The Capitals: Finsko přemýšlí, zda patří mezi šetřivé či utrácející státy

© EPA/LUDOVIC MARIN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


SEVER

HELSINKY

Finové přemýšlí, kam patří. Způsob, jakým Německo mění postoj v otázce francouzsko-německého záchranného plánu, vysílá signál, že se nyní řeší budoucnost EU v daleko širším kontextu než kdy dříve, nechala se v pondělí slyšet finská premiérka Sanna Marinová (SDP).

Nový postoj Německa v otázce ekonomické obnovy Evropy nutí Finsko definovat svůj názor na 500miliardový záchranný balík. Finsko by se také mělo rozhodnout, ke které skupince chce patřit – k Německu a Francii, nebo naopak k „šetrné čtyřce“, kde je i Švédsko. Premiérka Marinová se nicméně domnívá, že Evropa by se neměla dělit do bloků, ale hledat společná řešení. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Jak zachránit evropské ekonomiky? Plán obnovy představí Komise ve středu

Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím sedmiletým rozpočtem Evropské unie. EU by měla státům zasaženým pandemií ze společné kasy vyplatit stovky miliard eur.


ZÁPAD

BERLÍN

Federální vláda chce oddálit uvolňování opatření. Zatímco vlády některých spolkových zemí uvažují o uvolnění všech karanténních opatření už během června, federální vláda s tím příliš nesouhlasí. Podle posledních informací by vládní kabinet rád ponechal některá omezení – zejména ta týkající se omezení osobního kontaktu – až do 5. července. Lidé by tak i nadále měli dodržovat minimálně 1,5 metru dlouhé rozestupy a nosit roušky v obchodech a v hromadné dopravě.

Vláda potvrdila pomoc Lufthanse. Německý vládní kabinet potvrdil svůj záměr pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa. Záchranný balíček zahrnuje finanční injekci ve výši 9 miliard eur a převzetí 20 % akcií státem. Vláda se ve společnosti zároveň stane tzv. tichým společníkem. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

„Ségur de la Santé“. Francouzská vláda v pondělí spustila rozsáhlý program „Ségur de la Santé“ (v překladu zdraví a bezpečnost). Jedná se o sérii konzultací zaměřených na zlepšení pracovních podmínek v zemi, odměňování zdravotnického personálu a péči o pacienty v nemocnicích.

Konzultace byly zahájeny na popud prezidenta Emmanuela Macrona, který na konci března hovořil o potřebě masivních investic a rozvoji nemocnic. Diskuse ohledně zvyšování platů ve zdravotnictví či o pracovní době se povedou až do poloviny července. (EURACTIV.FR)

Zaměřte se na zdravotnictví, digitalizaci a čisté zdroje. Komise poradila Česku, jak vyváznout z krize

Evropská komise každý rok doporučuje členským státům, jak by měly reformovat své hospodářské politiky. Letošní doporučení jsou zaměřená na obnovu evropských ekonomik, které zasáhla koronavirová krize. Jaká doporučení udělila Komise Česku?


OSTROVY

DUBLIN

Na irskou DPC se valí kritika. Rakouský aktivista v otázce ochrany osobních údajů Max Schrems zkritizoval výkon irské komise pro ochranu dat (DPC) a chce po ní, aby zintenzivnila svou kontrolu dodržování GDPR ze strany největších světových digitálních firem.

„Myslím si, že po dvou letech je potřeba poukázat na nedostatky irského úřadu a začít veřejnou debatu,“ uvádí otevřený dopis, který Schrems v pondělí poslal orgánům EU. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

„EU je na cestě, kterou navrhla Itálie“. „Německá pozice ve francouzsko-německém návrhu vyjasňuje, že peníze si EU musí půjčit na finančních trzích,“ uvedl ministr pro evropské záležitosti Vincenzo Amendola v rozhovoru pro EURACTIV Itálie. „Jsme na cestě, kterou navrhla Itálie: nový nástroj s velkým objemem proti recesi, která zastihne všechny země EU,“ dodal. (Roberto Castaldi | EURACTIV.it)

Česko by bylo ve francouzsko-německém fondu obnovy plátcem, vyplývá z analýzy

Mezi čistými plátci do záchranného fondu na obnovu unijních ekonomik, jak ho navrhují německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, by byla i Česká republika.


VISEGRÁD

VARŠAVA

Předsedkyní nejvyššího soudu je Manowská. Małgorzata Manowská od roku 2016 působila jako ředitelka Národní školy soudnictví a státního zastupitelství a od roku 2018 byla členkou nejvyššího soudu. Do funkce ji jmenoval polský prezident Andrzej Duda. V právnické komunitě ale kolují spekulace, že byla zvolena protiprávně. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Neobvyklý protest. Majitelé posiloven v pondělí protestovali proti trvajícímu uzavření jejich podniků v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Posilovny a veškeré vnitřní sportovní aktivity jsou totiž na Slovensku i nadále zakázány. Protestující v autech zpomalili dopravu na jedné z dálnic ve směru do hlavního města. Původním plánem přitom bylo dálnici zcela zablokovat. Slovenský premiér Igor Matovič v návaznosti na protest uvedl, že zváží přijetí nové legislativy, která by blokádu dálnice jakožto formu protestu výslovně zakázala. Pár hodin po protestu však vláda oznámila, že posilovny se na Slovensku otevřou 3. června. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Maďarské hranice pro Srby otevřeny. Srbští občané mohou od pondělního dopoledne využívat všech devět hraničních přechodů s Maďarskem, a do země vstoupit i bez podstoupení PCR testů na koronavirus nebo povinné dvoutýdenní karantény. Reportáž srbské RTS potvrdil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. (EURACTIV.rs, betabriefing.com)

PRAHA

Těžba pozastavena. Kvůli rozšíření nákazy covid-19 mezi horníky byla pozastavena těžba v dole Darkov poblíž Karviné. Otestováno bylo již více než tisíc zaměstnanců, přičemž více  než 200 z nich bylo pozitivních. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


BALKÁN

SOFIE

Bulharsko otevírá školky. Úřady začaly v celé zemi otevírat školky, které byly kvůli pandemii zavřené dva a půl měsíce. Odborníci ale apelují na rodiče, kteří se o děti mohou postarat doma, aby je do školek zatím neposílali. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Zkusme to obráceně. Rumunští poslanci se neúspěšně pokusili prosadit návrh, který by nutil supermarkety prodávat alespoň 51 % rumunských potravin. Zákonodárci to nyní chtějí zkusit jinak. Parlamentem tlačí zákon, na jehož základě by státem vlastněné podniky nemohly nakupovat potraviny z dovozu. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

The Capitals: Obchody by měly prodávat 55 % českých potravin, navrhují poslanci

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

LUBLAŇ

Dodatek o elektrokoloběžkách. Zatímco počet uživatelů elektrických koloběžek roste, Slovinsko stále nemá legislativu, která by upravovala jejich používání. Lidé se tak na nich zatím prohání na cyklostezkách, chodnících i v pěších zónách.

Ministerstvo dopravy ale pracuje na návrhu dodatku dopravního zákona, který by se týkal i elektrokoloběžek. Známo je toho málo, dodatek by měl ale zavádět povinnou výbavu v podobě předních a zadních světel, povinné nošení helmy a maximální povolenou rychlost 25 kilometrů za hodinu. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Bilance záchranného balíčku. Chorvatští zaměstnavatelé z vládního záchranného balíčku pokryli v březnu 485 tisíc mezd, na což jim vláda vydala celkem 211 tisíc eur (1,6 miliard chorvatských kun). Podle nejnovějších dat finance v daném období pokryly 38 % národní ekonomiky. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

EU a dialog mezi Bělehradem a Prištinou. Evropská unie zaujala společný postoj k jednání mezi Kosovem a Srbskem. Řekl to mluvčí Evropské komise Peter Stano, který dodal, že obsah finální dohody musí být v souladu s mezinárodním právem a hodnotami Evropské unie. (EURACTIV.rs)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.