The Capitals: Francie rozšiřuje svá zámořská území

© Pixabay

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Francie roste. Francie je druhou největší námořní mocností světa a svá podmořská území se chystá dále rozšířit. Generální sekretariát pro moře a Francouzský výzkumný institut pro průzkum moří včera (11. června) oznámily, že se francouzské oceánské dno rozroste o 150 000 km2, a to v blízkosti ostrova Reunion a v okolí Francouzských jižních a antarktických území (TAAF) v Indickém oceánu. (EURACTIV.FR)

BERLÍN

Výzkum rasismu mezi policisty. Německá vláda chce zjistit míru rasismu v policejních silách. Studii v současnosti připravuje ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti, detaily ale zatím nebyly zveřejněny.

Iniciativa přišla poté, co spolupředsedkyně sociálních demokratů (SPD) Saskia Eskenová kritizovala německé policejní složky za „latentní rasismus“. Strana Zelených po takovém průzkumu volá již delší dobu, zatímco křesťanští demokraté (CDU) se vůči nařčení policie z rasismu obratem ohradili. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

S Mikem Pompeem o rasismu. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg hovořil se svým americkým protějškem Mikem Pompeem o protestech vyvolaných zabitím George Floyda.

Schallenberg po telefonním rozhovoru potvrdil, že má „plnou důvěru ve zkoušený americký právní systém a očistné schopnosti demokracie a právního státu“. Pompeo Rakousku vyjádřil uznání za to, jak si země vedla v koronavirové krizi. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Nedostatky plánu obnovy. Záchranný program z pera Evropské komise není dostatečný. Myslí si to předseda valonské vlády Elio Di Rupo (PS). Problémem podle něj není objem fondu, ale způsob, jakým mají být peníze rozdělovány mezi členské země. Di Rupo se domnívá, že EU by měla hledět zejména na ekonomické dopady koronavirové krize a na dočasnou nezaměstnanost. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Rasismus v každodenním životě. Nový průzkum zveřejněný po demonstracích Black Lives Matter ukazuje, že lidé afrického původu žijící ve Finsku se musí denně potýkat s rasismem.

Průzkum odráží výsledky zprávy Evropské unie „Being Black in the EU“ z roku 2018, která zkoumá zkušenosti lidí afrického původu ve dvanácti členských státech EU. Podle tohoto šetření asi 63 % dotazovaných ve Finsku zažilo rasové obtěžování v průběhu předchozích 5 let. Mezi dvanácti zkoumanými zeměmi tak zaujalo Finsko politováníhodné postavení, průměr v Unii totiž činil 30 %. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Itálie uvolňuje další restrikce. Italská vláda jedná o ukončení stávajících restrikcí. Dle posledního návrhu by se měly od 15. čevrna otevřít hřiště a letní dětské tábory. Provoz by měly obnovit také herny a sázkové kanceláře, pokud budou schopny dodržovat sanitární podmínky vydané příslušným regionem.

V pátek 12. června se odehraje odložený duel mezi fotbalovými kluby Juventus a AC Milán. Půjde o první oficiální fotbalový zápas od uvalení karantény. Od pondělí 15. března mohou Italové provozovat i další kontaktní sporty. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Prolomení embarga? Zbraňové embargo uvalené na Libyi bylo ve středu 10. června prolomeno. Nákladní loď plující pod tanzanskou vlajkou doprovázená třemi tureckými fregatami zakotvila v libyjském přípravu poté, co proplula kolem hlídek unijní operace Irini. Cílem operace je přitom hlídat dodržování zbrojního embarga. O incidentu informovala řecká média. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Pellegrini odchází ze Smeru. Slovenský expremiér Peter Pellegrini oznámil, že odchází ze socialistické strany Smer-SD (S&D), která Slovensku vládla dlouhá léta a v současné době je v opozici. Pellegrini pravděpodobně spustí vlastní politický projekt s dalšími spojenci ze Smeru.

Útok na základní škole. Ozbrojený útočník zabil jednoho člověka a ostatní zranil v bezprecedentním incidentu na základní škole v malém městě Vrútky. Bývalý student ozbrojený nožem se násilně dostal do budovy školy a smrtelně zranil zástupce ředitele, který se mu snažil zablokovat cestu. Zranil školníka, učitelku a několik dětí. Policie útočníka zastřelila. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Zákaz výuky o LGBTI? Polský prezident Andrzej Duda chce polským školám zakázat výuku týkající se LGBTI. Jedná se o jeden z jeho předvolebních slibů, kterými chce oslovit konzervativní voliče. Největším Dudovým protivníkem je liberál Rafal Trzaskowski, který naopak myšlenku výuky o LGBTI komunitách podporuje. (EURACTIV.com)

PRAHA

Dlouhá diskuse o fondu obnovy. Předseda vlády Andrej Babiš se domnívá, že je ještě příliš brzy bavit se o tom, jak se mezi členské státy rozdělí peníze z fondu obnovy. S tím je podle něj třeba počkat na dobu, kdy bude jasné, nakolik budou jednotlivé země zasaženy pandemií. „Za sebe myslím, že hlavním kritériem by měl být propad HDP, to se musí vyhodnotit až začátkem příštího roku,“ řekl po čtvrtečním summitu visegrádské čtyřky.

Debata o rozdělení peněz bude podle Babiše ještě dlouhá. Upozornil také, že stále není vyjasněna řada otázek spojených s fondem, a to včetně podmínek, za kterých by si měla EU půjčit na finančních trzích peníze pro jeho naplnění. (ČTK)


BALKÁN

SOFIE

Je to jejich volba. Podle bulharského europoslance Angela Dzhambazkého (VMRO, ECR) musí Evropský parlament přijmout rezoluci, ve které bude uvedeno, že Romové dávají přednost životu ve velmi chabých socioekonomických podmínkách. Romové podle europoslance odmítají „žít v souladu s regulacemi členských států a sabotují snahy o jejich plnou integraci do společnosti.“ Dzhambazki se domnívá, že diskriminace Romů neexistuje. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Neshody premiéra s eurokomisařem. Evropský komisař Paolo Gentiloni vyzval slovinského premiéra Janeze Janšu k vysvětlení nedávných změn ve vedení slovinského statistického úřadu SURS. Janša reagoval na dotaz eurokomisaře Paola Gentiloniho ostře laděným tweetem: „Já jsem váš dopis nedostal, ale tisk ano… Doufám, že to je naposled, co hrajete politickou hru slovinské levice“. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Jediná turistická destinace v EU. Mezi středou (10. června) a čtvrtkem (11. června) do Chorvatska přijelo 104 782 lidí, z toho 49 463 zahraničních turistů. Jedná se o 30% nárůst v porovnání s předchozím dnem. Minstr vnitra Davor Božinović uvedl, že Chorvatsko je aktuálně jedinou členskou zemí s fungujícím turistickým sektorem. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.