The Capitals: Evropská unie by mohla těžit ze spolupráce s Eurasijskou unií, zní z Maďarska

© EPA/Zoltan Mathe

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

EU by měla spolupracovat s EAEU. Pro Evropskou unii by bylo výhodné, kdyby více spolupracovala s Eurasijskou ekonomickou unií (EAEU), řekl v běloruském Minsku ministr zahraničí Péter Szijjártó. EAEU je ekonomická unie pod záštitou Ruska a jejím základem je obchodní dohoda mezi některými z bývalých států SSSR.

„Budovat partnerství je velice důležité, navrhujeme proto další omezení sankcí proti Minsku,“ prohlásil Szijjártó s tím, že suroviny ze zemí EAEU by mohly hrát významnou roli v  dalším ekonomickém rozvoji Evropy. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Google vs. Maďarsko 1:1. Zatímco unijní právo umožňuje maďarským úřadům ukládat Googlu a jiným zahraničním poskytovatelům reklamních služeb povinnost předložit daňové přiznání, postihy zde byly nepřiměřené, a proto se jednalo o zásah do svobody podnikání chráněné unijním primárním právem. V úterý tak rozhodl Soudní dvůr EU. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

BRATISLAVA

Kolik stran bude ve vládě? Lídři potenciálních koaličních stran se setkali s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. K možnému složení vlády stále existuje několik scénářů. Strana Andreje Kisky Za ľudí a strana Richarda Sulíka Svoboda a solidarita (SaS) by preferovaly koalici bez strany Borise Kollára Sme rodina. Naopak lídr vítězné strany OĽaNO Igor Matovič preferuje čtyřčlennou koalici s co nejsilnější většinou. „Některého poslance může srazit auto, další může mít žlučníkové kameny a ten třetí se může zbláznit nebo si ho koupí Fico. Potom si uvědomíte, že jste lidem něco slíbili, ale nemáte toho jak docílit,“ vysvětlil Matovič. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

VARŠAVA

Nové politické uskupení. Politik a bývalý rockový hudebník Paweł Kukiz zakládá novou politickou stranu. V roce 2015 se ucházel o místo polského prezidenta a v prvním kole získal 20 % hlasů. Popularita mu ve stejném roce vynesla téměř 9 % hlasů v parlamentních volbách s jeho stranou Kukiz’15. Nyní podporuje prezidentského kandidáta PLS Władysława Kosiniak-Kamysze. Jeho nová strana by se měla nazývat K-15 a zatím není jasné, jaké má Kukiz šance. Jeho podpora však po úspěšném roce 2015 klesla k přibližně 5 %. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

PRAHA

Češi nejsou klimaskeptici. Změny klimatu způsobené lidskou činností ohrožují naši budoucnost. Myslí si to 84 procent Čechů. Devět z deseti Čechů se navíc domnívá, že bez snižování emisí českou krajinu neochráníme. Na otázku, zda souhlasí s tím, že by se Česko mělo snažit vyprodukovat jen tolik skleníkových plynů, kolik jich je schopné neutralizovat, odpovědělo 79 procent lidí kladně. (Aneta Zachová|EURACTIV.cz)

///

ZÁPAD

VÍDEŇ

Rakousko nepřijme uprchlíky, místo toho pošle do Sýrie peníze. Vzhledem k situaci na řecko-tureckých hranicích, jsou neshody mezi koaličními stranami opět na stole. Zatímco z řad ÖVP zaznívá tvrdý přístup a slib o ochraně hranic, lídr Zelených Werner Kogler řekl, že prioritou bude humanitární pomoc. Pokud se situace nezlepší, Kogler navrhl dostat z oblasti ženy a děti.

ÖVP reagovala pohotově. Ministr vnitřních věcí Karl Nehammer (ÖVP) potvrdil, že Rakousko „nepřijme žádné další ženy a děti“. Místo toho se země rozhodla poslat Sýrii humanitární pomoc ve výši tří milionů eur. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

BERLÍN

Durynské trable. Strana FDP se nebude účastnit dnešní volby spolkového premiéra Durynska. Liberálové včera odešli z plenárního zasedání na protest proti dvěma kandidátům, Bodo Ramelowovi z Die Linke a spolkovému lídrovi Alternativy pro Německo Björnu Höckem. Volba proběhne dnes odpoledne. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Breton: Přestaňme se soustředit pouze na cenu. „Doteď se hledělo spíše na spotřebitele. Abychom posílili výsledky, tak je nutné zajít dál. Evropská průmyslová politika nemůže fungovat pouze s jediným cílem snižování cen pro spotřebitele‚“ řekl komisař pro vnitřní trh Thierry Breton v rozhovoru pro Le Figaro. (EURACTIV.FR)

///

LONDÝN

Velké strasti labouristů. Britským labouristům hrozí výprask v květnových regionálních volbách, strana bez vedení čelí novým problémům. Interní dokument naznačuje, že strana může potenciálně ztratit až 300 regionálních radních, což by byl „jeden z nejhorších výsledků regionálních voleb v nedávné historii“. Ztráty by mohly zahrnovat i město Sheffield v distriktu Yorkshire, kde labouristé vládli posledních 75 let. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Zrušení oslav sv. Patrika? Průvody během oslav dne sv. Patrika v Irsku by měly být zrušeny, aby se zabránilo potenciálnímu šíření koronaviru. Doporučil to mezinárodně uznávaný virolog John Oxford. „Není to jako spalničky a není to tak infekční jako chřipka, ale šíří se to tiše,“ dodal. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

SEVER

HELSINKY

Zastavte je na hranicích“. Představitelé strany Praví Finové přitvrdili svou rétoriku v souvislosti se zvyšováním napětí na řecko-tureckých hranicích. Předsednictvo strany v úterý vzneslo požadavek na zavedení hraničních kontrol uvnitř Unie.

Zvláštní pozornost by podle Pravých Finů měla být věnována i hranici mezi Finskem a Švédskem. Uprchlíci snažící se tuto hranici překonat ze švédské strany měli být podle radikální pravice zastaveni. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

JIH

MADRID

Nová legislativa pro omezení sexuálních útoků a násilí. Španělská vláda složená ze zástupců umírněných socialistů (PSOE) a představitelů radikální levice (Unidas Podemos) přijala novou legislativu, jejímž cílem je předcházet násilí a sexuálním útokům. Opatření umožňují ukládat 1 a 4 roky vězení za „trestné činy proti sexuální svobodě“ jedinců (žen i mužů), kteří explicitně nevyjádřili souhlas se sexuálními aktivitami. (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

LISABON

Ujištění pro nemocné. Ministr hospodářství v úterý ujistil, že pracovníci, kteří musí zůstat  v domácí karanténě kvůli novému viru COVID-19, a jedná se o rozhodnutí zdravotnických orgánů, dostanou proplacenou nemocenskou ve „100% výši už od prvního dne.“ Portugalsko v úterý hlásilo čtyři případy nového koronaviru. (Ana Cristina Gomes and Elsa Resende, Lusa.pt)

///

ŘÍM

Koronavirus má na svědomí další úmrtí. V Itálii se koronavirem nakazilo již 2 263 osob. Počet obětí vystoupal na 79. Zhruba 160 lidí se vyléčilo.

///

ATHÉNY

Řecko potřebuje pomoc. „Řecko musí od EU získat základní podporu, ti lidé totiž nepřišli, aby zůstali na ostrovech Lesbos nebo Lémnos. Přicházejí sem, aby se mohli dostát do dalších částí Evropy,“ prohlásil lídr levicové strany Syriza Alexis Tsipras pro televizní stanici Mega TV. Podle Tsiprase Evropa čelí geopolitické hrozbě ze strany Turecka, které využívá uprchlíky jako politickou zbraň.

///

BALKÁN

SOFIE

Více odpadu. Podle Evropské komise se výrazně zvýšila přeprava odpadů do Bulharska. Interaktivní mapa Eurostatu ukazuje, že Bulharsko dováží odpad z pěti evropských zemí – Itálie, Spojeného království, Rumunska, Řecka a Finska. Podle posledních dat Eurostatu z roku 2017, Bulharsko dovezlo 150 206 tun odpadu. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

///

BUKUREŠŤ

A další kolo slyšení. Výbory rumunského parlamentu v úterý spustily nové kolo slyšení s potenciálními ministry. Minulý týden pověřil prezident Klaus Iohannis dosavadního ministra financí Florina Citu sestavením nové vlády. Navrhovaný seznam ministrů je však až na pozici strážce pokladny totožný jako současná prozatímní vláda a také první navrhovaný kabinet po vyslovení nedůvěry parlamentem, o kterém se však nakonec nehlasovalo. Dočasný premiér Ludovic Orban se totiž po rozhodnutí ústavního soudu svého pověření vzdal.

5G aukce opět zpožděny. Rumunský telekomunikační úřad ANCOM oznámil, že plánuje připravit dokumentaci pro přidělení frekvenčních pásem sítí 5G do konce třetího čtvrtletí. Jejich prodej v aukcích tak bude na programu v posledním čtvrtletí roku 2020. (EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Janša postavil stabilní vládu. Lídr SDS (EPP) Janez Janša získal v hlasování o nové vládě 52 hlasů pro a 31 proti, a stal se tak novým slovinským premiérem. Podařilo se mu zajistit si dokonce ještě více hlasů, než má jeho koalice se třemi dalšími stranami (48). Předchozí vláda složená z pěti stran byla menšinová. Je téměř 100% jisté, že Janšův kabinet přežije až do dalších voleb v roce 2022. Premiér se zavázal k práci na politikách, které „spojují a sjednocují“. Viktor Orbán zároveň získal silného spojence v Radě EU. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

ZÁHŘEB

COVID-19 pod kontrolou. V Chorvatsku byl potvrzen devátý případ nákazy koronavirem. Ministr zdravotnictví Vili Beroš označil stav pacientů za stabilizovaný. „Epidemiologická situace v Chorvatsku je doposud klidná a pod kontrolou. Více se obávám situace v Itálii, kde bylo jen dnes (3. března) potvrzeno 342 nových případů. Na to se budeme soustředit,“ dodal ministr. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.