The Capitals: I Visegrád má své progresivní a liberální síly, říká pražský primátor

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

PRAHA

I Visegrád má své progresivní a liberální síly, říká pražský primátor. „Metropole zemí Visegrádské čtyřky vysílají jasný signál, že ve středoevropském regionu jsou silní aktéři hlásící se k liberálním a progresivním hodnotám a ke klíčovým a ambiciózním cílům Evropské unie, jako jsou Green Deal nebo digitalizace. Probíhají pravidelná pracovní jednání a výměna know-how v oblasti klimatické politiky, covidových opatření, ale také v oblasti lidských práv,“ říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Ruské prsty v běloruském incidentu. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli v rozhovoru pro řeckou televizi SKAI TV naznačil, že Rusko mohlo být zapletené do únosu letadla společnosti Ryanair běloruským režimem Alexandra Lukašenka. Záležitost označil za podezřelou. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Ratifikace konečně dokončena. O vzniku evropského fondu obnovy (oficiálním názvem Next Generation EU) se hovoří více než rok. Až včera se podařilo jeho vytvoření finálně posvětit – všechny členské státy EU totiž dokončily jeho ratifikaci. Do poslední chvíle se čekalo na Rakousko a Polsko, oba dva národní parlamenty vyslovily souhlas s fondem ve čtvrtek 27. května. Next Generation EU budil od počátku kontroverze, jedná se totiž o společnou evropskou půjčku v hodnotě 750 miliard eur. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz).


ZÁPAD

BERLÍN

Očkování adolescentů se blíží. Němci starší dvanácti let budou už od 7. června mít možnost se přihlásit na očkování vakcínou Pfizer/BioNTech, a to poté co agentura EMA dnes pravděpodobně schválí využití této látky u dětí a teenagerů, oznámila na čtvrtečním vakcinačním summitu kancléřka Angela Merkelová. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Boj proti nízkonákladovým letům. „V současné době pracujeme na řešení v souladu s evropským právem, které bude bojovat s cenovým dumpingem škodícím životnímu prostředí,“ uvedla rakouská ministryně pro tuto oblast Leonore Gewesslerová. Podle svých slov doufá, že se tak podaří spustit na úrovni EU legislativní kroky zaměřené proti nízkonákladovým letům.

Minulý týden ohlásil podobné plány šéf EU pro klima Frans Timmermans, který žádá konec krátkých letů a zvýšení sazeb u letenek. „Velmi mě potěšilo, že Timmermans doporučil omezení letů na krátké vzdálenosti,“ dodala Gewesslerová. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LUCEMBURK

Populární destinace přeshraničních pracovníků. Lucembursko je v Evropě se svými 105 tisíci přeshraničních pracovníků druhé za prvním Švýcarskem (200 tisíc) a před třetím Monakem (41 tisíc). Uvádí to Mission Opérationnelle Transfrontalière (MOT), francouzská asociace zaměřená na přeshraniční otázky. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

PAŘÍŽ

Olympijské hry a předsednictví skýtají společný potenciál. Francie bude v následujících letech vidět. V první polovině příštího roku se ujme rotujícího předsednictvím v Radě EU, v roce 2024 se pak budou v Paříži konat letní olympijské hry. Obě události mohou být příležitostí, jak více přiblížit sportovní odvětví vysokým ekologickým standardům. Samotní zástupci sportu se na úterní konferenci (25. května) pořádané evropskou nadací Surfrider zelenou transformaci sportu potvrdili. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


SEVER

HELSINKY         

Aerolince Finnair dochází trpělivost. Vnitrostátní letecký dopravce Finnair ostře kritizuje vládu za zavedená a navrhovaná cestovní omezení a za nezohlednění prozatímního konsensu EU nad covidovým pasem.

Společnost vyvedla z míry především navrhovaná změna zákona z pera ministerstva sociálních věcí a zdravotnictví. Dle jejího znění by cestující do Finska měli mít povinnost buďto doložit potvrzení o prodělání nemoci covid v posledních 6 měsících, očkování, či negativním výsledku testu. V případě, že by tak neučinili, museli by se uchýlit do karantény na 72 hodin. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Senát schválil unijní fond obnovy. Ve čtvrtek (27. května) přijal senát návrh zákona, kterým ratifikuje fond Next Generation EU. Opatření prošlo beze změn, a to i přesto, že se opozice zasazovala o zahrnutí zvláštní preambule, která by zaručovala přiměřené zacházení s prostředky i subjekty ucházejícími se o podporu.

Vláda se měla v preambuli zavázat, že prostředky bude využívat z ohledem „na zásady spravedlnosti, transparentnosti a právního státu.“ (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Rekordní pokuta za znečištění řeky. Slovenská inspekce životního prostředí (SIŽP) zamítla odvolání podané společností Hriňovská mliekáreň a potvrdila rekordní pokutu ve výši 135 tisíc eur. Jedná se o nejvyšší pokutu, jakou SIŽP kdy vydal za mimořádné zhoršení kvality vody v řece Slatině.

„SIŽP se v posledních letech několikrát zabýval znečištěním Slatiny a uložil několik pokut, ale stav vody se nikdy významně nezlepšil,“ uvedl pro TASR ředitel Ján Jenčo. Jenčo uvedl, že pokutu je třeba chápat jako prevenci poškozování životního prostředí. (Irena Jencova | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Budapešť se plánů na studentskou čtvrť nevzdá. Rada maďarské metropole a její deváté městské části se nevzdají plánů na vybudování studentské čtvrti v jižní části města, uvedl ve čtvrtek primátor Budapešti Gergely Karácsony na Facebooku. Reagoval tak na zahájení parlamentní debaty o založení kampusu čínské univerzity Fudan ve stejné části města, s jehož vybudováním primátor silně nesouhlasí. Informoval o tom deník Daily News Hungary. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


JIH

ŘÍM

Kritika ze Štrasburku v případu údajného znásilnění. Osvobozující verdikt ze strany florentského soudu v případu sedmi mladých mužů obviněných ze skupinového znásilnění v roce 2008 obsahovalo „pasáže, které nerespektovaly soukromý a intimní život“ oběti a „jazyk a argumenty, které vyjadřují předsudky o roli žen v italské společnosti,“ rozhodl ve čtvrtek Evropský soud pro lidská práva. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Premiant evropského očkovacího procesu. Pět měsíců po zahájení očkovací kampaně proti koronaviru zaujímá Španělsko z hlediska podaných dávek 6. místo v rámci EU. Celkový počet odpovídá přibližně 18 % španělské populace. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko odmítlo účast třetí strany na jednáních se Severní Makedonií. „Nepotřebujeme žádné prostředníky. Nikdo nezná naši historii lépe než my.“ Takto během své návštěvy Říma komentoval bulharský prezident Rumen Radev nabídku portugalského předsednictví týkající se zapojení nezávislých expertů do bulharsko-makedonské komise pro historické záležitosti. (Antoinette Nikolova | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Druhá fáze uvolňování opatření. Rumunští organizátoři koncertů a večírků už nebudou od 1. června muset omezovat počet účastníků svých akcí, pokud všichni prokáží, že jsou plně očkovaní. Oznámila to vláda v rámci druhé fáze uvolňování restriktivních opatření, ta první začala 15. května. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Další posilování chorvatsko-čínských vazeb. Chorvatský premiér Andrej Plenković ve čtvrtek přijal ředitele čínské Ústřední kanceláře pro zahraniční věci a člena politbyra čínské komunistické strany Yanga Jiechiho. Podle tiskové zprávy Plenković během schůzky poděkoval čínským orgánům za pravidelné dodávky zdravotnického vybavení a za ochotu spolupracovat v boji proti koronaviru. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.