The Capitals: Francie odmítá nařčení z plánového nákupu izraelského špionážního systému

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PAŘÍŽ

Francie odmítá nařčení z plánového nákupu izraelského špionážního systému. Francouzská vláda podle časopisu MIT Technology Review jednala s Izraelem o nákupu špionážního systému Pegasus. Jednání však krachla poté, co se francouzský prezident Emmanuel Macron stal jedním z hlavních terčů špehování.

Elysejský palác však na dotaz redakce EURACTIV.fr takové nařčení odmítl.

K pořízení izraelského špionážního systému se již přiznalo Maďarsko. Podle místních médií však není jediným evropským státem, který si software pořídil. Ke stejnému kroku mělo přistoupit také Německo či Španělsko.

Společnost NSO stojící za systémem Pegasus se mezitím snaží na mezinárodní scéně očistit své jméno poté, co ji americké úřady zařadily na „černou listinu“. Společnost by svými aktivity totiž mohla ohrozit zájmy Spojených států, uvedl Washington. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)


BERLÍN

Zelení si v budoucí vládní koalici vybojovali ústupky. Vyjednávání o nové německé vládě SPD, Zelených a FDP se blíží do finále. Zeleným se údajně podařilo prosadit hned několik důležitých ústupků, příkladem je rychlejší odklon od uhlí, který by měl nastat již v roce 2030 místo plánového roku 2038. Německo by se podle nové vlády mělo také dříve rozloučit se zemním plynem, jehož využívání má skončit do roku 2040. Novostavbám by měla být zakázána instalace plynových kotlů, zatímco ty v provozu by měly být zhruba do roku 2035 vyměněny za ekologičtější. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


BUDAPEŠŤ

Maďarsko už si další Sputniky neobjedná. Maďarsko se nepřipojí k dalším společným evropským nákupům vakcín. Informoval o tom šéf maďarského úřadu vlády Gergely Gulyás s tím, že systém není dostatečně flexibilní. Vláda Viktora Orbána pak upustí i od nákupu čínských a ruských vakcín. Země má ve svých skladech nyní zhruba 10 milionů vakcín, což by mělo stačit pro aplikaci všech třetích dávek. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


VARŠAVA

Polský zlotý výrazně oslabil. Hodnota polského zlotého vůči euru padla na dvanáctileté minimum, společná evropská měna je tak pro Poláky rekordně drahá. Polský premiér Mateusz Morawiecki již oznámil, že stát „udělá vše, co je v jeho silách“, aby situaci stabilizoval a zlotý posílil. Ekonomové upozorňují, že propad zlotého je spojený s rostoucí inflací, která bude pokračovat i v příštím roce. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl)


ZÁHŘEB

Chorvatsko zaskočila nečekaná návštěva. Polský premiér Mateusz Morawiecki se v úterý večer neplánovaně vydal do chorvatského Záhřebu. Jeho příjezd oznámila chorvatská vláda z neznámých důvodů pouhou hodinu a půl předem.

Morawiecki hovořil se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovićem především o situaci na hranicích s Běloruskem. Plenković přitakal, že cílem celé krize je destabilizovat Polsko, Litvu a Lotyšsko. „Chorvatsko občas čelilo ne úplně stejným, ale podobným pokusům o nelegální migraci,“ prohlásil chorvatský premiér. Lídři také diskutovali o plynovodu Nord Stream 2, který podle Morawieckého zvýší závislost EU na Rusku.

Již dnes se do Chorvatska vypraví i francouzský prezident Emmanuel Macron. Tématem bude blížící se francouzské předsednictví v Radě EU, posílení strategického partnerství mezi Francií a Chorvatskem a v neposlendí řadě nákup francouzských stíháček Rafale. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.