The Capitals: Francouzská vláda nezvládá situaci, stěžují si lékaři u soudního dvora

© EPA/CUGNOT MATHIEU

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

PAŘÍŽ

Pět stížností proti členům vlády. Ne všichni jsou ve Francii spokojeni s tím, jak vláda zvládá koronavirovou krizi. Za posledních pár dní bylo proti členům kabinetu vzneseno celkem 5 stížností u zvláštního francouzského soudního dvora, který jako jediný může posuzovat, zda vládní kabinet vykonává svůj mandát správně. Stížnosti pocházejí jak od občanů, tak od zdravotnických asociací, a týkají se buďto premiéra Édouarda Philippa a bývalé ministryně zdravotnictví Agnèse Buzynové, nebo premiéra a současného ministra zdravotnictví Oliviera Vérana.

Stížnosti upozorňuji především na to, že francouzská vláda svými opatřeními ohrožuje životy ostatních, nese vinu za úmrtí, kterým bylo možné předejít, a není schopna pomoci ohroženým osobám, nebo provést včasné kroky k potlačení epidemie. (EURACTIV.FR)

BERLÍN

Konec „dluhové brzdy“. Německý spolkový sněm včera schválil balíček v celkové výši 156 miliard eur, jenž má zemi pomoci vypořádat se s ekonomickými dopady šíření viru. Prostředky budou mimo jiné vyčleněny na poskytování dotací a půjček občanům a firmám.

Opatření ukončí šestileté období, během kterého Německo udržovalo vyrovnaný státní rozpočet. Očekává se, že jej Spolková rada v pátek (27. března) schválí. Parlament rozhodl také o pozastavení tzv. dluhové brzdy. Toto pravidlo, zakotovené v ústavě, dosud znemožňovalo Německu vytvářet schodkový státní rozpočet.  (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Pendleři pracující ve zdravotnictví mohou do Rakouska za prací. Když Česko v půlce března vyhlásilo nouzový stav, uzavřelo také své hranice, což negativně ovlivnilo rakouský zdravotní systém. O mnoho rakouských seniorů totiž pečují čeští ošetřovatelé a ošetřovatelky, kteří se po nějaké době vrací zpět domů a poté vyráží opět za prací. Ve středu tedy český ministr vnitra Jan Hamáček souhlasil s otevřením česko-rakouských i česko-německých hranic právě pro pendlery, kteří pracují ve zdravotnictví či sociálním sektoru. Jedná se totiž o povolání, která jsou nepostradatelná pro boj s koronavirovou pandemií.

Počet případů nakažení koronavirem v Rakousku stoupl na 5 560. Ministerstvo zahraničí zařídilo návrat domů více než pěti tisícům Rakušanů ze zahraničí. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Ekonomika trpí. Belgická podnikatelská federace vyčíslila týdenní ztrátu belgické ekonomiky na 0,55 % HDP (2,4 miliardy eur). Pokud stávající situace potrvá dalších šest týdnů, bude se jednat o 3,33 % HDP. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

SEVER

STOCKHOLM

Už žádné „après-ski“ večírky. Ve Švédsku zůstanou lyžařské resorty po dobu velikonočních prázdnin otevřeny. Zakázány jsou pouze tzv. après-ski večírky. Lyžařské vleky také nesmí být příliš přeplněné. Doposud také nedošlo k uzavření restaurací, dovolena je nicméně pouze obsluha u stolu.

Švédsko zatím trvá na vlastním, specifickém přístupu k řešení šíření koronaviru.

Anders Wallenstein ze švédské Agentury veřejného zdraví v rozhovoru pro finskou veřejnoprávní rozhlasovou a televizní společnost Yleisradio Oy uvedl, že prioritou je příliš nezasahovat do veřejného života a vyvarovat se nepotřebným restrikcím. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

OSTROVY

LONDÝN

Britský parlament je zavřený. Brány britského parlamentu zůstanou až do 21. dubna zavřené. Zákon, na základě kterého se parlament uzavřel, odhlasovaly obě komory ve středu 25. března. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Pošťáci a pošťačky pomáhají. Zaměstnanci irských pošt začnou kvůli šíření koronaviru „kontrolovat“ starší a ohrožené lidi. Kromě doručování zásilek budou také klepat na dveře a ptát se, jestli tito lidé nepotřebují jídlo nebo léky. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

JIH

MADRID

Další smutná statistika. Počet úmrtí na COVID-19 se ve Španělsku vyšplhal na 3 434. Vedoucí krizového zdravotnického štábu Fernando Simon poznamenal, že země ještě není na vrcholu koronavirové krize, oběti tak budou nadále přibývat.

Unie poskytne Španělsku ochranné pomůcky. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové obdrží Španělsko během následujících dvou týdnů zásilku ochranných pomůcek, které pro něj zajistila EU. (euroefe.es)

ŘÍM

Počet obětí roste, nakažených klesá. Počet lidí infikovaných koronavirem v Itálii pomalu klesá, obětí však přibývá. COVID-19 si zatím vyžádal životy 7 503 osob. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

LISABON

Testovat všechny nemá smysl. Portugalští lékaři vyzývají k navýšení počtu testů na COVID-19 a k náhodnému odebírání vzorků ve všech regionech země. „Nedává smysl otestovat celou populaci, takový přístup nikdo neprosazuje, ale kritéria se musí rozšířit,“ uvedla ve středu Asociace veřejného zdraví (ANMSP). Jako příklad dává Čínu nebo Jižní Koreu, kde tento přístup přinesl dobré výsledky. Premiér António Costa v úterý před parlamentem řekl, že odborníci neprosazují, „aby se zavedl obecný test na COVID-19“ pro celou populaci.

Počet úmrtí v důsledku koronaviru v Portugalsku vystoupal na 43, nakažených je 2995. (Lusa.pt)

ATHÉNY

Poloviční platy pro řecké pracovníky. Odbory kritizují opatření řecké vlády, které na šest měsíců umožňuje firmám zaměstnat polovinu svých pracovníků jen na dva týdny měsíčně s tím, že jim dají jen polovinu výplaty. Cílem opatření je podpořit zaměstnávání na poloviční úvazky, na místo vyhazovů. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

150 nových případů. Polsko včera zaznamenalo největší nárůst případů nemoci COVID-19 od začátku pandemie. Celkem Polsko eviduje 1 051 nakažených koronavirem, kterému zde podlehlo 14 osob, čtyři z nich zemřeli včera. Vláda mezitím prodloužila uzavření hranic minimálně do 13. dubna. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Sledování infikovaných lidí. Slovenský parlament odsouhlasil tzv. lex korona, který umožní Úřadu veřejného zdraví sledovat pohyb lidí nakažených COVID-19 za použití dat od mobilních operátorů. Využívání údajů bude záviset na souhlasu infikovaných osob. Po kritice vláda ustoupila od původního plánu používat data i z hovorů a zpráv. Bude možné sledovat pouze pohyb, aby bylo možné zjistit, s kým se daná osoba setkala a zda dodržuje karanténu. Doposud měly přístup k tomuto druhu dat pouze policejní a tajné služby. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Repatriační let. Speciální let z Vietnamu koordinovaný na celoevropské úrovni včera odpoledne přivezl do Prahy 204 Čechů a 82 občanů dalších 11 zemí Evropské unie, řekl novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček. Letadlo dovezlo do Česka také tisíce látkových roušek, které zemi darovalo vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti. Diplomacie se zároveň dohodla na nákupu půl milionu jednorázových roušek ve Vietnamu. (ČTK)

///

BALKÁN

SOFIE

40kilometrová kolona na hranici s Tureckem. Bulharské úřady včera na hranicích zastavily nákladní vozidla mířící do Turecka z celkem 67 zemí. Opatření, které vydal bulharský ministr zdravotnictví v rámci nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii, způsobilo na přechodu do Turecka 40kilometrovou kolonu. Včera večer ale Bulharsko po jednání s tureckou vládou hranici otevřelo.  (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Odložení splátek do konce roku. Rumunská vláda dnes projedná nová opatření na podporu ekonomiky v kontextu koronavirové krize. „Hvězdu“ balíčku představeného ministrem financí Florinem Cituem představuje návrh na odložení splátek půjček pro jednotlivce i firmy až o devět měsíců. Každý dlužník by podle ministra měl mít možnost domluvit se s bankou na odkladu, a to bez toho, aby platil dodatečné úroky. (EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Kvůli koronavirové pandemii zažívá pokles 95 % firem. Z průzkumu chorvatské Obchodní komory (HGK) vyplynulo, že 95 % společností zaznamenalo v důsledku koronaviru pokles obratu. V případě 28 % firem se pak jedná o pokles 100%. Informovala o tom agentura HINA. Chorvatská vláda ve snaze ulevit firmám přijala opatření, na základě kterého mohou podniky požádat o odklad platby daní. Úlevu chtějí využít tisíce podnikatelů. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko může využít 94 milionů eur z EU na boj s koronavirem. Evropská unie Srbsku povolila, aby použilo 94 milionů eur z evropských peněz, které měly být původně určeny pro jiné projekty v rámci nástroje předvstupní pomoci (IPA), na boj proti nemoci COVID-19. Ve středu o tom informovala srbská vláda. (EURACTIV.rs)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.