The Capitals: Francouzští vojáci v Rumunsku? Macron si to „žehlí“ u spojenců

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PAŘÍŽ | BUKUREŠŤ

Macron chce napravit „ruské nedorozumění“, Rumunsku slíbil vojáky. Francouzský plán na možné rozmístění vojáků na východním křídle NATO kvůli obavám z ruského útoku na Ukrajinu lze podle odborníků považovat za snahu objasnit „nedorozumění“ vytvořené francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který nedávno vyzval EU, aby podepsala vlastní bezpečnostní pakt s Ruskem.

Francouzský prezident Macron ve středu (19. ledna) potvrdil „připravenost Francie jít dále a v rámci NATO se zavázat k novým misím … zejména v Rumunsku“.

Tento krok uvítal rumunský prezident Klaus Iohannis, který ve čtvrtek řekl, že „rumunsko-francouzské strategické partnerství tak bude posíleno na východním křídle v oblasti Černého moře“.

Americká vojenská přítomnost v zemi by se také mohla rozšířit poté, co prezident Joe Biden ve středu řekl, že Washington je ochotný zvýšit počet vojáků v Polsku, Rumunsku a dalších státech východního křídla, pokud se ruský prezident rozhodne k akci. USA mají podle Bidena posvátnou povinnost pomoct ostatním členům NATO.

Experti tvrdí, že francouzský krok pomůže objasnit „nedorozumění“ vytvořená Macronem, který nedávno vyzval, aby EU uzavřela vlastní bezpečnostní pakt s Ruskem. Někteří lídři uvnitř NATO to vnímali jako v rozporu s americkými výzvami k jednotě během probíhajících pokusů o zastavení případné ruské invaze na Ukrajinu.

(Mathieu Pollet, EURACTIV.fr | Bogdan Neagu, EURACTIV.ro | Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


TALLINN

Ukrajinu čeká válka, zní z Estonska. Situace na Ukrajině dosáhla bodu, ze kterého není návratu, a eskalace směrem k otevřenému konfliktu je nevyhnutelná, řekl Martin Herem, velitel estonských obranných sil. Komentář přišel před dnešní schůzkou ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a jeho amerického protějšku Antonyho Blinkena. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


VÍDEŇ

Povinné očkování prošlo. Rakouský parlament ve čtvrtek velkou většinou odhlasoval zavedení povinného očkování pro všechny občany Rakouska nad 18 let. Výjimku mají jen lidé s prodělanou nemocí a několik dalších menších skupin. Nové pravidlo, proti kterému se už od listopadu mohutně protestuje, začne platit od února. Kdo se očkovat odmítne, toho čeká pokuta až 3600 euro. Vláda plánuje speciální odměny na bázi loterie, aby ochotu lidí zvýšila. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)


ŘÍM

Ministr dostal dopis s neznámou látkou. Italský ministr práce a sociálních věcí Andrea Orlando obdržel ve čtvrtek ráno podezřelou obálku s výhružkami a neznámou látkou. Pracovník ministerstva, který dopis otevřel, je nyní v karanténě, zatímco odborníci zkoumají obsah obálky. Orlando patří do vlády premiéra Maria Draghiho, který je sám terčem výhružek, a to od skupin odmítajících očkování. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


TIRANA

Novináři dál terčem policejního násilí. Další případ násilí albánské policie proti novinářům odsoudili Reportéři bez hranic. Ve středu 19. ledna zaútočila policie na protest v Tiraně, terčem se stal i jasně označený novinář média Fax News, který situaci natáčel. V letošním roce jde už o třetí případ policejního násilí proti novináři, zatímco státní instituce mlčí. (Alice Taylor | Exit.al)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.