The Capitals: Fond obnovy jako „běžný“ nástroj? Slova eurokomisařů ohrožují jeho schválení

© EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

HELSINKY

Eurokomisaři ohrozili finský souhlas s fondem obnovy. Evropští komisaři Valdis Dombrovskis a Paolo Gentiloni ohrozili budoucnost fondu obnovy s rozpočtem 750 miliard eur, když v pondělí na půdě Evropského parlamentu prohlásili, že fond by se mohl stát běžným nástrojem na povzbuzení růstu a ekonomické transformace.

Fond obnovy musí získat souhlas všech 27 členských států. Slova eurokomisařů přišla jen pár dní poté, co finská vláda v národním parlamentu představila fond jako dočasné opatření s tím, že další půjčování v budoucnu již nehrozí. Souhlas finského parlamentu s fondem obnovy je proto nejistý. Informovala o tom agentura Reuters. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Do července zvládneme proočkovat 70 % evropské populace. V rozhovoru pro EURACTIV.com to uvedla evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová. Evropa se podle ní v následujících měsících zaměří především na technologie, které se v pandemii osvědčily, jako jsou například mRNA vakcíny. (Jorge Valero, EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Vakcína společnosti Moderna míří do francouzských měst. S vakcínou proti covid-19 od společnosti Moderna se nyní bude moci očkovat i v ordinacích praktických lékařů a v lékárnách. Informoval o tom francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Prodloužení kompenzací sezónním zaměstnancům v kultuře. Ministr kultury a ministr práce přislíbili prodloužení kompenzací pro sezónní pracovníky v zábavním průmyslu, které pandemie připravila o práci. Platnost podpůrného opatření měla vypršet do konce srpna, nově však bude možné podporu čerpat až do 31. prosince. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

BRUSEL

Návrat do normálu. Belgická vláda v úterý představila plán postupného uvolňování restriktivních opatření. Důležitým termínem je 9. červen, kdy se znovu otevřou kina, divadla, kavárny a restaurace. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

VÍDEŇ

Kurz obdržel mediální cenu svobody. Německý vydavatel ocenil na konferenci Ludwig-Erhard-Summit rakouského kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP) mediální cenou svobody. Anonymní porota výběr odůvodnila jeho vytrvalým naplňováním role „stavitele mostů v Evropě“ a zastánce svobody.

Christian Deutsch, jedna z vedoucích osobností SPÖ a reprezentant opozice, označil tento krok za „absurdní“ a obvinil kancléře z úsilí o „orbanizaci Rakouska“. „Kurz neustále podkopává pilíře naší demokracie a útočí na ústavu i svobodu tisku,“ uvedl Deutsch. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)

LONDÝN | BELFAST

Ministr Frost: Protokol o Severním Irsku je neudržitelný. Podle britského ministra pro EU Davida Frosta je protokol o Severním Irsku „neudržitelný“ a bude nutné jej revidovat.

„Podniky vynaložily výjimečné úsilí, aby současná opatření fungovala. Lze ale jen těžko předpokládat, že současný způsob uplatňování protokolu v praxi může být dlouhodobě udržitelný,“ dodal lord Frost po setkání s několika zástupci severoirských podniků. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polsko má nový tým pro výzkum genomu a mutací koronaviru SARS-CoV-2. Mezi úkoly skupiny bude patřit sledování epidemiologické situace z hlediska variant viru a provádění molekulárního epidemiologického dozoru nad koronavirem v Polsku. Předsedou týmu se stal náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Slovensko po úmrtí ženy pozastavilo očkování AstrouZenecou. Slovensko dočasně přestalo očkovat vakcínou od společnosti AstraZeneca. Rozhodlo se tak poté, co naočkovaná 47letá žena minulý týden zemřela na mozkovou žilní trombózu. Trombóza a krevní sraženiny byly po přezkoumání Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) označeny jako velmi výjimečné vedlejší účinky vakcíny. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Italští ministři žádají EU o pomoc při zvládání migrace. „Je nutné provést zásadní změny ve struktuře dosavadního unijního systému,“ uvedla na úterní konferenci o řízení migračních toků italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová. Podle ní je nutné na unijní úrovni zavést „konkrétní a pevné mechanismy solidarity, včetně mechanismů nouzových, a to na základě návrhů předložených ministry Itálie, Německa, Francie a Malty po společném setkání v roce 2019“. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Rozvolnění vzbuzuje kontroverze. Španělé od nedělní půlnoci oslavují konec nouzového stavu. Hromadné popíjení a sdružování stovek občanů v ulicích Madridu a Barcelony však vzbudilo obavy zdravotnických orgánů. Ty na oslavy reagovaly připomínkou, že „nouzový stav sice pominul, ale pandemie zatím nikoliv.“

Fernando Simón, vedoucí španělského koordinačního centra pro mimořádné situace v oblasti zdraví, dokonce varoval před čtvrtou vlnou pandemie. „Nikdo neví, co se může v příštích několika dnech stát,“ uvedl. (EUROEFE)

ATÉNY

Řecké zelené investice do roku 2030 překročí 44 miliard eur. Řecko z fondu obnovy plánuje financovat 21 zelených opatření, investice do ochrany klimatu tak do roku 2030 překonají 44 miliard eur. Na úterní on-line diskuse věnovanému vodíkovým technologiím to uvedl ministr životního prostředí Kostas Skrekas. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Prezidentův poradce míří do čela vlády. Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého poradce pro oblast bezpečnosti a obrany Stefana Yaneva dočasným premiérem v úřednické vládě. Ta má dnes nastoupit do úřadu poté, co se po dubnových volbách nepodařilo zformovat vládu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Rusko vyhostilo rumunského diplomata. Vyhoštění rumunského diplomata přišlo recipročně v reakci na rumunské vyhoštění ruského diplomata. Rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu k tomu řekl, že se nejedná o žádné speciální rozhodnutí a že ruskou strategii „oko za oko“ očekával. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatská vize budoucnosti Evropy. Předseda parlamentu Gordan Jandroković v úterý hostil akci s názvem „Konference o budoucnosti Evropy – chorvatská vize“. Cílem bylo jednak informovat občany o tom, co se v Chorvatsku bude v rámci konference dít a také je zapojit do rozhodovacího procesu na unijní úrovni. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.