The Capitals: „Hulvátská slova“ rumunského prezidenta podnítila diplomatický spor s Maďarskem

© EPA/ JULIEN WARNAND

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

BALKÁN

BUKUREŠŤ

Diplomatický spor. Rumunská poslanecká sněmovna přijala bez hlasování návrh, podle kterého má Sikulsko, rumunský region obývaný etnickými Maďary, získat autonomii. Rumunský prezident Klaus Iohannis v reakci na to obvinil své nejsilnější oponenty – sociální demokraty (PSD) – ze spiknutí se stranou maďarské menšiny (UDMR). Podle prezidenta chtějí „dát Transylvánii Maďarsku“.

Prohlášení pobouřilo maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa, který slova rumunského prezidenta označil za „obzvláště hulvátská a podněcující k nenávisti“. (EURACTIV.ro)

SOFIE

Velký zájem o dluhové prázdniny. Více než 50 tisíc osob a firem si kvůli dopadům koronavirové pandemie zažádalo o „dluhové prázdniny“. Možnost odkladu splátek hypoték a dalších úvěrů představilo Bulharsko před 10 dny.

Mezitím úřady uvolnily některá opatření. Restaurace a kavárny budou moci již tento týden otevřít zákazníkům své zahrádky, venku je možné individuálně sportovat a při výjezdu z města lidé již nemusí podstupovat kontrolu. Celkem Bulharsko eviduje 1 618 nakažených, 316 osob je hospitalizováno, 39 pacientů je na jednotkách intenzivní péče. Koronaviru dosud podlehlo 73 lidí. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Slovinsko se otevírá, nakažení nepřibývají. Slovinské úřady v sobotu (2. května) poprvé od začátku března nezaznamenaly nové případy nákazy koronavirem. Celkově tak země eviduje zatím 1 439 nakažených.

Ode dneška začíná Slovinsko uvolňovat koronavirová opatření, mají se otevřít zahrádky restaurací a obchody s rozlohou do 400 metrů čtverečních. Znovu podnikat mohou také kadeřníci, fotografové, klenotníci, krejčí a obuvníci. Kostely dnes také obnoví veřejné bohoslužby. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁPAD

PAŘÍŽ

Karanténa se nebude vztahovat na občany EU. Francouzská vláda v sobotu informovala o plánovaném prodloužení nouzového stavu až do 24. července. Každý, kdo do té doby do země přijede, bude muset na dva týdny do karantény. Výjimku budou mít osoby, které do Francie přijedou z ostatních zemí EU, schengenského prostoru nebo z Británie. (AFP)

Budeme se co nejvíce koordinovat, dohodli se premiéři EU. Hodinu poté ČR zrušila zákaz volného pohybu

Čtvrteční videokonference předsedů vlád zemí EU sice žádné závratné rozhodnutí nepřinesla, Evropská rada se však dohodla na koordinovaném postupu a na vytvoření záchranného fondu. 

BERLÍN

Útok na novináře. Tým satirického pořadu Heute Show se v Berlíně stal terčem útoku při natáčení reportáže o tzv. „hygienické demonstraci“, která vyjadřovala nesouhlas s německými karanténními opatřeními. Novináři byli brutálně napadeni přibližně dvacítkou maskovaných útočníků, někteří z nich údajně měli kovové tyče.

Státní služba zodpovědná za problematiku politicky motivovaných útoků případ nyní vyšetřuje. Po incidentu se množí hlasy zdůrazňující důležitost ochrany svobody médií. Mezi nimi je i ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), který navrhuje lepší ochranu novinářů. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Otevření rakousko-německých hranic je nejisté. Rakouská ministryně turismu Elisabeth Köstingerová (ÖVP) představila plán bilaterálních dohod s Německem, které by umožnily turistům překračovat hranice. Německá vláda ale má své obavy. Ministr vnitra Horst Seehofer řekl, že „virus si dovolenou nebere, a musíme proto omezit naše cestovatelské plány“. Jeho resort doplnil, že hraniční kontroly se sousedními zeměmi, včetně Rakouska, mají být prodlouženy. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Cestovat po Evropě jde, ale jen velmi omezeně

Přestože Česko zrušilo pro své občany zákaz vycestování, možnosti cestování po Evropě zůstávají velmi omezené. Ve větší míře umožňují cizincům vstup na své území pouze Rakousko a Švédsko.

BRUSEL

První fáze. Oživení belgické ekonomiky by mělo proběhnout ve třech fázích, první z nich začíná právě dnes. Řada firem může nyní obnovit své podnikání a lidé mohou opět provozovat venkovní sport. Experti se však již nyní připravují na možnou druhou vlnu nákazy. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

100 eur pro všechny? Akce pořádané dne 1. května bývají už tradičně platformou pro politické iniciativy, sliby a velká gesta. S patrně nejkonkrétnějším návrhem na řešení koronavirové krize při této příležitosti přišla ministryně školství z Levé aliance Li Anderssonová. Ta navrhuje, aby stát vyplatil všem občanům 100 eur. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

Pozvolný návrat do práce. Podle ministra dopravy Granta Shappse bude britským firmám doporučeno, aby v rámci postupného uvolňování opatření kvůli koronaviru rozložily pracovní dobu svých zaměstnanců. Ministr věří, že se tak dá zabránit přeplněné hromadné dopravě, a snížit strach lidí z dalšího nárůstu počtu nakažených.

Vláda Borise Johnsona má své plány na uvolnění karanténních opatření představit do konce týdne. Průzkumy zatím ukazují, že většina Britů podporuje vládní přístup k pandemii. Zároveň ale naznačují, že lidé nejsou ochotní riskovat návrat do práce. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

JIH

MADRID

Povinné roušky v dopravě. Španělsko se postupně vzpamatovává z dopadů koronavirové nákazy a postupně rozvolňuje přísná karanténní opatření. Ve snaze zabránit druhé vlně šíření se vláda rozhodla zavést mimo jiné povinnost nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy. Španělské úřady chtějí občanům poskytnout celkem šest milionů roušek zdarma. (EFE.com)

LISABON

Začátek konce karantény. Kadeřnictví a malé prodejny jsou ode dneška znovu otevřeny, v obchodech a hromadné dopravě zároveň platí povinnost nosit pokrývku obličeje. Portugalská vláda ve čtvrtek schválila plán přechodu země od „nouzového stavu“ ke „kalamitnímu stavu“. Na koronavirus dosud zemřelo 1043 lidí, infikovaných je 25 282. (Lusa.pt)

ŘÍM

(Ne)jasné vize. Itálie vstoupila do druhé fáze boje proti koronaviru a více než čtyři miliony Italů se dnes mohly vrátit zpět do práce. Na druhou stranu, rozvolňování karanténních opatření doprovází řada nejasností. Týkají se například zákazu návštěv nebo procházek. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

ATHÉNY

Řecko navýší kapacity jednotek intenzivní péče. Řecké ministerstvo zdravotnictví chce dosáhnout evropského průměru počtu lůžek na jednotkách intenzivní péče, tedy 12 lůžek  na 10 tisíc občanů. Informoval o tom ministr zdravotnictví Vassilis Kikilias v rozhovoru pro deník Kathimerini. (AMNA.gr)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Pozitivní vývoj. Slovensko za sobotu (2. května) eviduje pouze jeden nový případ nákazy koronavirem. Na jednotkách intenzivní péče má Slovensko sedm pacientů s onemocněním covid-19, jeden je na plicní ventilaci. V pátek (1. května) země zaznamenala čtyři nakažené.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na základě pozitivních statistik oznámil, že je velmi pravděpodobné, že k otevření slovenské ekonomiky dojde rychleji, než se očekávalo. Obchody, s výjimkou velkých obchodních center, by mohly otevřít již 6. května. Rozhodnout by se o tom mělo dnes. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Žaloba kvůli rozšíření těžby v dole Turów? Poslanci výboru pro evropské záležitosti vyzvali ministerstvo zahraničí k přípravě právní analýzy, která by mohla sloužit jako podklad žaloby na Polsko kvůli rozšíření těžby v dole Turów poblíž českých hranic. Původní povolení k těžbě vypršelo 30. dubna, ale polské úřady rozhodly o jeho prodloužení, a to bez ohledu na nesouhlasné stanovisko české vlády. České úřady se obávají, že rozšíření těžby bude mít negativní dopad na dodávky pitné vody v Libereckém regionu.

Podle právničky Petry Urbanové z právní firmy Frank Bold Advokáti, která v celém procesu zastupuje Liberecký kraj, jedná Polsko v rozporu se zákonem. Těžbu po 1. květnu v dole Turów označila za ilegální.

Polské úřady prodloužily těžbu na dole Turów o dalších šest let. Na kritiku z Česka neberou ohledy

Kauza týkající se těžby na dole Turów má pokračování. Polské úřady nevyslechly odpor sousedních zemí a povolily další těžbu.

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.