Paulo, Lusa.pt)
VARŠAVA
Polsko čelí obnovenému migračnímu tlaku na hranicích s Běloruskem. Polsko-běloruská hranice, která čelí Běloruskem organizované migraci od poloviny roku 2021, se v posledních týdnech dostává pod stále větší tlak a situace se stává vážnější, řekl ve čtvrtek ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).
„Situace je vážná. Tlak na hranici v posledních týdnech zesílil. Po červenci a srpnu, které byly relativně klidnými měsíci, přineslo září nárůst počtu nelegálních přechodů hranic,“ uvedl Kosiniak-Kamysz při čtvrteční návštěvě regionu východního Podlaska. (Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)
BRATISLAVA
Vnitřní roztržka ve Ficově koalici trvá. Roztržka mezi slovenskými vládnoucími stranami SNS a Hlas-SD (NI) zatím nepolevuje a strany dávají najevo své neshody v médiích. Premiér Robert Fico (Smer-SD/NI) zatím do sporu odmítá veřejně zasahovat.
Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko podnikl v minulých dnech několik veřejných útoků proti straně Hlas a všem jejím ministrům, které obvinil ze „selhání“ v jejich rolích. Tvrdil dokonce, že pozice ministryně zdravotnictví Zuzany Dolinkové (Hlas) je „neudržitelná“.
I když prohlásil, že setrvání ve vládnoucí koalici je „menší zlo ve srovnání s tím, když necháme převzít moc přední opoziční stranu Progresivní Slovensko (PS/RE)“, jeho komentáře vyvolaly napětí a kritiku ze strany jeho koaličního partnera.
Fico k tomu uvedl pouze, že „hádky jsou v rodinách normální“. (Natália Silenská | Euractiv.sk)
Další porci zpráv naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.
Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.