The Capitals: Francouzská vláda rozpustí turecké ultranacionalistické hnutí

© Shutterstock/Rob Kints]

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Francouzská vláda rozpustí turecké ultranacionalistické hnutí. Francouzská vláda ve středu oznámí rozpuštění tureckého ultranacionalistického hnutí známého jako „Šedí Vlci“. Ministr vnitra Gérald Darmanin o tom informoval během pondělního zasedání právního výboru Národního shromáždění.

Během víkendu se nápis „Šedí Vlci“ objevil na arménském památníků obětí genocidy a na Národním centru arménské historie v Décines-Charpieu, který se nachází v místní komunitě ve městě Lyonu. (Claire Stam | EURACTIV.FR)

BERLÍN

Merkelová hájí druhý lockdown. Německá kancléřka Angela Merkelová během tiskové konference hájila rozhodnutí vlády o zavedení druhého, tentokrát mírnějšího lockdownu, který v Německu začal platit v pondělí. „Nesmíme dovolit, aby šíření viru zahltilo naše zdravotnictví,“ uvedla Merkelová a dodala, že „virus za polovičatá řešení trestá“. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Útočníci zavraždili a zranili několik lidí poblíž synagogy. Okolo osmé hodiny večer několik teroristů se zbraněmi začalo střílet do kolemjdoucích blízko synagogy v centu Vídně. Útok má čtyři oběti. Pachatelů bylo zřejmě více, po některých z nich se nadále pátrá. (Phillip Grüll | EURACTIV.com)

LONDÝN

Lockdown se vrací. Anglie se od úterý znovu vydává cestou lockdownu s cílem vyhnout se vysokému dennímu počtu úmrtí během druhé vlny pandemie, prohlásil před britskými zákonodárci britský premiér Boris Johnson.

Hospody, restaurace, posilovny a některé obchody budou uzavřeny, mezinárodní cestování zakázáno a návštěvy různých domácností výrazně omezeny. To vše po dobu čtyř týdnů, tedy minimálně do 2. prosince. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Výzva k bdělosti. Irské snahy zmírnit šíření viru se zdají být úspěšné, denní přírůstek nakažených se v minulém týdnu držel pod tisícem. Zdravotníci přesto nabádají veřejnost i nadále k opatrnosti a bdělosti.

„Nemůžeme polevit. Už jsme viděli, jak rychle se virus může zase rozšířit, pokud přestaneme být ostražití,“ uvedla doktorka Nuala O’Connor z irského kolegia všeobecných lékařů. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finsko vytvoří jednotku proti obchodování s lidmi. Finská vláda chce vytvořit speciální jednotku, jejímž cílem bude bojovat proti obchodování s lidmi, uvedla tamní ministryně vnitra Maria Ohisalo (Zelení).

Oznámení přichází v reakci na „Zprávu o obchodování s lidmi z roku 2020“, kterou publikovala tzv. koalice RESPECT (Responsible and Ethical Private Sector Coalition against Trafficking). Ta ve své zprávě kritizovala zemi za to, že problematiku nebere dostatečně vážně. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Zákaz vycházení. Italský premiér Giuseppe Conte v pondělí před parlamentem představil plánovaná opatření v rámci nového dekretu, která zahrnují celoplošný zákaz vycházení po 21. hodině. Nákupní centra se ve všední dny uzavřou, výjimku představují obchody se základními potřebami. Veřejná doprava „pojede“ pouze na 50 %. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Ministr vyloučil úplný lockdown. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa v pondělí vyloučil vyhlášení úplného lockdownu v regionu Asturie na severu země jako v průběhu první vlny.

Předseda regionální vlády Asturie Adrián Barbón přitom vládu v pondělí požádal o povolení vyhlásit 15denní kompletní lockdown, který by zahrnoval povinnost zůstat doma. V regionu se rychle šíří nákaza koronaviru. (EUROEFE)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Azylový fond zafinancuje limuzíny. Polská vláda si objednala 308 nových aut v rámci projektu „logistická podpora v oblasti poskytování asistence II“, který bude podle oficiálních dokumentů spolufinancován Azylovým, migračním a integračním fondem Evropské unie. Limuzíny dostanou ministerstva a také další státní instituce. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Zájem o ruskou vakcínu. Maďarsko začalo vyjednávat o nákupu vakcíny proti nemoci covid-19 s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem a jeho kolegou z resortu zdravotnictví Michailem Muraškem. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na Facebooku uvedl, že s ruskou stranou zůstávají v kontaktu ohledně výsledků testování, licenční procedury a plošného využití vakcíny. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Výsledky testování. Z 3,6 milionu Slováků, kteří se o víkendu testovali na koronavirus, jich bylo 38 000 pozitivních. Antigenní testy tedy odhalily nákazu u 1 % testované populace, což by podle premiéra Igora Matoviče mělo znamenat, že celkem 2-3 % Slováků má či mělo koronavirus.

Druhé kolo testování bude pravděpodobně zahrnovat pouze nejvíce postižené oblasti, a ne celé Slovensko, jak se původně plánovalo. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Lockdown není cesta. „Stát by neměl přestat fungovat. V mnoha zemích sáhli k tomuto jednoduchému přístupu. My musíme přesvědčit lidi, aby rozumně dodržovali proticovidová omezení,“ nechal se slyšet bulharský premiér Bojko Borisov na online zasedání svého kabinetu, kterého se nemohl účastnit, protože měl v neděli pozitivní test na koronavirus. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Premiér míří na Blízký východ. Rumunský premiér Ludovic Orban míří na dvoudenní návštěvu Izraele a Palestiny, kde se setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanyahuem i jeho palestinským protějškem Muhammadem Ištajou. Region měl původně navštívit i ministr financí Virgil Popescu, který však byl pozitivně testován na covid-19. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Vodní elektrárny splnily plán. Vodní elektrárny provozované slovinskou společností Dravske Elektrarne Maribor (DEM) na řece Drávě již splnily svůj roční plán výroby energie. Informovala o tom společnost DEM, podle které stojí za úspěchem ideální hydrologické podmínky. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbské nemocnice se začínají plnit. Epidemiologická situace je vážná a kapacity místních nemocnic se postupně začínají plnit. Na tiskové konferenci o tom informoval srbský prezident Aleksandar Vučić. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.