The Capitals: Finský prezident chce svolat summit světových velmocí

© EPA-EFE/Chris Kleponis

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

HELSINKY

Finsko připravuje summit světových mocností. Finský prezident Sauli Niinistö přišel s návrhem uspořádat summit hlavních světových mocností u příležitosti 50. výročí Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, které připadá na rok 2025. Summit by se podle něj měl zaměřit na otázky klimatu a bezpečnosti a také budoucnost arktického prostoru. Setkání by mohlo být rovněž příležitostí pro zmírnění vojenského napětí mezi hlavními mocnostmi. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Europarlament schválí očkovací pasy v červnu, tvrdí poslanec. Evropský parlament schválí očkovací pasy na svém červnovém plenárním zasedání, letní turistická sezóna by tak mohla být zachráněna. Médiím svůj odhad prozradil vlivný europoslanec Juan Fernando Lopez Aguilar (S&D), který je předsedou výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Zvláštní certifikáty budou mít podobu QR kódu a umožní cestovat lidem, kteří jsou očkování, mají negativní test na covid-19 nebo protilátky po prodělané nemoci. (EURACTIV.com, AFP)


ZÁPAD

BERLÍN

Söder novým kancléřem? Nový předseda vládní strany CDU Armin Laschet není příliš populární, někteří němečtí křesťanští demokraté se proto před volbou nového kancléře upínají k lídrovi bavorské CSU Markusu Söderovi. Právě on má podle něktrých z nich šanci nahradit kancléřku Angelu Merkelovou v čele země. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Francouzský soud zakázal zastoupení Doněcké republiky. Odvolací soud v jihofrancouzském Aix-en-Provence včera rozpustil asociaci, která je podle něj „nezákonná“. Prohlašovala totiž, že oficiálně zastupuje proruskou separatistickou Doněckou lidovou republiku, samozvaný stát na východě Ukrajiny. Informovala o tom agentura AFP. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

LUCEMBURK

Pozor na dvojí zdanění. Daňová dohoda podepsaná lucemburským ministrem financí Pierrem Gramegnou a jeho francouzským protějškem Brunem Le Mairem v říjnu 2019 dostala nyní speciální dodatek. Dosavadní systém totiž obsahoval daňový výpočet, který by byl nevýhodný pro francouzské občany s příjmy v Lucembursku i ve Francii. Nový dodatek by to měl napravit. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Novavax se bude vyrábět v Anglii. V severovýchodní Anglii se na základě dohody s farmaceutickým gigantem GlaxoSmithKline vyrobí pro britské potřeby 60 milionů dávek vakcíny Novavax, oznámil v pondělí premiér Boris Johnson. Látka ještě nebyla schválena potřebnými orgány, ale pokud se tak stane, k lidem by se mohla dostat v červnu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Do září můžeme mít hotovo. „Očekáváme, že do konce září budou protikoronavirové vakcíny k dispozici pro všechny dospělé lidi v Irsku,“ nechal se v pondělní debatě k očkovací strategii slyšet ministr zdravotnictví Stephen Donnelly. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

VILNIUS

Putin je zabiják. Litevský prezident Gitanas Nausėda v pondělí nazval svého ruského protějška Vladimira Putina zabijákem. „Bohužel je to tak,“ reagoval na otázku novinářů, zda by podobně jako americký prezident Joe Biden nazval Putina zabijákem. „Vidím mnoho náznaků do očí bijícího nerespektování hodnot civilizovaného světa, nerespektování práva na národnostní sebeurčení nebo nerespektování územní integrity svých sousedů,“ dodal Nausėda. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Více než 16 % Slováků je na pokraji chudoby. Podle dat statistického úřadu žije v pětimiliónovém Slovensku 872 tisíc lidí, kteří jsou ohroženi chudobou. Kvůli koronavirové pandemii se k této skupině může brzy přidat 20 až 50 tisíc lidí. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Téměř na chvostu v „pandemickém žebříčku“. Polsko se v nejnovějším žebříčku zveřejněném agenturou Bloomberg umístilo na 50. místě z 53 zemí v hodnocení protipandemické strategie. Hůře na tom jsou jen Brazílie, Česká republika a Mexiko. Poláci vedou v procentu pozitivních testů, druzí jsou v počtu nových případů na obyvatele za poslední měsíc. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Stížnost za protiromské nadávky. Kapitán rumunské fotbalové reprezentace do 21 let Marius Marin obvinil po sobotním utkání mistrovství Evropy maďarský tým z rasistických urážek. Stížnost odeslal fotbalové organizaci UEFA. Na sociální sítě napsal Marin tuto větu, později ji ale smazal: „Ti cigáni, jak jste na nás na hřišti křičeli, vás porazili 2-1.“ (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)


JIH

MADRID

Nová éra vztahů EU-Afrika ve španělské režii. Španělsko se chystá pomoci s vytvořením nové rozvojové strategie EU vůči Africe. V pondělí to zdůraznil premiér Pedro Sánchez. Plán „Foco África 2023“ (v překladu „Zaměřeno na Afriku 2023“) vymezuje na následující desetiletí řadu oblastí spolupráce, jako jsou hospodářské otázky nebo několik rozvojových cílů vyplývajících z Agendy OSN pro udržitelný rozvoj. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Protilátky vydrží 9-10 měsíců, ukazuje studie. Nová studie provedená v italské obci Vo’ Euganeo, která byla jako jedna z prvních loni v březnu izolována a označena za „červenou zónu“, ukazuje, že protilátky po onemocnění covid-19 mohou v krvi cirkulovat 9 až 10 měsíců. Výsledky výzkumu byly publikovány ve vědeckém časopise Nature. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATÉNY

Národní plán obnovy je na světě. Řecká vláda na svém pondělním online zasedání schválila národní plán obnovy, nutný pro čerpání evropských prostředků z fondu obnovy. Premiér Kyriakos Mitsotakis plán veřejnosti představí až poté, co jeho konečnou podobu schválí i Evropská komise, prozradily zdroje z vlády. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

BĚLEHRAD / ATÉNY

Řecko se těší na srbské turisty. Řecký ministr pro cestovní ruch Harry Theoharis v pondělí prohlásil, že řecké úřady přijmou všechny srbské turisty, bez ohledu na to, jakou vakcínou byli naočkováni. V Srbsku se nyní očkuje zejména čínskou vakcínou a ruským Sputnikem V. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

SOFIE

Protikorupční fond varuje před hrozbou zmanipulování voleb. Podle analýzy bulharského protikorupčního fondu může v nadcházejících parlamentních volbách dojít k nezákonným machinacím v každé páté volební místnosti. Organizace se zaměřila na 2 554 volebních místností z celkových zhruba 11 tisíc. Volby se uskuteční již tuto neděli. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Chorvaté míří do Německa. Za loňský rok se do Německa přestěhovalo více než 26 tisíc Chorvatů. Chorvaté v současné době tvoří šestou největší minoritu v Německu, a to hned za Turky, Poláky, Syřany, Rumuny a Italy. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Výměna předsedy. Tři koaliční strany navrhují výměnu předsedy slovinského parlamentu Igora Zorčiče poté, co se on a další dva poslanci rozhodli opustit vládní partaj. Opoziční strany se ale výměně předsedy brání, vládní koalice podle nich k takovému kroku nenajde potřebnou většinu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.