The Capitals: Francie chce vyřadit Polsko a Maďarsko z unijního plánu obnovy

© EPA/IAN LANGSDON

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Plán obnovy jen pro 25 států? „Pokud budou Maďarsko a Polsko i nadále trvat na svém vetu, pak přistoupíme k radikálnějšímu řešení a schválíme evropský plán obnovy pro 25 členských států,“ uvedl v nedělním rozhovoru pro Journal du Dimanche státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. „Bude to sice právně obtížné, ale nikoli nemožné,“ dodal s tím, že nehodlá obětovat ani finance na obnovu ekonomik, ani podmíněnost jejich čerpání dodržováním principů vlády práva. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

BERLÍN

Striktní pravidla pro Bavory. Bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) oznámil, že hodlá zpřísnit protikoronavirová opatření. Situace je podle něj „katastrofální“. Bavoři tak budou moci od středy 9. prosince opustit své domovy jen v odůvodněných případech. Těmi jsou vánoční nákupy, cesta do práce či do školy nebo k lékaři. V plánu je i omezení nočního vycházení pro oblasti, kde počet případů nakažených přesáhne 200 na 100 tisíc obyvatel během 7 dní. Změny však ještě musí schválit zemský parlament během svého úterního zasedání. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Tři ze čtyř zemřelých v Rakousku byli pozitivní na covid-19. Pouze 25 % pacientů, kteří v Rakousku od začátku pandemie zemřeli, nebyl diagnostikován covid-19. Vyplývá to ze studie Rakouské zdravotnické akademie. Takový výsledek je pravděpodobně způsoben zahlcením jednotek intenzivní péče lidmi pozitivními na covid-19 a šíření viru mezi pacienty nemocnic. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LONDÝN

O víkendu se dohodu uzavřít nepodařilo. Podle nedělních prohlášení zástupců Evropské unie se blíží shoda ohledně přístupu rybářů z unijních zemí do britských vod. Neshody nicméně přetrvávají v otázce, zda by se na Spojené království měly závazně vztahovat unijní sociální a environmentální standardy. Vyjednavači David Frost a Michel Barnier budou dnes v Bruselu v jednání pokračovat. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finové ubývají. Míra porodnosti se podle statistik z minulého roku snížila ve všech skandinávských zemích s výjimkou Islandu. Nejdramatičtější pokles zaznamenalo Finsko. Podle nejnovějších statistik z minulého týdne se míra fertility ve Finsku dostala pod 1,4, což je nejméně ze všech severských zemí. Pro samotné Finsko se jedná o nejnižší míru porodnosti za posledních 30 let. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Reforma ESM. Předseda Hnutí pěti hvězd Vito Crimi si je jistý, že italský parlament na své středeční schůzi schválí reformu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Člen jeho hnutí a současný ministr zahraničí Luigi Di Maio už tak optimistický není. Podle něj se nepodaří najít dostatečná většina. Tuší tak možné problémy uvnitř vládní koalice.

„Jsem si jistý, že hlasování bude bez problémů,“ prohlásil Crimi na televizní stanici Rai 3. „Pokud se někdo rozhodne reformu neakceptovat, půjde proti celé naší parlamentní skupině,“ dodal. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Názor na Turecko rozděluje členské státy. Napětí ve východním Středomoří je jedním z témat čtvrtečního summitu lídrů EU v Bruselu. Členské státy se však zatím v názoru na chování Turecka neshodují, vyplývá to z vyjádření unijních diplomatů. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

K dosažení klimatické neutrality potřebujeme jádro. Podle polského ministra pro klima Michala Kurtyka bude pro Polsko velmi obtížné dosáhnout klimatických cílů bez jaderné energie. „Polsko zdědilo systém, který bude postupně zastarávat. Musíme zvýšit investice a stále více upozorňovat Poláky na to, že po 30 letech rychlého ekonomického růstu nadešel čas zvýšit životní standardy včetně kvality ovzduší,“ dodal Kurtyka. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarský ministr zahraničí se zapletl do rumunských voleb. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se pod hlavičkou Demokratické aliance Maďarů v Rumunsku (UDMR/RMDSZ) zapojil do volební telefonické kampaně v těsném předvoji nedělních rumunských parlamentních voleb. Informoval o tom server hvg.hu. „Pomoc ze strany maďarské vlády by byla daleko větší, kdyby měli Maďaři v Bukurešti silné zastoupení,“ řekl údajně Szijjártó voličům v databázi aliance UDMR/RMDSZ. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Slováci se vyslovili pro referendum o předčasných volbách. Více než polovina Slováků (53,5 %) by podpořila referendum o předčasných volbách, přestože se poslední parlamentní volby konaly teprve před devíti měsíci. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro televizi Markíza. Právníci se obávají, že by to bylo v rozporu s ústavou. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

SOFIE

Otevřeno pouze pro očkované. Bulharsko nevylučuje, že do země budou moci pouze lidé naočkovaní proti covid-19. Uvedl to šéf Národního vakcinologického úřadu Krassimir Gigov v rozhovoru pro Bulharské národní rádio.  (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Parlamentní volby: Těsný výsledek, nízká účast. Úspěchu v nedělních parlamentních volbách se dočkali jak sociální demokraté (PSD), tak středopravicová vládní strana PNL. Podle předběžných výsledků je výsledek těsný, PSD by mohla získat 30 %, zatímco vládnoucí PNL 25 %. USR-PLUS, která by mohla s PNL vytvořit novou vládu, podle průzkumů získala 16 % hlasů. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Nový zákon o referendu. Chorvatské ministerstvo spravedlnosti připravilo návrh zákona o lidovém hlasování, který by zavedl možnost hlasovat o návrzích zákonů z dílny parlamentu v referendu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Parlament vyzývá vládu k dalšímu financování tiskové agentury. Slovinská vláda musí začít okamžitě plnit své závazky vůči národní tiskové agentuře STA a zajistit její financování. Tak zní výzva kulturního výboru slovinského parlamentu, který o věci diskutoval v sobotu. (Zeljko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.