The Capitals: Evropští konzervativci nadbíhají Orbánovi

© EPA-EFE/Fabio Frustaci

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Evropští konzervativci nadbíhají Orbánovi. Premiér Viktor Orbán včera v Bruselu povečeřel s Giorgiou Meloniovou, předsedkyní strany Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a šéfkou italské konzervativní strany Bratři Itálie. Jejich setkání opět rozvířilo debatu o budoucnosti europoslanců z maďarské vládní strany Fidesz, kteří se po odchodu z Evropské lidové strany (EPP) zatím nepřipojili k žádné europarlamentní frakci.

Meloniová se netají tím, že by ráda řady ECR rozšířila o další členy. Pokud by Fidesz požádal o členství, evropští konzervativci by tak razantně posílili.

Meloniová se vypravila do Bruselu, aby se zde setkala také s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim a evropským komisařem pro hospodářské a finanční záležitosti Paolem Gentilonim. Meloniová se svým tažením do Bruselu pravděpodobně snaží zhatit plány Mattea Salviniho, lídra pravicové italské strany Liga, který usiluje o vytvoření nové konzervativní skupiny v Evropském parlamentu. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


NOVINKY Z BRUSELU

Balík peněz pro Turecko. Lídři Evropské unie by na dnešním summitu měli přiklepnout Turecku další finanční pomoc, tentokrát ve výši 3,5 miliardy eur. Chtějí ho tak podpořit při řešení migrační krize. Zhruba 530 milionů z této částky poskytne Turecku Evropská komise ještě do konce letošního roku. Zbývající 3 miliardy eur bude Turecko čerpat do roku 2024. Peníze by měly směřovat nejen na humanitární pomoc, ale také na podporu sociální inkluze. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

V Hesensku přibývá nakažených variantou viru Delta. Vzhledem k nízkému počtu nakažených covidem-19 a úspěšnému očkovacímu procesu zaujalo Německo v posledních týdnech značně liberální přístup k uvolňování opatření. Otevření restaurací a barů je nicméně nyní ohroženo nezanedbatelným výskytem varianty delta ve spolkové zemi Hesensko. Počty případů zde sice klesají, opoziční politici však bijí na poplach, jelikož existují náznaky, že tato varianta tvoří až 20 % případů. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Komise schválila francouzský národní plán obnovy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová včera při setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem informovala o schválení francouzského národního plánu obnovy a odolnosti (NRRP). Původně měla Francie získat 40,9 miliardy eur, nakonec ale obdrží o něco méně, a to 39,4 miliardy eur. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ / BUDAPEŠŤ

Rakousko se připojilo k unijní koalici proti novému maďarskému zákonu. Navzdory kritice unijních partnerů i samotné Evropské komise dostal maďarský kontroverzní zákon namířený proti LGBT+ zelenou od maďarského prezidenta Jánose Ádera. Ten jej podepsal včera. Zákon zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoliv materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví.

Třináct zemí tento týden podepsalo prohlášení, ve kterém nový maďarský zákon odsuzují. Nově se k nim připojily další čtyři státy – Itálie, Řecko, Kypr, a nakonec i Rakousko.

„Nedávné změny v Maďarsku ohledně komunity LGBTQI nás velmi znepokojují. Včerejší konzultace v Radě nás příliš neuspokojili, ba naopak,“ napsala včera na Twitteru rakouská ministryně pro unijní záležitosti Karoline Edtstadlerová. „O základních právech a vládě práva nelze vyjednávat,“ dodala. (Oliver Noyan | EURACTIV.de, Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

LONDÝN

Válka o párky prozatím zažehnána. Spor mezi EU a vládou britského premiéra Borise Johnsona nad otázkou, zda budou moci být od července uzeniny z britského ostrova transportovány bez omezení do Severního Irska, se zdá být dočasně vyřešena. Členské státy se neformálně shodly na tom, že Británii prodlouží přechodné období na volný pohyb chlazeného masa mezi oběma částmi Spojeného království o tři měsíce, do konce září. Britské podniky nicméně budou muset nadále dodržovat unijní standardy pro bezpečnost potravin. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


SEVER

Drahý Sever. Nový průzkum Eurostatu potvrdil předpoklad, že severské země nadále patří mezi nejdražší evropské regiony. Dánsko, Island a Norsko překračují průměr EU o 40 % a Švédsko přibližně o 30 %. Nejnižší ceny má v severském regionu Finsko, v celoevropském měřítku přesto obsadilo osmou příčku a ceny zde přesahují průměr EU o 26 %. Cenový průzkum zahrnoval více než 2 000 spotřebního zboží a služeb a proběhl ve 37 evropských zemích. (Pekka Vänttinen)

TALLINN

Arktická rada se otočila k Estonsku zády. Estonský pokus získat status pozorovatele v Arktické radě selhal. Získání statutu vyžadovalo jednomyslné rozhodnutí osmi členů Rady – Finska, Švédska, Norska, Dánska, Islandu, Kanady, Spojených států a právě předsedajícího Ruska. Není jasné, kdo z členů byl proti udělení statutu. (Pekka Vänttinen)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Návrat karantény kvůli nové koronavirové mutaci. Polská vláda opět zavedla povinnou karanténu pro cestující ze zemí mimo Schengen, která by měla trvat 10 dnů. Důvodem jsou obavy ze šíření velmi nakažlivé mutace delta. Oznámil to náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Slovensko se zbavuje vakcíny Sputnik. Slovenská vláda se ve středu shodla na tom, že prodá či věnuje zbývající ruské vakcíny Sputnik V. Předchozí vláda premiéra Igora Matoviče objednala 200 tisíc dávek, není ale o ně zájem. Očkování s nimi má na Slovensku skončit za týden. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Uvězněným katalánským separatistům byla udělena milost. Devět katalánských separatistů vyšlo ve středu z vězení, ke kterému byli odsouzení za svou roli v zakázaném referendu o nezávislosti v roce 2017. Bývalý viceprezident Katalánska Oriol Junqueras a šest dalších propuštěných při této příležitosti pózovalo pro média s katalánskými vlajkami a cedulí s nápisem: „Svoboda pro Katalánsko.“ Junqueras slíbil, že o nezávislost Katalánska bude bojovat i nadále. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Evropští lidovci podporují Borisova. Evropská lidová strana (EPP) nadále podporuje bývalého bulharského premiéra Bojka Borisova, a to i přes vážná podezření z korupce, kterým expremiér čelí. Bulharsko nyní čekají předčasné volby, odehrát by se měly 11. července. (EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Emise prvních zelených dluhopisů. Slovinsko vydalo své první dluhopisy pro „zelené“ udržitelné projekty. Stalo se tak první zemí střední a východní Evropy a druhou zemí EU, která k tomuto kroku přistoupila. (Sebastijan R. Maček | STA)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.