The Capitals: Evropští lidovci utrpěli porážku při hlasování o bulharském právním státu

© European Union, 2020

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


BRUSEL / SOFIE

Porážka evropských lidovců. Frakce evropských lidovců (EPP) utrpěla porážku při hlasování pléna Evropského parlamentu o bulharském právním státu. Europarlament i přes odpor EPP schválil usnesení ostře kritizující vládu premiéra Bojka Borisova, jehož vládní strana GERB je součástí frakce EPP.

Lidovečtí europoslanci se text usnesení pokusili zmírnit pozměňovacími návrhy, ale nenašli pro ně dostatečnou podporu. Plénum naopak odhlasovalo rezoluci, která se staví na stranu bulharských protivládních demonstrantů. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Obrovský přírůstek v počtu nakažených. Německo včera zaznamenalo více než 4 tisíce nových případů covid-19 za posledních 24 hodin. Jde o největší denní nárůst od začátku dubna. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) znovu vyzvala k dodržování koronavirových opatření, dnes se má také sejít se zástupci spolkových zemí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Hlavní město opouští krizový štáb. Spolupráce spolkové vlády a města Vídně v boji proti koronaviru se neobešla bez komplikací. Ministři opakovaně kritizovali tým vídeňského primátora za nedostatek transparentnosti a komunikace. Nyní se vídeňská správa rozhodla národní krizový štáb opustit. Někteří pozorovatelé považují tento krok za politicky motivovaný, jelikož starosta Vídně je sociální demokrat, zatímco kancléř pochází z konzervativní ÖVP. Obě strany se mají 11. října proti sobě utkat v komunálních volbách. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Prodloužení doby pro rozhodnutí o interrupci. Zákonodárci schválili zákon, kterým bude prodloužena povolená doba pro rozhodnutí o potratu, a to z 12 na 14 týdnů. Zákon přišel poté, co byla zveřejněna parlamentní zpráva upozorňující na špatnou dostupnost zákroků. Nedostatečná infrastruktura a nízký počet lékařů ochotných provést interrupci vedlo mnoho žen k tomu, aby absolvovaly potrat v zahraničí. (Lucie Duboua-Lorsch, EURACTIV.fr)

LONDÝN

Občanky nebudou stačit. Podle nových pravidel, které britská vláda představila ve čtvrtek (8. října), nebudou občané zemí EU moci cestovat do Spojeného království jen s občanským průkazem, jako tomu bylo dosud. Novinka má začít platit od října 2021. Povinnost mít pas se nebude vztahovat na občany EU žijící v Británii, kteří zažádají o status usedlíků. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Tisíc zdravotních sester z Filipín. Finsko se stává atraktivní destinací pro zdravotníky. Jak informoval časopis Talouselämä, soukromá společnost Attendo provozující pečovatelské domy plánuje do čtyř stovek svých zařízení najmout tisíc zdravotních sester z Filipín. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Soud zrušil karanténu hlavního města. Vrchní soud v Madridu označil vládní omezení, kterými bylo uzavřeno hlavní město Madrid a devět přilehlých měst, za neplatná. Restrikcím dle rozsudku soudu chybělo dostatečné legislativní ukotvení a byla v rozporu se „základními právy“ obyvatel.

Opatření představená 2. října znamenala pro přibližně 4,5 milionu obyvatel Madridu a jeho satelitů přísné omezení cestování z regionu a zákaz setkávání skupin více než šesti osob. Policisté po včerejším rozhodnutí soudu již nemohou nedodržování těchto pravidel pokutovat. (EFE, EPA)

LISABON

Portugalsko klíčem k Africe. Portugalské předsednictví Rady EU v první polovině příštího roku bude klíčovou hnací silou vztahů EU s Afrikou, a mohlo by vyvrcholit společným summitem, nechal se ve čtvrtek slyšet portugalský prezident Rebelo de Sousa. (Inês Escobar Lima, Lusa.pt)

ŘÍM

Miliony rychlotestů pro rodinné lékaře. Italský premiér Guiseppe Conte potvrdil, že rodinní lékaři obdrží 5 milionů rychlotestů na koronavirus. Testovací místa totiž v současnosti zažívají velký nápor.

Neudržitelná Itálie. Podle zprávy Italské aliance pro udržitelný rozvoj (ASviS) Itálie nerespektovala většinu cílů Agendy 2030 určených pro rok 2020. Dokument uvádí, že 12 z celkem 21 cílů je daleko od referenčních hodnot, což svědčí o „silně neuspokojivé situaci“. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polsko možná vyhlásí nouzový stav. Premiér Mateusz Morawiecki ve čtvrtek ráno oznámil, že kvůli prudkému nárůstu případů nákazy vláda od soboty (10. října) zavede nový soubor plošných opatření. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Cichanouská v Bratislavě. Lídryně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská ve čtvrtek navštívila Bratislavu, kde se potkala s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérem Igorem Matovičem. Zároveň se zúčastnila bezpečnostní konference Globsec.

Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok ve čtvrtek oznámil, že Slovensko stahuje svého velvyslance z Minsku, a to jako gesto solidarity s Polskem, Lotyšskem a dalšími zeměmi, a na protest proti krokům Lukašenkova režimu vůči EU. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

TikTok terčem vyšetřování. Maďarský úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil vyšetřování společnosti TikTok. Sociální síť je podezřelá z toho, že svým uživatelům neposkytla dostatečné informace o využívání jejich dat. Informoval o tom server 444.hu. Úřad dále upozornil, že TikTok nezveřejnil podmínky použití aplikace v maďarském jazyce. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRAHA

Vědci proti obřímu kanálu. Desítky českých vědců se v petici postavily proti pondělnímu rozhodnutí vlády schválit první fázi výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe, který údajně prospěje průmyslu v celém regionu. Podle vědců bude projekt velkou zátěží pro životní prostředí. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

S jadernou elektrárnou pomohou Američané. Rumunská vláda podepsala se svými americkými protějšky dohodu o rekonstrukci jaderné elektrárny Cernavoda v hodnotě 8 miliard dolarů. Projekt zahrnující generální opravu jednoho ze dvou reaktorů a rekonstrukci budovy, ve které by měly vyrůst dva nové reaktory, by mohla financovat American bank. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Zasedání národní bezpečnostní rady. Premiér Janez Janša svolal na páteční odpoledne zasedání národní bezpečností rady. Tématem bude boj proti koronaviru, kterým se ve středu nakazilo rekordních 387 lidí. Covid-19 ale nebude jediným předmětem diskuse, rada se zaměří také na problém nelegální migrace a nedostatečné ochrany slovinské menšiny žijící v Rakousku. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Strana HDZ zůstává nejpopulárnější. Nejoblíbenější chorvatskou stranou zůstává podle průzkumů vládní pravicová strana HDZ (EPP). Její podpora však za poslední měsíc poklesla – zatímco v září jí průzkum přisuzoval 32 %, nyní je to 30,4 %. Hlavní opoziční stranou zůstává levicová SDP (S&D) s 18,2 %. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

EU plánuje investovat na Balkáně. Eurokomisař pro rozšiřování Oliver Varhelyi při své včerejší návštěvě Bělehradu upozornil, že nový investiční plán EU pro západní Balkán bude fungovat jen tehdy, pokud jej budou doprovázet potřebné reformy. Zdůraznil například roli právního státu. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

PODGORICA

Novinář jde do vězení. Černohorský nejvyšší soud poslal investigativního novináře Jova Martinoviće na rok do vězení kvůli tomu, že se podílel na pašování drog. Neziskové organizace bojující za práva svobodného tisku, včetně Reportérů bez hranic, rozsudek kritizují. Soud podle nich neměl pro rozhodnutí dostatek důkazů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRIŠTINA

Kosovo zatím nemá záchranný balíček. Kosovský parlament smetl již po šesté ze stolu balíček zákonů, který by měl pomoci místní ekonomice zpátky na nohy. Pro hlasovalo jen 59 poslanců z 120členného parlamentu. Opozice hlasování bojkotovala. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.