The Capitals: Francie buduje evropský pilíř NATO, uzavřela průlomový pakt s Řeckem

© EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PAŘÍŽ | ATHÉNY

Francie buduje evropský pilíř NATO, uzavřela průlomový pakt s Řeckem. Evropa by neměla být bezpečnostně závislá na Spojených státech. Alespoň takovou myšlenku razí v posledních letech Francie, která se nyní snaží přenést své vize do praxe. Podpis průlomové obranné dohody mezi Francii a Řeckem je toho jasným důkazem.

Dohoda říká, že pokud by třetí stát napadl jednoho ze signatářů, země si vzájemně pomohou, v případě nezbytnosti i s použitím vojenské síly.

Obranný pakt v úterý podepsal francouzský prezident Emmanuel Macron a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Země tak uskutečnily první krok k dosažení evropské „strategické autonomie“.

„Jedná se o nový akt, nový krok, který bude bezpochyby vyzývat ostatní k tomu, aby posilovaly evropskou strategickou autonomii a evropský pilíř Severoatlantické aliance,“ komentoval dohodu francouzský poslanec a předseda obranného výboru Françoise Dumas. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr, Kostas Argyros | EURACTIV.gr – Editoval Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


VILNIUS

Litva chce zlegalizovat vytlačování migrantů. Vytlačování migrantů – tzv. pushbacky – jsou dle mezinárodního práva nelegální. Litva nyní žádá EU o úpravu stávajících pravidel tak, aby stát mohl v případě nouzové situace migranty ze svého území vytlačovat pryč. Informovala o tom baltská zpravodajská agentura Baltic News Service. (LRT.lt/en)


BUDAPEŠŤ

Szijjártó si předvolal ukrajinského velvyslance. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó si pozval na kobereček ukrajinského velvyslance v Budapešti. Šéfa maďarské diplomacie totiž pobouřilo, že si Ukrajina stěžuje u Evropské komise na podepsanou dohodu mezi Budapeští a ruským Gazpromem o dovozu zemního plynu. Dodávky budou obcházet ukrajinské území. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)


MADRID

Španělsko zvedá minimální mzdu. Španělská vláda v úterý schválila navýšení minimální mzdy na 965 eur měsíčně (zhruba 24 tisíc korun). Místní odbory si stěžují, že navýšení stále není dostatečné. Vláda se dříve zavázala k tomu, že bude minimální mzdu zvedat i v letech 2022 a 2023, aby pak dosáhla 60 % průměrné španělské mzdy. Právě takovou úroveň totiž doporučuje Evropská komise. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


ZÁPADNÍ BALKÁN

Západní Balkán ztrácí „evropskou perspektivu“. EU nemůže státům západního Balkánu (Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Albánie, Kosovo a Severní Makedonie) garantovat budoucí přijetí. Vyplývá to ze slov čtyř diplomatů a interního dokumentu, do kterého nahlédla agentura Reuters. Na summitu EU a balkánských lídrů, který se uskuteční 6. října, měl být původně schválen dokument, podle nějž EU jednoznačně podporuje evropskou perspektivu balkánských států. Na tomto znění se ale mezi státy ani po dvou kolech jednání nenašla shoda. (Euractiv.hr a Reuters)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.