The Capitals: Francouzská krajní levice chce zastavit Le Penovou

© European Parliament

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PAŘÍŽ

Francouzská krajní  levice chce zastavit Le Penovou. Do prvního kola francouzských prezidentských voleb zbývá pět měsíců. Krajně levicový lídr Jean-Luc Mélenchon je připravený znovu konkurovat Emmanuelu Macronovi. Zároveň chce bojovat proti krajně pravicovému Národnímu sdružení Marine Le Penové. „Jean-Luc Mélenchon ve všech volbách jasně říkal, že Národnímu sdružení by neměly připadnout žádné hlasy,“ uvedl levicový europoslanec a volební manažer strany La France insoumise Manuel Bompard v rozhovoru pro EURACTIV.fr.

Vztah mezi francouzskou krajní levicí a pravicí byl pro mnohé voliče otázkou. V prezidentských volbách v roce 2017, kdy se do druhého kola dostala Le Penová s Macronem, se totiž Mélenchon rozhodl nedat svým příznivcům žádnou instrukci ohledně toho, koho mají volit.

Podle nedávného průzkumu společnosti Elabe by mohl Mélenchon získat 6 až 7 % hlasů. Záleží zejména na tom, kdo bude kandidovat za republikány a zda se do boje o prezidentské křeslo pustí kontroverzní novinář Éric Zemmour. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


BERLÍN

Merkelová se rozloučila s Macronem. Končící kancléřka Angela Merkelová se ve středu setkala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, aby se s ním oficiálně rozloučila ze své pozice nejvyšší představitelky Německa.

Kritici však upozorňují, že v německo-francouzských vztazích zůstávají výrazné šrámy, a to zejména s ohledem na tzv. udržitelnou taxonomii. Francie s Německem se nikdy nedokázaly shodnout na tom, jaký by měla mít status jaderná energie. Zatímco Německo tlačí na útlum jaderné energetiky, Francie na evropské úrovni neustále roli jádra zdůrazňuje a bojuje za jeho zařazení mezi udržitelné zdroje energie. (Julia Dahm | EURACTIV.com)


HELSINKY

Polovina finské elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje v roce 2020 pokryly více než 52 % finské produkce elektřiny. Vyplývá to z dat finského statistického úřadu. Loňský rok tak vůbec poprvé došlo k tomu, že čistá energie tvořila více než polovinu státního energetického mixu. Největší podíl na tom mají vodní elektrárny (45 %) spolu s větrnou energií (23 %). (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ŘÍM

Vlivný člen Ligy nabourává Salviniho plány. Italský ministr ekonomického rozvoje Giancarlo Giorgetti, který je vlivným členem Ligy Mattea Salviniho, kritizuje lídrovy plány na vytvoření nového bloku evropských nacionalistických stran. „Chápu, že (Salvini) Le Penové vděčí za své přijetí do její skupiny před deseti lety. Vytvoření aliance s AfD (Alternativa pro Německo) ale nemá žádný smysl,“ uvedl Giorgetti.

Salvini a Giorgetti představují dva protipóly uvnitř pravicové Ligy. Zatímco Salvini byl sympatizantem Donalda Trumpa a často se druží s Viktorem Orbánem či Marine Le Penovou, Giorgetti je v tomto smysl mnohem umírněnější. Budoucnost Ligy dokonce vidí nikoliv v krajně pravicové frakci Identita a demokracie, ale v Evropské lidové straně. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


VARŠAVA

Polský prezident posvětil stavbu plotu na hranicích s Běloruskem. Polský prezident Andrzej Duda podepsal zvláštní zákon, který umožní výstavbu plotu na hranicích s Běloruskem. Výstavba téměř 200kilometrové zátarasy vysoké pět metrů by měla stát skoro 9 miliard korun. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.