The Capitals: Francie s Itálií sní o suverénní Evropě, uzavřely nový pakt

© EPA-EFE/FILIPPO ATTILI / ITALIAN GOVERNMENT PRESS OFFICE

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


ŘÍM

Francie s Itálií sní o suverénní Evropě, uzavřely nový pakt. Kvirinálská smlouva podepsaná mezi Paříží a Římem bude usilovat o vytvoření suverénnější Evropy. Serveru EURACTIV to sdělil Vincenzo Amendola, státní tajemník italského úřadu vlády.

„Cílem smlouvy je vytvořit úzkou spolupráci mezi Římem a Paříží, díky které budou moci společně strategicky směřovat k suverénnější Evropě,“ vysvětlil Amendola. Spolupráce se podle něj bude odvíjet v různých oblastech – od udržitelnosti, inovací a kultury až po bezpečnost. „Je to konkrétní nástroj, který implementuje evropskou integraci,“ prohlásil.

Pakt mezi Francií a Itálií je obzvláště důležitý i vzhledem k tomu, že Francie se od 1. ledna chopí předsednictví v Radě EU. Zároveň bude vrcholit Konference o budoucnosti Evropy, v níž mají občané rozhodnout o dalším směřování EU. Po vytvoření suverénnější Evropy navíc volá i nová vládní koalice v Německu. (Eleonora Vasques | EURACTIV.com)


BERLÍN

Berlín bude mít opět levicovou vládu. Ve spolkové zemi Berlín opět zavládne koalice sociálních demokratů, Zelených a krajně levicových Die Linke. Koaliční dohoda by měla spatřit světlo světa dnes, tedy zhruba dva měsíce po místních volbách.

Uskupení levicových stran není ve vedení města nováčkem, ale naváže na předchozí pětileté angažmá. Primátorkou se stane berlínská lídryně sociálních demokratů Franziska Giffeyová. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


HELSINKY

Finové již nechtějí kožešinové farmy. Výroba kožešin je tradičním finským průmyslem, samotní občané jej však nepodporují. Vyplývá to z nedávného průzkumu, podle nějž je 71 % občanů proti současnému způsobu výroby kožešin. Kritické jsou zejména ženy a mladí lidé, pro které je kožešinový byznys nepřijatelný. Za průzkumem stojí ochránci zvířat z organizací Animalia a Právo na život.

Estonsko, Norsko a Francie již kožešinové farmy zakázaly. Finsko ale nadále zůstává hlavním výrobcem liščích kožešin a úplné zrušení byznysu je zatím nepravděpodobné. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ATHÉNY

Papež navštíví ostrov Lesbos. Papež František navštíví příští víkend (4. prosince) uprchlický tábor na ostrově Lesbos. Vypraví se tam spolu s řeckou prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou a evropským komisařem Margaritisem Schinasem. Papež zamíří na řecký ostrov již podruhé, naváže tak na svou návštěvu z dubna 2016, kdy byl ostrov poprvé zasažen masovou migrační vlnou z Turecka. (Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr)


BUDAPEŠŤ

Největší hrozbou je opozice, tvrdí předseda maďarského parlamentu. Předseda maďarského parlamentu László Kövér (Fidesz) v únoru 2020 tvrdil zástupcům tajných služeb, že největší hrozbou pro bezpečnost národa je místní opozice. Vyplývá to z uniklých nahrávek zveřejněných serverem Direkt36.

„V maďarské politice existují dvě vzájemně se vylučující vize státu a národa,“ prohlásil Kövér. Zatímco jedna podle něj usiluje o sebevědomý národ v suverénním státě, druhá národ i stát zatracuje. „Považuji tuto politickou situaci za největší národní bezpečnostní hrozbu, které Maďarsko dnes čelí,“ dodal předseda parlamentu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.