The Capitals: Finsko-švédská otočka dostává pod tlak rakouskou neutralitu

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


VÍDEŇ

Finsko-švédská otočka dostává pod tlak rakouskou neutralitu. Po rozhodnutí Švédska a Finska vstoupit do NATO je opuštění rakouské neutrality opět předmětem diskusí. Opoziční strany a odborníci kritizují neochotu vlády přehodnotit svůj postoj.

„Rakousko bylo neutrální, je neutrální a zůstává neutrální,“ řekl v úterý 17. května rakouský kancléř Karl Nehammer při návštěvě svého českého kolegy Petra Fialy v Praze. „Pro Rakousko tato otázka nevyvstává. Máme také jinou historii než Švédsko a Finsko,“ dodal.

Odborníci a opoziční politici však zpochybňují dlouholetou rakouskou neutralitu, která se datuje od počátku studené války.

V reakci na finský a švédský krok směrem do NATO vyzvalo více než 50 rakouských bezpečnostních expertů, vědců a diplomatů vládu, aby si zachovala otevřenou mysl ohledně rakouské bezpečnostní politiky. Argumentovali tím, že ruská agresivní válka proti Ukrajině rakouskou neutralitu zpochybňuje. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


VARŠAVA

Tuskův opoziční plán má smůlu. Polské opoziční strany odmítly myšlenku, že by sestavily společnou kandidátku pro parlamentní volby na podzim 2023, s níž přišel předseda středopravicové Občanské platformy a lídr Evropské lidové strany Donald Tusk. První pokus o sjednocení polské opozice přišel před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019, tzv. Evropská koalice ale nakonec nedosáhla na dobrý výsledek. (Bartosz Sieniawski | EURACTIV.pl)


LUBLAŇ

Slovinci kritizují rakouské kontroly na hranicích. Slovinsko je znepokojené rozhodnutím Rakouska rozšířit policejní kontroly na svých hranicích, a to navzdory nedávnému rozhodnutí Soudního dvora EU, podle něhož je rakouské odůvodnění pro zavedení kontrol na vnitřních hranicích EU neuspokojivé, a to už od roku 2017. Podle skupinky slovinských europoslanců jejich země řeší hrozby nelegální migrace, možných teroristických hrozeb a obchodování s lidmi velmi dobře, a Rakousko tak ke kontrolám nemá důvod. (Sebastijan R. Maček | sta.si)


STOCKHOLM

Oficiální krok do NATO. Ministryně zahraničí Ann Lindeová podepsala v úterý 17. května švédskou přihlášku do NATO poté, co se její vláda rozhodla požádat o členství. Podpisu předcházela parlamentní debata, která naznačila, že téměř všechny strany jsou v této věci na jedné lodi. (Charles Szumski | EURACTIV.com)


MADRID

Dlouhé čekání na otevření hranice. Trvalo dva roky, dva měsíce a čtyři dny, než byla oficiálně znovu otevřena hranice v Tarajalu – jediném hraničním přechodu mezi španělským městem Ceuta v severní Africe a Marokem –, která byla uzavřena kvůli pandemii. Uzavření v roce 2020 přineslo řadu problémů, například pro přeshraniční pracovníky, pro které se musely vytvořit „humanitární koridory“. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.