The Capitals: Finsko zabránilo vytvoření čínské letecké základny v Arktidě

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

HELSINKY

Čínskou leteckou základnu nechceme. Veřejnoprávní médium YLE včera (4. března) informovalo o doposud utajovaném incidentu z ledna 2018, kdy Čína oslovila město Kemijärvi asi 80 kilometrů severně od polárního kruhu ve finském Laponsku. Záměrem tohoto kroku bylo koupit nebo pronajmout a modernizovat blízké letiště. Číňanům by se tak naskytla možnost provádět výzkumné a pozorovací lety nad Severním ledovým oceánem, Severním pólem a Severní mořskou cestou. Město o situaci informovalo finské ozbrojené síly a nabídku odmítlo. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Nespokojená Austrálie. Itálie s podporou Evropské komise zakázala vývoz přibližně 250 000 dávek vakcíny od AstraZeneca do Austrálie, a to na základě toho, že společnost neplní své závazky vůči Evropské unii.

Austrálie se v této věci obrátila na Evropskou komisi, aby rozhodnutí Itálie prověřila. Australská vláda se však zároveň nechala slyšet, že chybějící dávky její vakcinační strategii neohrozí. (EURACTIV.com a Reuters)

Itálie poprvé využila nová unijní pravidla a zablokovala export vakcíny AstraZeneca do Austrálie

Itálie zablokovala vývoz 250 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca do Austrálie. Je to poprvé, co některý ze států Evropské unie využil nová pravidla, podle nichž lze omezit export očkovacích látek od výrobců, kteří nedodržují smlouvy.


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Do poloviny květná má být naočkováno 20 milionů Francouzů. Premiér Jean Castex včera večer (4. března) hovořil o dosavadní epidemiologické situaci v zemi. Zdůraznil „silný nápor“, kterému musí stále čelit nemocniční zařízení, ale také důležitost očkování.  „Světlem na konci tunelu je pro nás pouze očkování“, uvedl. Cílem je naočkovat 20 milionů občanů do poloviny letošního května. K dnešnímu dni dostalo svou první dávku přibližně 1,7 milionu Francouzů. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Po tanci s Putinem míří rakouská exministryně do Rosněftu. Bývalá ministryně zahraničí Karin Kneisslová je nominována do představenstva ruské ropné společnosti Rosněft. Kneisslová je známá svými úzkými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina. S ruským prezidentem mimo jiné tančila na své svatbě, která se odehrála v době, kdy EU zvažovala uvalení sankcí na Rusko kvůli anexi Krymu. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

Spojenému království nelze důvěřovat. Irský ministr zahraničních věcí Simon Coveney uvedl, že EU po posledním porušení severoirského protokolu „jednoduše nemůže věřit“ Velké Británii. Ministr je vůči sousedovi skeptický poté, co Spojené království prodloužilo odklad přísnějších hraničních kontrol v Irském moři do října, místo aby je zavedlo tento měsíc podle dohody. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

VILNIUS

Falešný „Putinův kuchař“ v Litvě. Litevská zpravodajská služba tvrdí, že Rusko se v loňském roce neúspěšně pokusilo o „informační útok“ na Litvu, v němž se pokusila oklamat tamní média za použití osoby, která imitovala Jevgenije Prigozhina, jemuž se přezdívá „Putinův kuchař“. Jedná se o oligarchu, který má blízko Kremlu a stojí údajně za tzv. trollí farmou a privátní vojenskou organizací, která se podílí na kampaních Kremlu na Ukrajině, v Sýrii a v různých afrických zemích. O údajném útoku informovala zpravodajská agentura BNS. Prigozhinovo jméno je na sankčním seznamu Spojených států i Evropské unie. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Premiér se omluvil za „nevhodný“ vtip. Během rozhlasového vystoupení, které mělo přispět k ochlazení slovenské vládní krize, stihl předseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) urazit sousední Ukrajinu. Když se rozhlasový moderátor zeptal Matoviče, co slíbil v Rusku výměnou za dodávku dvou milionů vakcín Sputnik V, odpověděl: „Zakarpatskou Ukrajinu“. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na žertovnou odpověď reagoval na Twitteru s návrhem, aby se premiér místo toho vzdal části vlastní země. Na stejné platformě následně Matovič zveřejnil omluvu. (Barbara Zmušková | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Polská vláda má nový poradní orgán. Polský premiér Mateusz Morawiecki dal vzniknout nové Radě politických poradců, která má vládě poskytovat expertní analýzy současné politické i ekonomické situace. Rada má 21 členů a předsedou je bývalý ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Duhové rodiny v televizi nechceme. Národní úřad pro média a komunikace zahájil řízení proti maďarské mediální skupině RTL. Úřad totiž nesouhlasil s vysíláním reklamy, která se zaměřovala na sociální inkluzi a duhové rodiny. Informovalo o tom vedení RTL.

Případů covid-19 přibývá. Počet nových případů nemoci covid-19 a s ní spojených úmrtí roste. Vláda proto rozhodla o dalším zpřísnění opatření, včetně uzavření škol a školek. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)


JIH

MADRID

Španělsko ničí zbraně skupiny ETA. Španělský premiér Pedro Sánchez (PSOE) ve čtvrtek (4. března) předsedal symbolické likvidaci téměř 1400 střelných zbraní zadržených u teroristických organizací, povětšinou dnes již neexistující baskické separatistické skupiny ETA. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ŘÍM

Šéf Demokratické strany končí. Dosavadní lídr Demokratické strany Nicola Zingaretti oznámil rezignaci. Strana podle něj řeší pouze otázky týkající se politických pozic, místo toho, aby bojovala se třetí vlnou pandemie covid-19. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Američané jsou připraveni prodat Řekům stíhačky a lodě. Athény zvažují nákup amerických fregat a stíhaček F-35. Informoval o tom americký velvyslanec v Řecku Geoffrey Pyatt. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Situace v Bulharsku se zhoršuje. V Bulharsku v posledních dnech výrazně roste počet nakažených covidem-19. Celostátní lockdown přesto není v plánu, vláda místo toho sáhla po regionálních restrikcích. Situace se zhoršuje jen tři dny poté, co vláda otevřela restaurace a bary. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Chorvatsko se potýká s rostoucím dluhem. Chorvatský veřejný dluh se během jednoho roku zvýšil o 12,1 % na 43,7 miliardy eur. Informovala o tom Chorvatská centrální banka. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Zpátky do školy. Slovinsko po nátlaku veřejnosti opět otvírá střední školy, studenti se vrátí do lavic již v pondělí. Otevření škol bude doprovázet proočkování všech učitelů, včetně vychovatelů ve školkách. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.